aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟμόνοια – ΑΕΚ 1-1: Στο δίλεπτο της φωτιάς δεν «Χ»άρηκε κανείς (vid)

Ομόνοια – ΑΕΚ 1-1: Στο δίλεπτο της φωτιάς δεν «Χ»άρηκε κανείς (vid)

Δεν χάρηκε κανείς με το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι ανάμεσα σε Ομόνοια και ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο ΓΣΠ. Σκορ που διαμορφώθηκε μέσα σε ένα δίλεπτο «φωτιά». Αρχικά η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Μάμα στο 78’, για να φέρει το ματς στα ίσα η Ομόνοια με τον Παπουλή στο 79’.

Δεν μπόρεσε να κάνει το καρέ νικών για το πρωτάθλημα η ομάδα της Λευκωσίας. Το νικηφόρο σερί των πρασίνων σταμάτησε το βράδυ της Δευτέρας στο ΓΣΠ, και παρά το γεγονός πως έβγαλε πολύ γρήγορα αντίδραση στο γκολ των φιλοξενούμενων, μόλις ένα λεπτό αργότερα. Ο ένας βαθμός της ισοπαλίας ανεβάζει την Ομόνοια στους 18 μετά από 12 αγώνες, ενώ παραμένει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και στο -11 από την κορυφή.

Αν και προηγήθηκε στο σκορ, δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα περισσότερο από ένα λεπτό η ΑΕΚ. Δέχτηκε την ισοφάριση από τους γηπεδούχους και έμεινε τελικά για τέταρτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα στην ισοπαλία. Ανέβηκε όμως στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 28 βαθμούς, όσους έχει και ο Απόλλων, τον οποίο όμως νίκησε.

Σε ένα ισορροπημένο και μοιρασμένο στη μέση πρώτο ημίχρονο, Ομόνοια και ΑΕΚ έδωσαν γρήγορο ρυθμό, προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και είχαν αμφότερες διάθεση για επιθετικό παιχνίδι. Δεν κατάφεραν όμως να φανούν ιδιαίτερα επικίνδυνες, δημιούργησαν ελάχιστα, με τους δύο τερματοφύλακες να κρατούν με σχετική ευκολία το μηδέν παθητικό.

Δεν χρειάστηκαν ουσιαστικά, αφού και οι επτά από τις οκτώ τελικές προσπάθειες του πρώτου μέρους, κατέληξαν εκτός εστίας. Τρεις τελικές δημιούργησαν οι γηπεδούχοι (καμία στον στόχο), πέντε οι φιλοξενούμενοι (μία στον στόχο).

Από μια μεγάλη ευκαιρία είχαν οι δύο ομάδες. Στο 31’ οι πράσινοι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζιωνή και πισινή κεφαλιά του Ντίσκερουντ, η μπάλα πέρασε από όλους. Τρία λεπτά αργότερα (34’) οι κιτρινοπράσινοι «απάντησαν», με τον Τόμοβιτς από κοντά, επίσης μετά από εκτέλεση κόρνερ να είναι άστοχος.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Με την μπάλα να πηγαινοέρχεται στις δύο περιοχής. Οι δύο ομάδες έγιναν ακόμα πιο απαιτητικές, έψαξαν περισσότερο το γκολ και δημιούργησαν πιο πολλές και πιο κλασικές ευκαιρίες.

Τα κατάφεραν μάλιστα, αμφότερες, μέσα σε ένα δίλεπτο να βρουν από ένα γκολ. Αρχικά η ΑΕΚ στο 78′ άνοιξε το σκορ με σουτ στην κίνηση του Μάμα, ενώ η Ομόνοια έβγαλε αντίδραση, μόλις ένα λεπτό αργότερα (79′) με τον Παπουλή. Από εκείνο το λεπτό και έπειτα το ντέρμπι εγίνε… ροντέο.

Και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, έφτασαν μια… ανάσα, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν. Το 1-1 που διαμορφώθηκε στο δίλεπτο της φωτιάς έμεινε μέχρι τέλους, και έτσι Ομόνοια και ΑΕΚ μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέσγιακς, Λοϊζου (89′ Μποτεάκ), Γκόμεθ (89′ Μπασιρού), Ντίσκερουντ, Τζιωνής, Παπουλής, Τσέποβιτς (71′ Κακουλλής).

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Τούμπας, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Τάντι (72′ Χριστοφόρου), Μάμας, Λέντες, Ακοράν (62′ Φαράζ), Γκιούρσκο (72′ Εσπινόσα), Τρισκόφσκι (85′ Άμπραχαμ), Ντάρμπισαϊαρ (72′ Ρόμο).

Σκόρερ: Παπουλής 79′ / Μάμας 78′

Κίτρινες: Παπουλής, Λανγκ / Ακοράν, Ροσάλες, Μάμας.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

– Έχει τον έλεγχο από το ξεκίνημα η Ομόνοια, που προσπαθεία να επιβάλει τον ρυθμό της.

5′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς είναι για την ΑΕΚ, ο Ντάρμπισαϊαρ δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά.

8′ Μακρινό σουτ του Γκιούρσκο, πάνω από τα δοκάρια.

9′ Νέο σουτ, από το ύψος της περιοχής του Ντάρμπισαϊαρ, επίσης ψηλά.

– Ζητάει περισσότερη πίεση ο Μπεργκ.

12′ Στο έδαφος ο Χούμποτσαν μετά από σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι με τον Τρισκόφσκι.

– Επέστρεψε ο Σλοβάκος.

17′ Κίτρινη στον Ακοράν για φάουλ στον Λέτσγιακς.

– Γρήγορος ο ρυθμός, πάνω-κάτω η μπάλα, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να έχει καταφέρει να επιβληθεί.

26′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, στο δοκάρι.

29′ Σουτ του Ακοράν, λίγο έξω από την περιοχή, άουτ.

31′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια. Εκτέλεσε το κόρνερ ο Τζιωνής, έκανε μια πρώτη κεφαλιά ο Ντίσκερουντ. Δεν μπόρεσε ο Παπουλής από κοντά, πέρασε παράλληλα από όλους η μπάλα.

34′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία και για την ΑΕΚ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε το σουτ ο Τρισκόφσκι. Η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Τόμοβιτς, από κοντά έκανε το σουτ ο Σέρβος, πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

37′ Εκτός περιοχής σουτ του Παπουλή, έξω.

– Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

45+1′ Σουτ του Ροσάλες, μάζεψε ο Ουζόχο.

– Τρεις τελικές προσπάθειες για την Ομόνοια (καμία στον στόχο), πέντε για την ΑΕΚ (μια στον στόχο).

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

47′ Εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, κεφαλιά του Τσέποβιτς άουτ.

– Στον ίδιο γρήγορο ρυθμό και το δεύτερο μέρος.

51′ Σουτ του Τρισκόφσκι, βρίσκει στον Λανγκ και φεύγει κόρνερ η μπάλα.

62′ Φαράζ στη θέση του Ακοράν, πρώτη αλλαγή στο ματς.

68′ Κίτρινη στον Ροσάλες και στον Παπουλή για μεταξύ τους… κοκορομαχία. Μεταφέρθηκε στους δύο πάγκους η ένταση. Αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα ο Ανδρέας Λουγκρίδης, ο προπονητής τερματοφυλάκων της Ομόνοιας.

71′ Αλλαγή για την Ομόνοια, Κακουλλής αντί Τσέποβιτς.

72′ Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκιούρσκο, Ντάρμπισαϊαρ και Τάντι εκτός, Εσπινόσα, Ρόμο και Χριστοφόρου εντός.

74′ Κίτρινη στον Λανγκ.

78′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ με τον Μάμα. Έβαλε την κόντρα ο Λανγκ στο σουτ του Τρισκόφσκι, έφτασε η μπάλα στον Κύπριο μέσο, που από το ύψος της περιοχής και με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ουζόχο.

79′ ΓΚΟΛ 1-1 Με τον Παπουλή η Ομόνοια. Γύρισμα από αριστερά του Λέτσγιακς, δεν μπόρεσε ο Λοίζου. Μπήκε στην πορεία της μπάλας ο Ελλαδίτης και με προβολή έφερε το ματς στα ίσα.

82′ Σουτ του Τζιωνή από κοντά, απομάκρυνε πολύ δύσκολα ο Τούμπας.

83′ Κίτρινη στον Ντίσκερουντ.

84′ Συρτό σουτ του Τζιωνή, λίγο δίπλα από την εστία του Τούμπα.

85′ Άμπραχαμ αντί Τρισκόφσκι.

86′ Σουτ του Μάμα, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

89′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια, Μποτεάκ αντί Λοίζου και Μπασιρού αντί Γκόμεθ.

– Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90+4′ Κίτρινη στον Μάμα.