Ολυμπιακός – Ερμής: Η βασιλόπιττα τούς έκατσε στο στομά«Χ»ι (vid)

Άνοστη σούπα ήταν το πρώτο παιχνίδι του 2021 στο πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας του Πρωταθλήματος Cyta. Ολυμπιακός και Ερμής αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο Μακάρειο στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να φτάσουν στο ζητούμενο και έτσι πήραν από ένα βαθμό. Στο ντεμπούτο του Λεωνίδα Βόκολου στον πάγκο του ο Ολυμπιακός ήταν πιο απαιτητικός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και κατέγραψε τις δύο πιο σημαντικές ευκαιρίες στο παιχνίδι.

Στο 14’ ο Τζίνο φαν Κέσελ, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Μάντζη, βρέθηκε σε θέση βολής όμως το σουτ του από το ύψος της μικρής περιοχής έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καϊκέ. Στο 61’ ο Πεχλιβάνης απέφυγε τον Καϊκέ από πλάγια θέση, έδωσε στον Κα, ο οποίος καθυστέρησε να σουτάρει και ενώ ο τερματοφύλακας του Ερμή ήταν εκτός θέσεως και η ευκαιρία για τον Ολυμπιακό έκανε… φτερά.

Οι μαυροπράσινοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 78’ λόγω αποβολής του Νεμάνια Μίλετιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ένα λεπτό αργότερα ο διαιτητής του αγώνα, Μάριος Χριστοφόρου, θα έπρεπε να αποβάλει (επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Σιντιμπέ για κράτημα στον Μάντζη), όμως δεν το έπραξε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερμής παρά το αριθμητικό του πλεονέκτημα δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Καράδαη, αφού πέραν από το διαγώνιο σουτ του Παντελή στο 90’ που έφυγε έξω δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Στην 6η θέση με 24 βαθμούς ο Ολυμπιακός που έμεινε χωρίς νίκη για τέταρτο διδοχικό παιχνίδι, ενώ ο Ερμής του Μαρίνου Σατσιά συνεχίζει να προσθέτει βαθμό στο σακούλι. Ο Κύπριος τεχνικός μετρά εφτά ισοπαλίες και μία ήττα στον πάγκο των φτεροπόδαρων που έφτασαν τους 17 βαθμούς.

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος): Καράδαης, Ψάλτης, Μίλετιτς, Νάνι, Μανρίκε, Γαρουφαλιάς, Γκουστάβο ντα Κόστα (62′ Σαντάνα), Σάλι, Πεχλιβάνης (79′ Σωτηρίου), Φαν Κέσελ (53′ Kα), Μάντζης.

Ερμής (Μαρίνος Σατσιάς): Καϊκέ, Δημητρίου, Χολτ, Ντίας, Γαβριήλ (67′ Λέμος), Μέιρα, Σιντιμπέ (80′ Παντελή), Κυριακίδης (86′ Παπαθανασίου), Κονέ, Κύπρου (Γεωργίου), Ρουσιάς.

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Μανρίκε, Μίλετιτς / Σιντιμπέ, Κονέ.

AVAR: Χαράλαμπος Γεωργίου.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Κώστας Καπιτανής.

ΤO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Έναρξη αγώνα.

13′ Σουτ του Κονέ ο Καράδαης μάζεψε εύκολα την μπάλα.

14′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Μάντζης έκανε κεφαλιά πάσα στον Φαν Κέσελ, ο οποίος από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καϊκέ.

38′ Πεχλιβάνης και Σάλι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες καθώς ο Καϊκέ απέκρουσε τα δυνατά πλασέ και των δύο.

44′ Δυνατό σουτ από τον μέιρα, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Καράδαης.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

55′ Χωρίς κάποια ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου.

59′ O Ρουσιάς έκανε το σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής με τον Καράδαη να μαζεύει την μπάλα, όμως με καθυστέρηση ο Κύπριος επιθετικός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

60′ Σουτ του Κύπρου με το εξωτερικό του ποδιού, η μπάλα έξω.

61′ Ο Πεχλιβάνης απέφυγε τον Καϊκέ από πλάγια θέση, έδωσε στον Κα, ο οποίος καθυστέρησε να σουτάρει και ενώ ο τερματοφύλακας του Ερμή ήταν εκτός θέσεως και η ευκαιρία για τον Ολυμπιακό έκανε… φτερά.

78′ Αποβολή για τον Μίλετιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Συνεχίζει με 10 παίκτες ο Ολυμπιακός.

79′ Ο Σιντιμπέ κράτησε από τη φανέλα τον Μάντζη και θα έπρεπε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δεν τιμωρήθηκε από το διαιτητή Μάριο Χριστοφόρου.

90′ Σουτ του Παντελή από πλάγια θέση η μπάλα έξω.