Ομόνοια: Ο αρχηγός έδειξε τον δρόμο. Ουσιαστική και σταθερή στην άμυνα

ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΛΗ

Με τον αρχηγό Ντάρμπισαϊρ να δείχνει τον δρόμο για τη νίκη αφού έδωσε προβάδισμα (25’) και τον Μποτεάκ, που είχε γενέθλια, να κερνά το δεύτερο γκολ (61’), η Ομόνοια έφυγε με το «διπλό» από το Μακάρειο απέναντι στη Δόξα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Νέα αρχή με υποσχέσεις για το μέλλον από την Ομόνοια, που ήταν καλή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ουσιαστική και σταθερή στην άμυνα και δικαίως έφθασε στην πρώτη νίκη. Οι πράσινοι έκαναν ποδαρικό στο πρωτάθλημα και ήταν συνεπείς στο πρώτο ραντεβού τους, δίνοντας συνέχεια στη θετική παράδοση σε πρεμιέρα. Η Δόξα προσπάθησε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της ήταν ημιτελείς, με αποτέλεσμα να φύγουν από το γήπεδο με άδεια χέρια.

Ο Χένινγκ Μπεργκ, όπως αναμενόταν, παρουσίασε την ομάδα του με πολλούς νεοφερμένους ποδοσφαιριστές, συνολικά οκτώ (Ουζόχο, Περέιρα, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσγιακς, Μποτεάκ, Τιάγκο, Ορτέγα). Ο Λούκας Χατζηλούκας με πέντε νέα πρόσωπα (Ντερβίτ, Μιντίκκης, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα, Καρλάο).

Καλύτερη η Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Ντέρμπισαϊρ (25’) στην πρώτη της τελική προσπάθεια στον στόχο και δεύτερη συνολικά μέχρι εκείνο το σημείο. Οι πράσινοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, με τον ρυθμό τους να έχει αυξομειώσεις, όμως είχαν τον έλεγχο. Είχαν και άλλες δυο καλές στιγμές μετά το 0-1 για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Άγγλο επιθετικό, όμως ισάριθμες φορές είπε «όχι» ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Η Δόξα, από την πλευρά της, είχε τις προϋποθέσεις περισσότερο αφού μόλις ένα σουτ πήγε εντός στόχου και αυτό, αδύναμο, δεν ανησύχησε τον Ουζόχο. Οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της γηπεδούχου ομάδας ήταν ημιτελείς, ενώ σ’ αυτό συνέβαλε και η καλή αμυντική συμπεριφορά της Ομόνοιας.

Δυνατά άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Δόξα, θέλοντας να αιφνιδιάσει την Ομόνοια και το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό αφού δημιούργησε ευκαιρίες και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Οι πράσινοι άντεξαν στην πίεση αφού δήλωσε «παρών» και ο Ουζόχο όποτε χρειάστηκε και διατήρησε το μηδέν παθητικό. Μάλιστα, κόντρα στη ροή του αγώνα η Ομόνοια πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Μποτεάκ (61’), θέτοντας ακόμη πιο στέρεες βάσεις για να πάρει το «διπλό». Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε ώς ένα βαθμό άναρχο, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει μπροστά από τις δύο εστίες παρά την κούραση που ήταν φυσιολογικό να επέλθει για τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων. Η Ομόνοια διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα και η Δόξα έμεινε στην προσπάθεια.