aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟμόνοια - Ανόρθωση 2-0: Ήταν θέμα ευστοχίας (vid)

Ομόνοια – Ανόρθωση 2-0: Ήταν θέμα ευστοχίας (vid)

Σε ντέρμπι με κρεσέντο ευκαιριών νίκησε η μόνη που ήταν εύστοχη. Αυτή ήταν η Ομόνοια, που επικράτησε 2-0 της Ανόρθωσης και έβαλε τέλος σε τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα και έξι με εκείνες του Γιουρόπα Λιγκ. Παραλλήλως, έβαλε στοπ στο σερί 468 λεπτών αφλογιστίας και πλέον, αισιοδοξεί σε καλύτερες ημέρες.

Οι πράσινοι ανέβηκαν στους 12 βαθμούς και την 8η θέση, προσπερνώντας έτσι τη σημερινή αντίπαλό τους, που έμεινε στους 11 πόντους και έπεσε στη ένατη θέση.

Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου μπορούν να μέμφονται το εαυτό τους για τις ευκαιρίες που έχασαν στο δεύτερο ημίχρονο. Με κορυφαία αυτήν του Χριστοδουλόπουλου στο 71’, όταν αστόχησε σε κενό τέρμα.

Η Ομόνοια χτύπησε στα τέλη κάθε ημιχρόνου, πρώτα με τον Μπρούνο (43′) και έπειτα με τον Κακουλλή (86′), οι οποίοι αξιοποίησαν αντιστοίχως τις ασίστ των Παπουλή και Μπέζους.

Καλό πρώτο ημίχρονο, με καλό ρυθμό, φάσεις και γκολ. Η Ομόνοια είχε τον έλεγχο και τις περισσότερες, ενώ η Ανόρθωση πόνταρε κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Οι πράσινοι είχαν τρεις κύριες στιγμές τον Παπουλή να έχει συμμετοχή με ισάριθμες φορές. Την πρώτη σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (3), τη δεύτερη τροφοδότησε τον Ασναριφάρντ, ο οποίος σούταρε και υποχρέωσε τον Λόρια σε δύσκολη απόκρουση (21’), την τρίτη και φαρμακερή έβγαλε μόνο με πάσα τον Μπρούνο και αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ (43’).

Από την πλευρά τους, οι κυανόλευκοι είχαν κυριότερη στιγμή την ευκαιρία του Ουάρντα (5’). Ο Νινγκά έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Χριστοδιλόπουλο, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι τράβηξε τους αμυντικούς και σέρβιρε στον Αιγύπτιο, ο οποίος αστόχησε με διαγώνιο σουτ. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν καλές προϋποθέσεις, αλλά τα χαλούσαν στην τελική πάσα.

Αν και το δεύτερο ημίχρονο άρχισε πιο νωθρά σε σχέση με το πρώτο, αυτό άλλαξε μετά το πέρας 15 λεπτών. Η Ανόρθωση φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και κατάφερε να γίνει πιο απειλητική σε σχέση με το πρώτο, αλλά… έβλεπε την εστία σαν βελονότρυπα.

Πέρα από τη φάση του ματς, που δεν ήταν από το χαμένο… άχαστο του Χριστοδουλόπουλου (71’), είχε επίσης άλλες δύο πολύ καλές στιγμές.

Στο 65’ ο Φερέιρα ήταν μόνος και είχε όλο τον χρόνο να τελειώσει ιδανικά τη φάση, αλλά «πάσαρε» στον Ουζόχο, ενώ σπουδαία στιγμή ήταν και η χαμένη κοντινή προβολή του Ράντονιτς μετά από εξαιρετική ενέργεια του Χριστοφή (80’).

Ε, αφού δεν τα έβαζαν οι ποδοσφαιριστές του Μουνιόθ, το έπραξαν για δεύτερη φορά οι αντίστοιχοι του Φερέρα. Ο Μπέζους βρήκε από μακριά τον Κακουλλή, ο οποίος κατέβασε με το στήθος, μπήκε στην περιοχή και σούταρε με το δεξί στα δίχτυα στο 86’.

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Κίτσος, Μίλετιτς, Γιούστε, Λέτσγιακς, Κούσουλος (67′ Χαραλάμπους), Κασάμα, Μπρούνο (89′ Παναγιώτου), Λοΐζου (89′ Χούπερ), Παπουλής (67′ Μπέζους), Ανσαριφάρντ (77′ Κακουλλής).

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου (46′ Φερέιρα), Χαρογιάν, Παϊσίνιο, Κίκο, Σάμπο (68′ Χριστοφή) Πάντσεον (77′ Ιωάννου), Χριστοδουλόπουλος (77′ Χρυσοστόμου), Κορέια, Ουάρντα, Νινγκά (68′ Ράντονιτς).

Παρατηρητής: Νικολαίδης Χρίστος.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

1′ Κόρνερ για την Ομόνοια.

2′ Εκτελέστηκε από τον Λοΐζου, έδιωξαν οι αμυντικοί.

3′ Ντρίμπλα εντός περιοχής και σουτ από δεξιά του Παπουλή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

5′ Αντεπίθεση με τον Νινγκά, έδωσε στον Χριστοδουλόπουλο στην περιοχή, αυτός με τη σειρά του πάσαρε στον ελεύθερο Ουάρντα, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έχασε σπουδαία ευκαιρία.

12′ Καλός ρυθμός στο παιχνίδι.

14′ Ωραία ενέργεια του Χαρογιάν και σέντρα, έπεσε και μπλόκαρε ο Ουζόχο.

21′ Ο Παπουλής και Ασναριφάρντ συνδυάστηκαν, ο Ιρανός σούταρε και ο Λόρια είπε “όχι”. Η πιο καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

28′ Σουτ του Λέτσγιακς, η μπάλα άουτ.

33′ Χωρίς πολλές ευκαιρίες το παιχνίδι στο πρώτο μισάωρο, αλλά με καλό ρυθμό και την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές.

36′ Ο Κορέια απέφυγε το μαρκάρισμα του Κίτσου, μπήκε στην περιοχή της Ομόνοιας από αριστερά, πάσαρε στον Νινγκά, ο οποίος έκανε κακό κοντρόλ και η προϋπόθεση για ευκαιρία έκανε φτερά.

38′ Ο Λέτσγιακς αμαρκάρτιστος από αριστερά έκανε συρτή σέντρα, η μπάλα πέρασε από τους στόπερ της Ανόρθωσης (Χαρογιάν και Παϊσίνιο), ο Ανσαριφάρντ ήταν ένα βήμα πιο πίσω και ο Κίκο την απομάκρυνε από την περιοχή των κυανόλευκων.

39′ Κίτρινη κάρτα στον Κούσουλο για φάουλ στον Κορέια.

43′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Μπρούνο. Κάθετη πάσα του Παπουλή στον Βραζιλιάνο, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Λόρια.

45′ Ένα λεπτό ο επιπρόσθετος χρόνος.

45+1′ Δυνατό φάουλ του Ανσαριφάρντ στον Μηνά Αντωνίου. Έπεσε με τις τάπες ο Ιρανός.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

– Τέσσερις τελικές για την Ομόνοια (δύο στον στόχο), μία τελική για την Ανόρθωση (εκτός στόχου), με τους πράσινους να έχουν την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας με ποσοστό 62% έναντι 38% της Ανόρθωσης.

Image0

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

47′ Σουτ του Παπουλή η μπάλα έξω.

49′ Μακρινό σουτ του Πάντσεον, η μπάλα πάνω από την εστία.

51′ O Περέιρα πήρε την μπάλα από πάσα του Χριστοδουλόπουλου και σούταρε από δεξιά, εντελώς άστοχα.

57′ Καλή κυκλοφορία της Ανόρθωσης, κακό εκτός περιοχής σουτ του Πάντσεον.

57′ Πρόβλημα με Κασάμα. Προσωρινή διακοπή.

59′ Συνεχίζεται το ματς.

61′ Ο Κίκο περασε τον Κίτσο, σέντραρε, αλλά η μπάλα πέρασε από όλους και χάθηκε η ευκαιρία.

65′ Ο Χριστοδουλόπουλος έβγαλε μόνο τον Φερέιρα, αυτός σούταρε και μπλόκαρε ο Ουζόχο.

71′ Απίστευτη ευκαιρία του Χριστοδουλόπουλου, αστόχησε σε άδειο τέρμα! Η φάση άρχισε από λάθος του Λέτσγιακς, με τον Ράντονιτς να πασάρει στον Ελλαδίτη, ενώ ο Ουζόχο ήταν εκτός θέσης.

73′ Ο Ασναριφάρντ πέρασε τον Λόρια, άνοιξε όμως την μπάλα δεξιά, σέντραρε και χάθηκε η ευκαιρία.

74′ Ο Παϊσίνιο διώχνει στη γραμμή μετά από σουτ του Γιούστε.

75′ Ο Ασναριφάρντ σούταρε, η μπάλα στα χέρια του Λόρια.

80′ Σπουδαία ενέργεια του Χριστοφή, έδωσε στον Ράντονιτς, ο οποίος αστόχησε με κοντινή προβολή.

86′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Κακουλλής διπλασιάζει τα γκολ των πρασίνων. Ο Μπέζους με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Κύπριο επιθετικός, αυτός κατέβασε με το στήθος, μπήκε στην περιοχή και σούταρε με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

90′ Τέσσετα λεπτά καθυστέρηση.

90’+4 Τέλος παιχνιδιού.