Ομόνοια: Κύλησε ο Ντάρμπισαϊρ και βρήκε τον Τιάγκο!

Ανοίγουμε τον φάκελο «γκολ της Ομόνοιας» στο τρέχον πρωτάθλημα…

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Λέμε την έκφραση «κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι» όταν κάποιος βρήκε το ιδανικό του ταίρι. Υπό αυτή την έννοια ταιριάζει και ποδοσφαιρικά η συνύπαρξη των Ματ Ντάρμπισαϊρ και Τιάγκο Φερέιρα. Διότι, εξετάζοντας τον φάκελο «γκολ της Ομόνοιας», μόνο στα δύο από τα 12 που πέτυχε στο πρωτάθλημα δεν συμμετείχαν ο Άγγλος «εκτελεστής» και ο Βραζιλιάνος «εγκέφαλος»!

Μόνο και μόνο τούτο φανερώνει πόσο μεγάλη είναι η συμβολή τους στην πορεία του «τριφυλλιού» κατά τις εννιά αγωνιστικές που έχουν διεξαχθεί, που το βρίσκουν να μοιράζεται την κορυφή με την Ανόρθωση (έστω και με παιχνίδι παραπάνω, έστω και αν ο ΑΠΟΕΛ «χρωστά» παιχνίδια).

Ο Ντάρμπισαϊρ επέστρεψε στην πρωτοκαθεδρία του σκοραρίσματος της Ομόνοιας, μετά την κακή παρένθεση της περασμένης σεζόν, μετρώντας έξι γκολ (για την ώρα). Παραλλήλως, έχει επίσης μία ασίστ, ενώ συμμετείχε και σε συνδυασμό άλλου ενός τέρματος. Συνολικά οκτώ φορές συνέβαλε ώστε να καταλήξει η μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Τιάγκο, από την πλευρά του, βρίσκεται στην πρώτη θέση του πίνακα των πράσινων ασίστ. Τέσσερις φορές αξιοποιήθηκαν από τους συμπαίκτες του τα σερβιρίσματά του, ενώ πέτυχε και δύο γκολ. Συμβολή λοιπόν σε έξι τέρματα.

Από εκεί και πέρα, από τα 12 γκολ του «τριφυλλιού», τα πέντε ήταν προϊόν συνεργασίας του Άγγλου και του Βραζιλιάνου. Όσο για τα γκολ στα οποία δεν συμμετείχαν ήταν στο δεύτερο επί της Δόξας στην πρεμιέρα και στο πρώτο απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα για τη 2η αγωνιστική.

Στην «παρέα» των Ντάρμπισαϊρ και Τιάγκο, όμως, μπορεί να προστεθεί ως τρίτο μέλος ο Τζόρντι Γκόμεθ. Ο Καταλανός σκόραρε δύο φορές, έδωσε μία ασίστ, ενώ εκτέλεσε και το φάουλ βρίσκοντας το κεφάλι του Βίτορ Γκόμες, ο οποίος έδωσε ασίστ στον Ντέρμπισαϊρ απέναντι στην ΑΕΛ. Ήταν λοιπόν «παρών» σε τέσσερα τέρματα.

Δόξα 2-0

25’ Εξαιρετική μπαλιά του Γκόμεθ και ο Ντέρμπισαϊρ με κεφαλιά νίκησε τον Γκρεμσλ και άνοιξε το σκορ.

61’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ και αφού η μπάλα βρήκε σε ποδοσφαιριστή της Δόξας κατέληξε στα δίχτυα

Νέα Σαλαμίνα 2-0

24’ Εξαιρετική εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα σε Μαυρία και Μποτεάκ, ο Ελλαδίτης με πλασέ άνοιξε το σκορ.

32’ Κόρνερ του Γκόμεθ και ο Ντέρμπισαϊρ με στριφτή κεφαλιά νίκησε τον Βεσελόφσκι.

ΑΕΚ 2-2

45’+2 Τιάγκο και Ντέρμπισαϊρ συνδυάστηκαν εξαιρετικά και ο πρώτος έδωσε έτοιμο γκολ στον ανενόχλητο Χριστοφή και με πλασέ ισοφάρισε (1-1).

67’ Κάθετη μπαλιά του Έζρα στον Ντέρμπισαϊρ που με τη σειρά του σέρβιρε στον Γκόμεθ, ο οποίος με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην Ομόνοια.

Απόλλων 1-0

49’ Από πλάγιο άουτ του Λέσγιακς ο Έζρα έκανε το σουτ, απομάκρυνε προσωρινά ο Μολ και ο Τιάγκο με νέο σουτ άνοιξε το σκορ.

Πάφος FC 1-2

64’ Κάθετη μπαλιά του Λέσγιακς στον Τιάγκο που με τη μία έδωσε στον Ντέρμπισαϊρ και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Ανόρθωση 0-0

Ολυμπιακός 1-1

47’ Ο Τιάγκο με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Κίρεφ.

Εθνικός 2-1

6’ Ο Φαμπιάνο είδε τον Τιάγκο, του έριξε την μπάλα, έφυγε μόνος από αριστερά και σέρβιρε τον Ντέρμπισαϊρ που δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει.

72’ Ο Ορτέγα άλλαξε την μπάλα με τον Τιάγκο, αυτός σέρβιρε και πάλι τον Ντέρμπισαϊρ που με πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ομόνοια.

ΑΕΛ 1-0

3’ Φάουλ του Γκόμεθ, πισινή κεφαλιά του Γκόμες και ο επερχόμενος Ντέρμπισαϊρ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Εφτά δημιουργικά και πέντε στατικά

Από τα 12 γκολ που πέτυχε η Ομόνοια στις εννιά αγωνιστικές που έχουν διεξαχθεί, τα εφτά προήλθαν απόι ποδόσφαιρο… εν κινήσει. Ήταν δηλαδή αποτέλεσμα της συνεργασίας των ποδοσφαιριστών της ομάδα της Λευκωσίας. Τα άλλα πέντε τέρματα του «τριφυλλιού» προήλθαν από εκτελέσεις στατικών φάσεων: δύο κόρνερ, τρία φάουλ, ένα πλάγιο άουτ. Στατιστικά ενδιαφέρον είναι ότι η Ομόνοια δεν σκόραρε με πέναλτι προς το παρόν, ενώ ούτε από αυτογκόλ προήλθε κάποιο γκολ της.

Μποτεάκ: Ιδανική αρχή, αλλά…

Ο Ερίκ Μποτεάκ έστειλε στις πρώτες δύο αγωνιστικές το μήνυμα ότι σωστά πόνταρε στην αξία του η Ομόνοια. Γκολ επί της Δόξας και ασίστ με τη Νέα Σαλαμίνα για την 1η και τη 2η αγωνιστική αντιστοίχως. Μετά τον τραυματισμό του, όμως, που τον κράτησε ένα μήνα και κάτι εκτός δράσης, δεν μπόρεσε να συμβάλει στο σκοράρισμα. Πάντως, οι πράσινοι είναι σίγουροι ότι μπορεί να προσφέρει ακόμα περισσότερα στη συνέχεια.