aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥΟμόνοια – ΑΕΖ 3-3: Έκπληξη με ματσάρα στο ΓΣΠ

Ομόνοια – ΑΕΖ 3-3: Έκπληξη με ματσάρα στο ΓΣΠ

Η ΑΕΖ έκανε την έκπληξη στο ΓΣΠ, αποσπώντας βαθμό στο ΓΣΠ κόντρα στην Ομόνοια, σε ματς με πλούσιες φάσεις, έξι γκολ (3-3) εναλλαγές του σκορ, μα όχι νικήτρια.

Ένα γεμάτο παιχνίδι διεξήχθη στο ΓΣΠ με το αποτέλεσμα να είναι δίκαιο. Η ΑΕΖ δεν ταμπουρώθηκε, αντιθέτως έπαιξε ανοιχτά την Ομόνοια, με αποτέλεσμα να ανεβοκατεβαίνει η μπάλα, να χάνονται ευκαιρίες ένθεν και ένθεν, να μπαίνουν έξι γκολ και να παίρνουν οι δύο ομάδες από έναν βαθμό.

Το σκορ άνοιξε ο Κάστρο με μακρινό σουτ στο 9’, για να απαντήσει με κοντινό πλασέ ο Κακουλλής έπειτα από ασίστ του Ανσαριφάρντ. Ο Σεμέδο έκανε την (προσωρινή) ανατροπή με πλασέ στο 48’ έπειτα από νέα ασίστ του Ανσαριφάρντ.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και… γύρισαν εκ νέου το ματς. Αρχικά ισοφάρισαν με κοντινό σουτ του Σλόγκαρ στο 62’ και μακρινό σουτ Σάντος στο 84’. Την τελική λέξη είπε όμως ο Αλιούμ, ο οποίος αφού έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες (84’, 87’ δοκάρι) δεν… χαρίστηκε στην τρίτη σουτάροντας στα δίχτυα.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους (46′ Ψάλτης), Παναγιώτου, Μίλετιτς, Λέτσγιακς, Φράνσον (63′ Χαραλάμπους), Μπασιρού, Σεμέδο (81′ Αλιούμ), Σίμιτς (46′ Λοΐζου), Κακουλλής, Ανσαριφάρντ (68′ Μπέζους).

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Παστελλή, Αντωνίου, Ρέινολντς, Σαρφό (76′ Μιχαηλίδης), Σλόγκαρ, Ρουίς, Φράγκος (59′ Σάντος), Κάστρο, Χατζηβασίλη, Ντιγκινί (76′ Βάλντι).

Σκόρερ: Κακουλλής 18′, Σεμέδο 48′, Αλιούμ 88′ / Κάστρο 9′, Σλόγκαρ 62′, Σάντος 84′

• ENAΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

3′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Μπέκερ σε σουτ του Ανσαριφάρντ εντός περιοχής.

9′ ΓΚΟΛ 0-1! Η ΑΕΖ ανοίγει το σκορ με δυνατό συρτό εκτός περιοχής σουτ του Κάστρο.

18′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κακουλλής πλασάρει στα δίχτυα μετά από πάσα του Ανσαριφάρντ. Διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι για φάουλ του Ιρανού σε αμυντικό, αλλά το VAR επικύρωσε το τέρμα.

26′ Ο Νικόλας Παναγιώτου έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Μπέκερ μάζεψε.

34′ Νέο καλό εκτός περιοχής σουτ του Κάστρο, αποκρούει αυτή τη φορά ο Φαμπιάνο.

41′ Εντός περιοχής σουτ του Σεμέδο, η μπαλα  στο σώμα του Ρουίς.

44′ Ακυρώνεται γκολ του Κακουλλή για οφσάιντ. Επιβεβαιώνει το VAR.

45′ Λάθος του Λέτσγιακς, ο Χατζηβασίλης πήγε να επωφεληθεί σουτάροντας αμέσως και ο Φαμπιάνο απέκρουσε με το πόδι.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

45’+1 Σώζει πάλι την Ομόνοια ο Φαμπιάνο, αποκρούωντας εντός περιοχής σουτ του Ντινγκινί.

45’+2 Χάνει την ευκαιρία ο Κακουλλής, αστοχώντας με το κεφάλι μετά από σέντρα του Σεμέδο.

45’+3 Δοκάρι για την ΑΕΖ με σουτ του Ντιγκινί λίγο έξω από την περιοχή, άγγιξε την μπάλα ο Φαμπιάνο.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Σεμέδο σκοράρει σε τρίτο σερί ματς με πλασέ, μετά από πάσα του Ανσαριφάρντ.

62′ ΓΚΟΛ 2-2! Ο Σλόγκαρ από κοντά φέρνει το ματς στα ίσα.

72′ Χάνει την ευκαιρία ο Κακουλλής.

75′ Πάσα του Μπέζους στον Κακουλλή, αυτός έχασε πάλι ευκαιρία με άστοχο σουτ.

84′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Αλιούμ να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει άστοχα.

84′ ΓΚΟΛ 2-3! Ο Σάντος σκοράρει με εκτός περιοχής σουτ.

87′ Δοκάρι σε σουτ του Αλιούμ.

88′ ΓΚΟΛ 3-3! Ο Αλιούμ με εντός περιοχής σουτ φέρνει το ματς στα ίσα.