aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟλυμπιακός – Πάφος FC 1-2: Έγραψε ιστορία και ονειρεύεται… (vid)

Ολυμπιακός – Πάφος FC 1-2: Έγραψε ιστορία και ονειρεύεται… (vid)

Την πρώτη νίκη επί του Ολυμπιακού στη Λευκωσία στην ιστορία της πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου η Πάφος FC. Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς επικράτησε 2-1 των μαυροπράσινων, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 25 βαθμούς. Κοβάσεβιτς στο 16′ και Ζάιρο στο 53′ πέτυχαν τα τέρματα για τους νικητές, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 1-1 με τον Χαραλάμπους στο 32’.

Η παφιακή ομάδα «τρέχει» αήττητο σερί εφτά αγώνων, με τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες, επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία και με την ενσωμάτωση των νεοαποκτηθέντων Τάλις, Χέστατ και Αλ Γκαντιούι, οι οποίοι πήραν λεπτά συμμετοχής, δικαιούνται να ελπίζουν βάσιμα σε είσοδο στο πρώτο γκρουπ και διεκδίκηση ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Η Πάφος FC δεν χάνει από πρωτευουσιάνους! Είναι αήττητη απέναντι στις ομάδες της Λευκωσίας στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος, με δύο νίκες (επί ΑΠΟΕΛ και Ολυμπιακού) και τέσσερις ισοπαλίες (με το ίδιο σκορ, 1-1).

Στον αντίποδα ο Ολυμπιακός αγνοεί τη νίκη σε έξι παιχνίδια, γνώρισε την έβδομη εφετινή ήττα του και παρέμεινε στην 9η θέση με 16 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την επικίνδυνη ζώνη.

Καλύτερη η Πάφος FC στο πρώτο ημίχρονο, με κινητήριους μοχλούς τους δύο Αουρέλιο, Ζοάο και Ντάγκλας και άξιους συμπαραστάτες τους Ζάιρο και Κοβάσεβιτς ήταν πιο απαιτητική στον αγωνιστικό χώρο και το γκολ στο 16’ ήρθε ως φυσιολογική εξέλιξη στην αναμέτρηση. Ένα λεπτό ενωρίτερα ο Μολ απέκρουσε με δυσκολία την κεφαλιά του Ντάγκλας Αουρέλιο, όμως ο ίδιος ποδοσφαιριστής εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια του Μανρίκε, έκλεψε την μπάλα και έδωσε γκολ στο πιάτο στον Κοβάσεβιτς, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Μολ βάζοντας την Πάφο σε θέση οδηγού.

O Oλυμπιακός στην πρώτη του τελική προσπάθεια στον στόχο ισοφάρισε σε 1-1 με το πρώτο φετινό τέρμα του Χαραλάμπους, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρούντκο.

Οι μαυροπράσινοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, πίεσαν για δεύτερο τέρμα και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 52′ με τον Πάγιτς να διώχνει προ της γραμμής τέρματος την μπάλα στο σουτ του Κονφέ. Η ομάδα του Λούκα Αλκαράθ γνώρισε την σκληρή πλευρά του ποδοσφαίρου καθώς στην αμέσως επόμενη φάση δέχθηκε τέρμα, με τη συνεισφορά του Νάνι.

Ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού υπέπεσε σε γκάφα ολκής, αφού στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον Μολ πάσαρε στον Ζάιρο, ο οποίος κινήθηκε σαν γάτα έκλεψε την μπάλα και αφού απέφυγε τον Ελβετό τερματοφύλακα πέτυχε το 2-1.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Ολυμπιακός (Λούκας Αλκαράθ): Μολ, Κυριάκου (81′ Mποβέδα), Σαμπίνια, Ντιάν, Μανρίκε, Χαραλάμπους (60′ Γουίλσον), Γκουστάβο, Νάνι, Κονφέ, Σάλι (70′ Μανιάς), Κα (81′ Πεχλιβάνης).

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούτκο, Μπάιριτς, Παλάσιος, Χότσκο, Τάλις (70′ Αϊλτον), Πάνιτς, Πάντσεον, Ζάιρο, Ζ. Αουρέλιο (62′ Πάγιτς), Ν. Αουρέλιο (70′ Αλ Γκαντιούι), Κοβάσεβιτς (63′ Χέστατ).

AVAR: Γεωργίου Χαράλαμπος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Τράττος Λεόντιος.

ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Έναρξη αγώνα.

4′ Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι, μετά από καλή συνεργασία και οργανωμένη επίθεση της Πάφου, ο Ζάιρο έκανε σουτ εκτός περιοχής η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

6′ Βρέθηκε σε θέση βολής ο Χαραλάμπους μετά από ωραία κάθετη πάσα του Σάλι, ο νεαρός άσος βρήκε την μπάλα με το λάθος πόδι στο βηματισμό του.

13′ Δεύτερη τελική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό, μακρινό σουτ του Σάλι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

15′ Eντυπωσιακή απόκρουση του Μολ σε κόρνερ, σε κεφαλιά του Ντάγκλας Αουρέλιο, μετά από κόρνερ του Πάντσεον.

16′ ΓΚΟΛ για την Πάφος FC με τον Κοβάσεβιτς. Ο Ντάγκλας Αουρέλιο έκλεψε την μπάλα από τον Μανρίκε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σέρβο, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Μολ.

23′ Aγγίζει δεύτερο γκολ η Πάφος, ο Κοβάσεβιτς έφυγε τετ α τετ με τον Μολ μετά από πλάγιο άουτ (!), όμως δεν ήταν εύστοχος.

32′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Χαραλάμπους! Κόρνερ του Σάλι ο νεαρός μεσοεπιθετικός με άψογο πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Πρώτο φετινό τέρμα για τον Χαραλάμπους.

37′ Ο Ντάγκλας Αουρέλιο μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού από δεξιά, όμως το σουτ του πήγε παράλληλα της εστίας.

42′ Ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες του Ολυμπιακού για χέρι του Παλάσιος, δεν υπήρχε παράβαση, σωστό ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

43′ Σουτ του Ζάιρο μέσα στην περιοχή, ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μολ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

50′ Φοβερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Κα σε τετ α τετ με τον Ρούτκο, ο τερματοφύλακας της Πάφου απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε το σκορ στο 1-1.

52′ Τρομερή διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Κονφέ έκανε το σουτ ο Μπάγιτς έκοψε προ της γραμμής τέρματος.

53′ ΓΚΟΛ για την Πάφος FC με τον Ζάιρο! Απίστευτη εξέλιξη στο παιχνίδι. Τραγικό λάθος από τον Νάνι, ο οποίος προσπάθησε να πασάρει προς τα πίσω στον Μολ, όμως ο επιθετικός των φιλοξενούμενων πρόλαβε, έκλεψε την μπάλα και αφού απέφυγε τον Μολ πέτυχε το 2-1.

66′ Aκυρώνεται ορθά ως οφσάιντ γκολ του Ζάιρο.

72′ Ο Μολ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον με μπόλικο φάλτσο.

82′ Κεφαλιά του Μποβέδα για εκατοστά δίπλα απο το αριστερό δοκάρι του Ρούτκο.

90′ Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.