aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟμόνοια-ΑΕΛ 1-0: Ο Τζιωνής την… έφτιαξε για το «αιώνιο»

Ομόνοια-ΑΕΛ 1-0: Ο Τζιωνής την… έφτιαξε για το «αιώνιο»

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια, που νίκησε 1-0 την ΑΕΛ στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής, μείωσε στους εννιά βαθμούς από την κορυφή και θα έχει την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την Κυριακή κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Δράστης για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ο Τζιωνής, ο οποίος με κοντινή προβολή πέτυχε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι στο ΓΣΠ. Δίκαιη η νίκη των πρασίνων, που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Από την πλευρά τους, οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να «κλέψουν» κάτι από το ματς, δικαίωμα που το είχαν επειδή το σκορ ήταν εύθραυστο. Πότε η αστοχία των γηπεδούχων και πότε ο Βοζίνια, που βρέθηκε σε καλή βραδιά, διατήρησαν την αγωνία έως το τέλος. Η αλήθεια, όμως, είναι πως δυσκολεύονταν πολύ να μπουν στην περιοχή του Φαμπιάνο. Γι’ αυτό και ο Σάββας Παντελίδης έχει πολλή δουλειά μπροστά του ώσπου να δει την ομάδα του να αποδίδει καλό ποδόσφαιρο.

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την εδαφική υπεροχή και φτάνοντας πιο κοντά στο γκολ με τον Βοζίνια να αποκρούει δύο φορές μετά από σουτ των Μποτεάκ (2’) και Λέσγιακς (15’). Επίσης είχε και ένα τέρμα του Κακουλλή (27’), που ακυρώθηκε επειδή ήταν οφσάιντ ο Λανγκ, ο οποίος είχε συμμετοχή στη φάση.

Η ΑΕΛ, από την πλευρά της, έδωσε χώρο και κυνήγησε να χτυπήσει το ματς με αντεπιθέσεις. Μεγάλη φάση δεν έβγαλε στα πρώτα 45 λεπτά συν καθυστερήσεις, παρά μόνο κάποια δίχως τύχη εκτός περιοχής σουτ (Πελέ 5’, Μαζάν 7’, Παπαφώτης 23’).

Παρόμοιο σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο και αφού οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή φάση (Κακουλλής 47’ / Ριέρα 49’), οι πράσινοι πήραν προβάδισμα με προβολή του Τζιωνή στο 55’. Το «τριφύλλι» πήρε για τα καλά τα πάνω του στη συνέχεια, με την παρότρυνση και των οπαδών της, φτιάχνοντας τρεις ευκαιρίες στο επόμενο δεκάλεπτο με τους Λέσγιακς (57’), Κακουλλή (60’) και Τζιωνή (66’).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους, πρόσεξαν τα νώτα τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν, αλλά δεν έβρισκαν τον τρόπο να γίνουν απειλητικοί. Με το τέλος του παιχνιδιού ο κόσμος της Ομόνοιας… πήρε φωτιά, με τα κύρια συνθήματα να αφορούν στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, ζητώντας φυσική άλλη μία νίκη.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέσγιακς, Μποτεάκ (76′ Λοΐζου), Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Τζιωνής, Παπουλής (90’+3 Ντούρις), Κακουλλής (76′ Μ. Τσέποβιτς).

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Ζντραφκόσκι (90’+1 Μάζουρεκ), Ριέρα (83′ Μάιντεβατς), Παπαφώτης (83′ Ρέινολντς), Αντωνίου (46′ Τόρες), Πέλε (75′ Ανδρέου), Σ. Τσέποβιτς.

Σκόρερ: Τζιωνής 55′ / –

Κίτρινες: Ντίσκερουντ / Μαζάν (3η), Ριστέφσκι (3η)

Στάδιο: ΓΣΠ.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας.

4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας.

VAR: Χριστοφόρου Μάριος.

AVAR: Καλογήρου Μάριος.

Παρατηρητής: Γερασίμου Παναγιώτης.

1′ Άρχισε το ματς.

2′ Ο Παπουλής σέρβιρε, ο Μποτεάκ κατέβασε στην περιοχή και σούταρε, απέκρουσε σε κόρνερ ο Βοζίνια.

5′ Μακρινό άστοχο σουτ του Πελέ.

7′ Σουτ του Μαζάν εκτός περιοχής, η μπάλα στην πλάτη του Χούμποτσαν.

11′ Σουτ του Τζιωνή εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Σάντος και χάθηκε η ευκαιρία.

15′ Διαγώνιο σουτ του Λέσγιακς, μπλοκάρει δίχως πρόβλημα ο Βοζίνια.

20′ Ο Τεϊσέιρα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κόρνερ για την ΑΕΛ.

23′ Καλή συνεργασία των παικτών της ΑΕΛ, ο Πελέ έδωσε στον Μαζάν, αυτός έστρωσε έξω από την περιοχή στον Παπαφώτη, η μπάλα όμως μετά το σουτ του τελευταίου κόντραρε και άλλαξε πορεία.

27′ Ο Κακουλλής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, ο Ντίσκερουντ επιασε την κεφαλιά, ο Λανγκ έκανε προβολή, ο Βοζίνια απέκρουσε και ο Κύπριος διεθνής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ελέγχεται η φάση για οφσάιντ του Λανγκ.

29′ Ακυρώνεται το γκολ. Σωστά καθώς ο Ούγγρος βρισκόταν πιο μπροστά.

34′ 58%-42% η κατοχή υπέρ της Ομόνοιας.

36′ Μετά από σέντρα του Σέχου, ο Τζιωνής δεν μπόρεσε να κάνει καλή κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.

45’+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

47′ Σπουδαία απόκρουση του Βοζίνια σε σουτ του Κακουλλή.

49′ Καλό σουτ του Ριέρα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ.

55′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Τζιωνής ανοίγει το σκορ με κοντινή προβολή. Ο Σέχου σέντραρε, ο Κακουλλής έκανε προβολή και ο Τζιωνής έβαλε το πόδι του, δίνοντας στην μπάλα πορεία προς τα δίχτυα. Παρά το ότι ο Βοζίνια άγγιξε την μπάλα, δεν κατάφερε να γλιτώσει το τέρμα για την ομάδα του.

57′ Ο Τζιωνής έστρωσε την μπάλα στον Λέσγιακς, το σουτ του τελευταίου όμως ήταν πολύ άστοχο.

60′ Πολύ καλό σουτ του Κακουλλή, εξίσου καλή και δύσκολη απόκρουση του Βοζίνια.

66′ Μετά από εκτέλεση φάουλ για την Ομόνοια, ο Παπαφώτης κατέβασε την μπάλα, δεν πρόλαβε να διώξει και ο Τζιωνής σούταρε, με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

79′ Ο Λοΐζου τροφοδότησε τον Μ. Τσέποβιτς, αυτός σούταρε και ο Βοζίνια μπλοκαρε.

90′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

90’+5 Τέλος παιχνιδιού.