Φιλική «τριάρα» της Μπεϊτάρ στην Ομόνοια, πέντε δοκάρια και πολλές δοκιμές

Την ήττα στο δεύτερό της φιλικό παιχνίδι και πρώτο επί πολωνικού εδάφους, γνώρισε η Ομόνοια από την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (1-3). Ήταν όμως μια καλή ευκαιρία για τον Χένινγκ Μπεργκ να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες και να δοκιμάσει τον σχηματισμό 4-2-3-1 για να δει πως ανταποκρίνονται.

Ήταν εμφανής η κούραση από τις διπλές καθημερινές προπονήσεις, τα πόδια ήταν βαριά και η ομάδα δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική προς την αντίπαλη εστία. Η ισραηλίτικη ομάδα ήταν πιο έτοιμοι αγωνιστικά, είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και τρεξίματα από την Ομόνοια, με αποτέλεσμα να σκοράρει τρία γκολ και να έχει πέντε δοκάρια.

Η ομάδα της Λευκωσίας βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα γκολ των Αζουλάι (7′) και Κίντα (31′), όμως πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου μείωσε με κεφαλιά του Λανγκ (45+1′). Στο δεύτερο 45λεπτο οι πολλές αλλαγές δεν επέτρεψαν να δούμε καλό ποδόσφαιρο, με την Μπεϊτάρ να πετυχαίνει απλά ακόμη ένα γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κονσταντίν (76′).

Ομόνοια (4-2-3-1): Νικολάου (46′ Κυριακίδης), Λούφτνερ (46′ Παναγιώτου), Λανγκ (63′ Λοΐζου), Περέιρα (46′ Κούσουλος), Μανρίκε (63′ Μαυρίας), Κατελάρης, Γκόμες (46′ Λοέ / 63′ Χαραλάμπους), Άλβες, Χριστοφή (32′ Κακουλλής), Τιάγκο (46′ Μόντες), Νταρμπισάιαρ (46′ Ραμίρες).

Σκόρερ: 45’+1′ Λανγκ / 7′ Αζούλαϊ, 31′ Κίντα, 76′ Κονσταντίν