Νίκη για τον Ολυμπιακό με τον Αγιτέ να κάνει τα… δικά του

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Μακάρειο Στάδιο να επιβληθεί του Ακρίτα Χλώρακας. Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου κέρδισε με 5-3, με δύο γκολ να πετυχαίνει ο 34χρονος επιθετικός Τζοναθάν Αγιτέ (55΄, 71΄), ο οποίος υπενθυμίζουμε είχε περάσει προ εβδομάδων από δοκιμαστικά, αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις, υπογράφοντας συμβόλαιο.

Τα άλλα τέρματα, πέτυχαν τρεις διαφορετικοί παίκτες. Ο Καμερουνέζος μεσοεπιθετικός Φαμπρίς Κα άνοιξε το σκορ (8’), ο Τιάγκο Αζουλάο δεν λάθεψε σε εκτέλεση πέναλτι (14΄), ενώ ο Παναγιώτης Ζαχαρίου πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Ακρίτας που είχε μειώσει προσωρινά σε 4-1 σε 66ο λεπτό, πέτυχε τα άλλα δύο τέρματα στο τελευταία δεκάλεπτο (80΄, 83΄).

Οι μαυροπράσινοι άρχισαν τον αγώνα με τους Κίρεβ, Κυριάκου, Ροτζέριο, Σαμπίνια, Σιντιμπέ, Νανίσιο, Οικονομίδη, Ντουβεντρού, Κα, Μπιλάλ και Αζουλάο. Στη συνέχεια αγωνίσθηκαν και άλλοι ποδοσφαιριστές, όπως ο σκόρερ Αγιτέ, με τον Πάμπο Χριστοδούλου να διαπιστώνει τον βαθμό ετοιμότητας σχεδόν όλων των διαθέσιμων επιλογών.  Ο Ολυμπιακός, υπενθυμίζουμε, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα. Το ματς ορίστηκε να διεξαχθεί τη Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου και θα αρχίσει στις 19:00.