aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΔΟΞΑΗ πρεμιέρα η… λευκή τους! (vid & pics)

Η πρεμιέρα η… λευκή τους! (vid & pics)

Η επιστροφή του Ολυμπιακού στην Α’ Κατηγορία συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα. Παρά το εμπάργκο μετεγγραφών, το νεανικό σύνολο του Χρύση Μιχαήλ, στηριζόμενο σχεδόν εξ ολοκλήρου στο κυπριακό στοιχείο, πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στη Δόξα και την υποχρέωσε σε ισοπαλία (0-0), στη σημερινή τους πρεμιέρα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα από την πλευρά της, υπερτερούσε σε εμπειρία και κατοχή της μπάλας (ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο), αλλά δεν κατάφερε να καταστεί ουσιαστική, απέναντι στους πολύ καλά οργανωμένους μαυροπράσινους και στον σταθερό Χίντι.
Οι τελευταίοι έφτιαξαν και μερικές σημαντικές ευκαιρίες, όμως λόγω αστοχίας και Γκρεμσλ δεν σκόραραν.

Η ομάδα της Λευκωσίας έδειξε ταλέντο και αποφασιστικότητα για να διαψεύσει τα σε βάρος της προγνωστικά, κερδίζοντας το χειροκρότημα των οπαδών της που έδωσαν δυναμικό «παρών» στο Μακάρειο. Όσο για τους πράσινους της Κατωκοπιάς, ήταν εμφανές πως χρειάζονται χρόνο για να παρουσιάσουν ένα σαφώς πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο, μετά τις προσθαφαιρέσεις και τις αλλαγές στην ενδεκάδα τους.

Οι σημαντικότερες στιγμές της αναμέτρησης: Στο 8’ ο Κένιντι πλάγια στην περιοχή με σουτ ανάγκασε τον Χίντι να διώξει σε κόρνερ. Στο 13’ ο Ιωάννου σέντραρε από αριστερά, όμως η προσπάθεια του Ζατλ και του Ασαμόα για κεφαλιά εντός εστίας, ήταν άστοχη. Στο 33’ σε σέντρα του Τσιακλή από δεξιά, ο Κάστρο από καίρια θέση έπιασε γυριστό σουτ, που μπλόκαρε ο Γκρεμσλ. Στο 54’, ωραίο σουτ του Παντελή βρήκε τον Γκρεμσλ σε ετοιμότητα.

Στο 56’ ο Χίντι μάζεψε καλό σουτ του Πουτζιουρή. Στο 72’ ο Κάστρο εκτέλεσε κόρνερ και ο Τόρες από πολύ κοντά με προβολή έβγαλε την μπάλα άουτ. Στο 78’ ο Χίντι είπε «όχι» σε σουτ του Ασαμόα και το επανέλαβε εις διπλούν στο 83’ μετά από εκτέλεση φάουλ και σουτ αντίστοιχα του Σισοκό.

Ο διαιτητής Τσούκκας δεν έκανε το μεγάλο λάθος που να επηρεάσει την έκβαση του αγώνα, ενώ προσπάθησε να μην κάνει μεγάλη χρήση της κίτρινης κάρτας. Σε εύκολο πέσιμο παικτών στην περιοχή για πέναλτι, δεν ξεγελάστηκε.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Ολυμπιακός (Χρύσης Μιχαήλ): Χίντι, Τσιακλής (53′ Αντωνίου), Χριστοφίδης, Σωτηρίου, Σαμάρας, Παχίπης (66′ Πεχλιβάνης), Σεραφείμ, Πολυκάρπου, Παντελή (80′ Μιγκελίτο), Ε. Κάστρο, Τόρες.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μπα, Ρεδόνδο, Πίντο, Ιωάννου, Κάρλος, Ασαμόα, Πουτζιουρής (63′ Ενινφούλ), Παπαφώτης (63′ Σισοκό), Κένιντι, Ζατλ.

Τέταρτος: Δημητρίου Βασίλης.

Παρατηρητής διαιτησίας: Παπαβαρνάβας Μιχάλης.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΑΓΩΝΑ!

1′ Έναρξη αγώνα!

8’ Πρώτη καλή φάση στο ματς, με τον Κένιντι να σουτάρει από πλάγια, αλλά ο Χίντι απέκρουσε σωτήρια!

13′ Μπαλιά του Ιωάννου, κεφαλιά του Ζατλ, έξω η μπάλα.

17′ Εκτέλεση φάουλ του Κάστρο, με δεύτερη προσπάθεια μαζεύει ο Γκρεμσλ.

20′ Ο Ολυμπιακός μπήκε με όρεξη στον αγώνα, αλλά τα ηνία στο τελευταίο 15λεπτο, κατέχει η Δόξα.

29′ Σουτ του Πουτζιουρή, μαζεύει ο Χίντι.

33′ Σουτ στην κίνηση από τον Ε. Κάστρο μετά από μπαλιά του Τσιακλή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γκρεμσλ.

43′ Εντυπωσιακή κίνηση από τον Παπαφώτη, δίνει στον Ζατλ που δεν μπορεί να ολοκληρώσει τη φάση αφού η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

45′ + 2 Ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ το πρώτο μέρος.

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους.

46’ Πέναλτι ζητά η Δόξα. Υπάρχει επαφή, αλλά αν δινόταν παράβαση θα επρόκειτο για αυστηρή απόφαση από τον διαιτητή.

49’ Εκτέλεση φάουλ από τον Παπαφώτη, διώχνει ο Χριστοφίδης σε κόρνερ.

53′ Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Αντωνίου αντικατέστησε τον Τσιακλή.

54′ Πολύ καλό μακρινό σουτ του Παντελή, ο Γκρεμσλ όμως μάζεψε εύκολα.

56′ Καλό σουτ από τον Πουτζιουρή, μάζεψε εύκολα ο Χίντι.

59′ Κίτρινη στον Μπα για σκληρό μαρκάρισμα στον Τόρες.

63′ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Ο Σισοκό στη θέση του Παπαφώτη κι ο Ενινφούλ σ’ αυτήν του Πουτζιουρή.

66′ Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πεχλιβάνης πέρασε στη θέση του Παχίπη.

72′ Μετά από κόρνερ, Χριστοφίδης και Τόρες δεν μπόρεσαν από κοντά να σκοράρουν.

80′ Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μιγκελίτο πέρασε στη θέση του Παντελή.

82′ Απευθείας φάουλ του Σισοκό, η μπάλα στην αγκαλιά του Χίντι.

83′ Ο Σισοκό με σουτ από το ύχος της περιοχής, έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

87′ Κίτρινη στον Χριστοφίδη για φάουλ στον Ζατλ.

90′ + 5 Mετά από γύρισμα του Σισοκό, ο Ζατλ έκανε τακουνάκι από καλή θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

90′ + 6 Τέλος αναμέτρησης!