aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟμόνοια-ΑΕΛ 3-2: Έφερε τα πάνω κάτω, της πήρε τον «αέρα»

Ομόνοια-ΑΕΛ 3-2: Έφερε τα πάνω κάτω, της πήρε τον «αέρα»

Η Ομόνοια επικράτησε 3-2 την ΑΕΛ στο ΓΣΠ, πετυχαίνοντας μάλιστα ολική ανατροπή στο 88’ με τον Τσέποβιτς και ενώ είχε μείνει πίσω στο σκορ δύο φορές. Έτσι πέτυχε την τρίτη νίκη της εις βάρος της αποψινής αντιπάλου της, καθώς τη νίκησε άλλες δύο για το πρωτάθλημα. Κάτι που της έδωσε προβάδισμα πέντε βαθμών στην κορυφή του β’ γκρουπ, κάτι που της δίνει σοβαρό πλεονέκτημα στην πρωτιά γοήτρου.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε δύο φορές με ισάριθμα σουτ του Μαρόσα, η Ομόνοια απάντησε και στις δύο, πρώτα με πέναλτι του Παπουλή και ύστερα με τακουνάκι του Ασάντε. Τελικά, ο Τσέποβιτς έδωσε στη νίκη στους πράσινους.

Ανάμεσα στους πρωταγωνιστές ήταν και ο διαιτητής του παιχνιδιού, Θωμάς Χαζτηβασιλείου. Ουσιαστικά, το VAR (Μάριος Χριστοφόρου) τον έσωσε σε δύο περιπτώσεις. Δεν έδωσε πέναλτι για ανατροπή του Κακουλλή από τον Μέγερι, ενώ είδε χέρι του Ψάλτη στην περιοχή. Και στις δύο φορές άλλαξε γνώμη αφού πήγε στο on field review. Επίσης, η Ομόνοια διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ στο δεύτερο γκολ της ΑΕΛ (στην επαναληπτική προβολή φαίνεται πιο μπροστά ο Μαρόσα, αλλά δεν δόθηκε η φάση με τις γραμμές από το VAR για να ξεκαθαρίσει 100%).

Η απουσία ισχυρού κινήτρου επέτρεψε στις δύο ομάδες να παίξουν απελευθερωμένες από το άγχος και χωρίς πολλές σκοπιμότητες. Ως αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθούν ευκαιρίες ένθεν και ένθεν, από ένα δοκάρι (Μποτεάκ 10 / Μιλιντσεάνου 24’) και να σημειωθούν πέντε γκολ.

Οι Λένον και Παντελίδης είχαν την ευκαιρία να εξαγάγουν συμπεράσματα από την κατάσταση των ποδοσφαιριστών τους και ιδιαίτερα κάποιων νεαρών. Διότι αμφότεροι βλέπουν πλέον και την επόμενη σεζόν, μα και γενικά το μέλλον των ομάδων τους.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Ουζόχο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Λανγκ (46′ Χούμποτσαν), Κίκο, Μποτεάκ (66′ Σάββα), Χαραλάμπους, Ασημένος (66′ Ασημένος), Ζαχαρίου (80′ Λοβέρα), Παπουλής, Κακουλλής (66′ Ασάντε).

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Φραντζής, Σωτηρίου, Ριστέφσκι, Μαζάν, Τόρες (65′ Παπαφώτης), Μεντόγιεβιτς (80′ Ανδρέου), Ζντραφκόφσκι, Έουλερ, Μαρόσα (80′ Ριέρα), Μιλιτσεάνου (65′ Τσέποβιτς).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

7′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ, με τον Μαρόσα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόρες, και κεφαλιά προς τα πίσω του Σωτηρίου, η μπάλα έφτασε στον Σλοβένο που ήταν στο πίσω δοκάρι και από κοντά… κεραυνοβόλησε τον Ουζόχο.

10′ Δοκάρι για την Ομόνοια, με όμορφο γυριστό σουτ του Μποτεάκ μέσα από την περιοχή.

12′ Σουτ από καλή θέση του Κίκο, πέρασε έξω.

21′ Κίτρινη κάρτα στον Τόρες, για φάουλ στον Μποτεάκ.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, δοκάρι με τον Μιλιντσεάνου που νίκησε στο σπριντ τον Παναγιώτου και σούταρε. Ακούμπησε την μπάλα ο Ουζόχο πριν πάει στο δοκάρι.

27′ Καλή ενέργεια του Κακουλλή και  συρτόσουτ, η μπάλα άουτ.

36′ Ο Μιλιντσεάνου κατέβασε με το στήθος, ο Τόρες σούταρε εντός περιοχής, μπλόκαρε ο Ουζόχο.

45΄+ 2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

46′ Λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Κακουλλής μπαίνει στην περιοχή και ο Μέγερι διώχνει με τα πόδια, ζητά πέναλτι η Ομόνοια.

47′ Πάει να δει τη φάση στο on field review o Θωμάς Χατζηβασιλείου.

48′ Αποφασίζει πέναλτι για την Ομόνοια ο διαιτητής.

49′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Παπουλής εκτελεί και ισοφαρίζει.

50′ Κεφαλιά του Κακουλλή, η μπάλα πάνω από την εστία.

52′ Πέναλτι για χέρι του Ψάλτη και κίτρινη κάρτα.

53′ Πήγε στο on field review ο διαιτητής και αλλάζει την απόφασή του. Ούτε πέναλτι ούτε κίτρινη.

61′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Μαρόσα από κοντά δίνει νέο προβάδισμα στην ΑΕΛ. Ομαδική προσπάθεια με πάσες των Μεντόγεβιτς, Έουλερ και πλασέ του σκόρερ.

68′ ΓΚΟΛ 2-2! Ο Ασάντε με τακουνάκι φέρνει το ματς στα ίσα.

88′ ΓΚΟΛ 3-2! Ο Ασάντε μπήκε στην περιοχή, γύρισε και έβγαλε έξω στον Παπουλή, αυτός έδωσε κάθετη πάσα στον Τσέποβιτς, ο οποίος πλάσαρε στα δίχτυα.

89′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

90’+ 6 Τέλος παιχνιδιού.