Ολυμπιακός – ΑΠΟΕΛ: Ο ασθενής επέζησε με αγγλικό φιλί ζωής! (vid)

Με τον Τζο Γκάρνερ να σκοράρει για πρώτη φορά και να πιστώνεται μία ασίστ ο ΑΠΟΕΛ απέδρασε με «διπλό» από το Μακάρειο, έκανε άλμα δύο θέσεων και έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση θέσης στην πρώτη εξάδα.

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Με την ψυχή στο στόμα, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε εκτός έδρας του Ολυμπιακό με 2-3. Με πρωταγωνιστές τους Βίκτωρα Κλωναρίδη και Τζο Γκάρνερ, οι οποίοι πιστώθηκαν από μια ασίστ και από ένα γκολ, οι γαλαζοκίτρινοι δραπέτευσαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Μακάρειο. Έφτασαν έτσι τους 27 βαθμούς και ανέβηκαν στην 8η θέση και στο -2 από την έκτη.

Την πρώτη του φετινή ήττα στα ντέρμπι της Λευκωσίας δέχθηκε ο Ολυμπιακός με αντιπάλους ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια. Ήταν παράλληλα η πρώτη ήττα των μαυροπράσινων, με τον Τσέντομιρ Γιανέφσκι στον πάγκο. Έμειναν στους 28 βαθμούς και την 7η θέση.

Πιο δυνατά στο παιχνίδι μπήκε ο ΑΠΟΕΛ. Μέχρι το 30’ περίπου πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Ένα λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αυτό που τελικά στοίχισε και έφερε το γκολ των φιλοξενουμένων. Ο Σαμπίνια στο 24’ αδράνησε και έδωσε την ευκαιρία στον Γκάρνερ να κλέψει, ο Άγγλος μπήκε στην περιοχή και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον αμαρκάριστο Κλωναρίδη στο ύψος του πέναλτι. Ο Ελλαδίτης μεσοεπιθετικός δεν αστόχησε, πλάσαρε εύστοχα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Οι μαυροπράσινοι σταδιακά ανέβασαν ρυμό και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Απείλησαν με ισοφάριση, ωστόσο ο Μάντζης δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα δις, στο 38’ και στο 45’.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν ξανά πιο δυνατά. Ο Κατσαντώνης στο 50’ με πολύ ωραία κίνηση απείλησε, και λίγα λεπτά αργότερα στο 56’ ο Ενσούε έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του. Από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι, ο ακραίος αμυντικός του ΑΠΟΕΛ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Ο Ολυμπιακός όμως δεν τα παράτησε, κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 62’ μετά από σουτ του Σάλι που κτύπησε στο δοκάρι και μετά στην πλάτη του Ουζόχο, πριν καταλήξει στα δίκτυα. Οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Πουρσαϊτίδη απάντησαν άμεσα, ένα λεπτό μετά (63’), με τον Γκάρνερ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την γαλαζοκίτρινη φανέλα και να δίνει εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του. Ξανά όμως, οι γηπεδούχοι μείωσαν, σε 2-3 αυτή τη φορά, με κεφαλιά του Μάντζη. Από εκεί και έπειτα όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Ουζόχο και ως αποτέλεσμα ο ΑΠΟΕΛ κράτησε μέχρι τέλους το υπέρ του αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Τσούπιτς (66′ Μιχαήλ), Ψάλτης, Σαμπίνια, Ανδρέου (66′ Ντα Κόστα), Μίλετιτς (66′ Μανρίκε), Νάνι, Σαρφό, Σαντάνα, Σάλι (66′ Πεχλιβάνης), Κα, Μάντζης.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Μερκής, Βινίσιους, Γουίλερ, Λουντέμο (46′ Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ (86′ Εντονγκαλά), Κατσαντώνης (81′ Εφραίμ), Κλωναρίδης, Γκάρνερ (86′ Μπεν Σαχάρ).

Σκόρερ: Ουζόχο (αυτ.) 62′, Μάντζης 71′ / Κλωναρίδης 24′, Ενσούε 56′, Γκάρνερ 63′

Κίτρινες: Ανδρέου, Σαντάνα / Ντε Βινσέντι, Γκάρνερ, Ουζόχο, Εφραίμ

Στάδιο: Μακάρειο.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος.

Α’ Βοηθός: Πέτρου Πέτρος.

Β’ Βοηθός: Χρίστος Ε. Χρίστου.