Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΟλυμπιακός-Εθνικός 1-2: Ο Μάιντεβατς ανακοινώθηκε το μεσημέρι και υπέγραψε νίκη το απόγευμα!

Ο Άνιτριγια Μάιντεβατς ανακοινώθηκε το μεσημέρι από τον Εθνικό και το απόγευμα του χάρισε τη νίκη εις βάρος του Ολυμπιακού με 2-1 στο Μακάρειο, σκοράροντας στο 90’+5! Ο Σέρβος έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη, καθώς σέρβιρε και την ασίστ στο πρώτο τέρμα της ομάδας του.

Οι μπλε επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες και άφησαν τους μαυροπράσινους δίχως επιτυχία για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι.

Οι νικητές παραμένουν στον πυθμένα, ανέβηκαν όμως στους 15 βαθμούς, μειώνοντας στον έναν από την Καρμιώτισσα (αγωνίζεται αύριο με την Πάφος FC). Όσο για τους ηττημένους, παρέμειναν στους 24 βαθμούς, έχασαν και άλλο έδαφος για την εξάδα και βρίσκονται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ήταν επιβεβαίωση του κανόνα ότι η μπάλα τιμωρεί. Μετά το ενθαρρυντικό μπάσιμο του Εθνικού στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού και κυνηγούσε το προβάδισμα. Αποδείχτηκε όμως σε κάποιες περιπτώσεις άστοχος, ενώ σε κάποιες άλλες μίλησε ο Μπογκατίνοφ, που κράτησε όρθια την ομάδα του στη Λευκωσία.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού άνοιξε το σκορ στο 72’ ο Παπαγεωργίου, ο οποίος ολοκλήρωσε ιδανικά την όμορφη συνεργασία των Ντόλεζαλ και Μάϊντεβατς. Οι μαυροπράσινοι συνέχισαν την πίεση και δικαιώθηκαν στο 83’ με σουτ του Κοστόφ από κοντά μετά από φάση διαρκείας και ασίστ του Σάλι.

Τελικά, ο Μάιντεβατς είχε τη λύση στο πέμπτο λεπτό της καθυστέρησης, χαρίζοντας το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του με όμορφη ενέργεια και άψογο πλασέ.

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος): Μιχαήλ, Κωνσταντινίδης (23′ Κυριάκου), Ανδρέου, Σωτηρίου (57′ Φαν Κέσελ), Μανρίκε, Κα, Νάνι, Σαντάνα (57′ Σάλι), Ζαχαρίου, Γκουστάβο (73′ Πεχλιβάνης), Μάντζης (73′ Κοστόφ).

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Περατικός (90’+2 Ταράσοβς), Ντεϊβίσον, Σάβιτς, Χριστοφή, Ουαλί, Γκόρουπετς, Παπαγεωργίου (90’+2 Χαραλάμπους), Χουντόμπιακ (58′ Μιγκελίτο), Ζάκπα (65′ Ντόλεζαλ), Μ.Ηλία (57′ Μάιντεβατς).

Σκόρερ: Κοστόφ 83′ / Παπαγεωργίου 72′, Μάιντεβατς 90’+5

Κίτρινες: Μανρίκε, Νάνι, Σάλι / Γκόρουπετς, Περατικός, Παπαγεωργίου (3η)

AVAR: Γεωργίου Παύλος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Τράττου Λεόντιος.

1′ ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

3′ Καλή προσπάθεια και σουτ του Παπαγεωργίου, εξίσου καλή απόκρουση του Μιχαήλ.

8′ Βγήκε τετ α τετ με τον Μιχαήλ ο Ηλία, αλλά άνοιξε πολύ την μπάλα προς τα πλάγια. Έτσι τον έκλεισε ο Κύπριος κίπερ και του στέρησε την ευκαιρία να σκοράρει.

10′ Ο Ζαχαρίου σέντραρε, ο Κα όμως έκανε κακό κοντρόλ στο ύψος του πέναλτι και χάθηκε η ευκαιρία.

13′ Προσπάθεια του Ηλία να «κρεμάσει» από δεξιά τον εκτός θέσης Μιχαήλ, δίχως επιτυχία.

27′ Εξαιρετική απόκρουση του Μοογκατίνοφ μετά από πολύ καλό σουτ με φάλτσο του Κα.

33′ O Μιχαήλ αποκρούει σωτήρια μετά από κοντινό πλασέ του Ουαλί.

39′ Καλή κίνηση και σουτ εκτός περιοχής από τον Μάντζη, η μπάλα άουτ.

42′ Εκτέλεση κόρνερ του Κα, κοντινή κεφαλιά του Μάντζη, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

43′ Σέντρα του Ζαχαρίου, ο Μάντζης μπήκε στη φάση, αλλά χάθηκε η ευκαιρία.

43′ Ο Ζαχαρίου μπήκε στην περιοχή και σούταρε στα πόδια του Μπογκατίνοφ.

45′ ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ ENAΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ Επικίνδυνο σουτ του Ζαχαρίου, απόκρουση σε κόρνερ του Μογκατίνοφ.

51′ Νέο στοπ του Μπογκατίνοφ, αυτή τη φορά σε πλάγιο σουτ του Κα.

69′ Σέντρα-σουτ του Κα από αριστερά, δεν μπήκε κανένας στη φάση.

72′ ΓΚΟΛ 0-1! Φοβερό σουτ του Παπαγεωργίου, η μπάλα στα δίχτυα. Προηγήθηκε άψογη συνεργασία των φιλοξενούμενων, με τον Ντόλεζαν να δίνει με τακουνάκι στον Μάιντεβατς, ο οποίος έστρωσε στον Κύπριο μέσο που σούταρε εύστοχα.

74′ Άστοχο σουτ του Κα.

83′ ΓΚΟΛ 1-1! Μετά από φάση διαρκείας, ο Σάλι σούταρε και πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Μπογκατίνοφ, για να πασάρει στον Κοστόφ, ο οποίος σούταρε από κοντά και έφερε το ματς στα ίσα.

90′ Άστοχο σουτ του Σάλι.

90’+5 ΓΚΟΛ 1-2! Ο Μάιντεβατς με όμορφη ενέργεια δίνει νέο προβάδισμα και νίκη στον Εθνικό.