Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΗ Πάφος ξέσπασε στον αγνώριστο Ολυμπιακό (vid)

Η Πάφος ξέσπασε στον αγνώριστο Ολυμπιακό (vid)

Εμφατική επιστροφή στις νίκες για την Πάφος FC με 5-0, μετά από έξι σερί ματς με τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες. Για τους γηπεδούχους, από δύο γκολ πέτυχαν οι Βαλακάρι και Τόρες, και ένα ο Μέρφι στο 77’, λίγα μόλις λεπτά μετά που πέρασε στο γήπεδο. Με τη νίκη αυτή η Πάφος έφτασε τους 24 βαθμούς και… πάτησε ξανά εξάδα.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός παρέμεινε και αυτός στους 24 βαθμούς, ωστόσο έπεσε στην 8η θέση, ενώ έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο ματς μακριά από τα τρίποντα και για τρίτο ματς χωρίς γκολ.

Τρία λεπτά κατά τα οποία η Πάφος ήταν καταγαιστική, με δύο γκολ και ένα δοκάρι, ήταν αρκετά για να δώσουν το προβάδισμα στην παφιακή ομάδα. Αρχικά ο Βαλακάρι στο 33’ με  εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ, ενώ στην συνέχεια στο 34’ με πολύ δυνατό σουτ «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Καράδαη. Στο 36’ ο Τόρες πήρε το… ριμπάουντ μετά από σουτ του Πάντσεον και από κοντά έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος έκανε εξαιρετική διαχείριση του σκορ, χωρίς να απηληθεί ιδιαίτερα πέραν κάποιων μακρινών σουτ των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού. Στο 61’ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τόρες, με κοντινή κεφαλιά μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Φουρ, κατάφερε να «τελειώσει» το ματς. Έπειτα, στο 77’ ο Μέρφι και στο 89’ ο Βαλακάρι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της παφιακής ομάδας.

Πάφος FC (Νμίτρι Μιχαϊλένκο): Ρούτκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Σάιθ, Βαλεριάνος(10′ Αντωνίου), Πάνιτς(80′ Λελιούκιν), Βαλακάρι, Πάντσεον(80′ Ράκελς), Μπεριγκό(64′ Καμπράλ), Φουρ, Τόρες(64′ Μέρφι).

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος): Καράδαης, Ψάλτης, Νάνι, Ανδρέου, Μανρίκε, Γαρουφαλιάς(73′ Κοστόφ) , Σάλι(73′ Χάνι), Γκουστάβο(84′ Χαραλάμπους), Πεχλιβάνης, Μάντζης, Φαν Κέσελ(46′ Κα).

AVAR: Γεωργίου Παύλος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσαγγάρης Μάριος.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10′ Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο, με τον Βαλεριάνο να αποχωρεί τραυματίας, στην θέση του ο Αντωνίου.

15′ Χωρίς φάση μέχρι στιγμής το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν.

20′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Πεχλιβάνη να κάνει το εκτός περιοχής σουτ στην κίνηση και τον Ρούτκο να μαζεύει σταθερά.

27′ Kίτρινη στον Πάντσεον για φάουλ στον Μανρίκε.

30′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο, σε ανατροπή του Μπεριγκό από τον Νάνι.

33′ ΓΚΟΛ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι.

34′ ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο, από το ύψος του πέναλτι, ο Βαλακάρι έκανε το πολύ δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

36′ ΓΚΟΛ για την Πάφο, μετά από φάση διαρκείας, ο Καράδαης είχε την απάντηση στα σουτ των Βαλακάρι και Πάντσεον, ο Τόρες όμως πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

45′ Κίτρινη κάρτα στον Αραγιούρι για φάουλ στον Σάλι.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Πρώτη αλλαγή και για τον Ολυμπιακό, ο Κα στην θέση του Φαν Κέσελ.

53′ Ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Φουρ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

54′ Ο Κα μπήκε στην περιοχή της Πάφου και έκανε του σουτ, έστειλε όμως την μπάλα έξω.

57′ Σουτ του Γκουστάβο εκτός περιοχής, η μπάλα κόντρα και μάζεψε εύκολα ο Ρούτκο.

60′ Ευκαιρία για την Πάφο με τον Φουρ να σουτάρει και τον Καράδαη να απομακρύνει.

61′ ΓΚΟΛ με κοντινή κεφαλιά του Τόρες μετά από εξαιρετική σέντρα του Φουρ, η Πάφος παίρνει προβάδισμα τριών γκολ.

64′ Διπλή αλλαγή για την Πάφο, Μέρφι και Καμπράλ στις θέσεις των Τόρες και Μπεριγκό.

73′ Κοστόφ και Χάνι στο γήπεδο αντί των Σάλι και Γαρουφαλιά.

77′ ΓΚΟΛ ξανά για την Πάφο με τον Μέρφι, μετά από ωραία πάσα του Βαλακάρι, να τελειώνει εύστοχα την φάση.

80′ Νέα διπλή αλλαγή για την Πάφο, Λελιούκιν στην θέση του Πάνιτς και Ράκελς σε αυτήν του Πάντσεον.

82′ Πολύ κοντά και σε πέμπτο γκολ έφτασαν οι γηπεδούχοι, με τον Βαλακάρι να φεύγει σε τετ α τετ και τον Καράδαη να σώζει.

84′ Ντεμπούτο για τον νεαρό Χαραλάμπους του Ολυμπιακού, που παίρνει την θέση του Γκουστάβο.

89′ ΓΚΟΛ με δεύτερο γκολ του Βαλακάρι, μετά από πάσα του Ράκελς ο Φινλανδός έστειλε ξανά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, πήρε όμως ξανά την μπάλα και αυτή την φορά από κοντά δεν «λάθεψε».