Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΟλυμπιακός-ΑΕΛ 1-1: Άλλαξαν ρόλους και πήραν από έναν βαθμό

Ολυμπιακός-ΑΕΛ 1-1: Άλλαξαν ρόλους και πήραν από έναν βαθμό

Ολυμπιακός και ΑΕΛ πήραν από έναν βαθμό μετά από χορταστικό ματς, που έληξε 1-1. Ένα δίκαιο αποτέλεσμα, αφού οι δύο ομάδες άλλαξαν ρόλους από το πρώτο στο δεύτερο ημίχρονο. Η πρωταγωνίστρια του πρώτου έγινε κομπάρσος στο δεύτερο και ανάποδα, σκοράροντας η κάθε μια στο διάστημα υπεροχής της.

Οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Σάντος στο 45’+1 και οι μαυροπράσινοι ισοφάρισαν στο 85’ με πέναλτι του Σάλι, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική (πέτυχε και το γκολ στο 1-0 εις βάρος του ΑΠΟΕΛ).

Έτσι, αμφότεροι οι χθεσινοί μονομάχοι μετρούν από τέσσερις βαθμούς, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν αγώνα λιγότερο (το εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής με την Ομόνοια).

Η ΑΕΛ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και το προβάδισμα που είχε με το τέλος του ήταν πέρα για πέρα δίκαια. Με 72% ποσοστό κατοχής της μπάλας, με εννιά τελικές (οι τρεις στον στόχο) έναντι καμίας του Ολυμπιακού, δεν υπάρχει αμφισβήτηση για του λόγου το αληθές.

Ωστόσο, το προβάδισμα ήρθε στην καθυστέρηση. Στο 45’+1 δόθηκε λύση από στατική φάση όταν ο πολύ δραστήριος Έουλερ εκτέλεσε φάουλ και ο Σάντος με κεφαλιά άνοιξε στο σκορ.

Άλλαξε η εικόνα, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι μαυροπράσινοι μπήκαν πιο επιθετικά και πιο πιεστικά. Αποτέλεσμα ήταν να ανεβοκατεβαίνει η μπάλα, να γίνει πιο γρήγορος ο ρυθμός και να αποκτήσει ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον το ματς. Μάλιστα, στο 48’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Μποβέδα.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι μαυροπράσινοι γίνονταν πιο πιεστικοί και η διαφορά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο ήταν εμφανής. Χάθηκαν ευκαιρίες με τους Πεχλιβάνη (60’), Κα (69’) και Σάλι (73’), δείχνοντας πως μπορούσε να ήταν πιο επιθετικός και στο πρώτο ημίχρονο. Αντιθέτως, η επιθετική δραστηριότητα της ΑΕΛ περιορίστηκε δραστικά.

Τελικά, η ισοφάριση ήρθε από τα 11 βήματα στο 84’ με δράστη τον Σαλι, ο οποίος αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ένα λεπτό προηγουμένως ο Γουίλσον.

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Κυριάκου, Μποβέδα, Σαμπίνια, Μανρίκε (62′ Κα), Σάλι (90′ Γουακάσο), Νάνι (73′ Γουίλσον), Γκουστάβο (73′ Χαραλάμπους), Πεχλιβάνης, Σαρφό, Μάντζης.

ΑΕΛ ( Ντούσαν Κέρκεζ): Κεραυνός, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Πελέ (86′ Μάιντεβατς), Μεντόγεβιτς, Ζντραφκόφσκι, Έουλερ (61′ Γεωργίου), Ριέιρα (75′ Μάζουρεκ), Τσέποβιτς.

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

4′ Μακρινό σουτ του Έουλερ, δίχως τύχη.

8′ Ο Έουλερ εκτέλεσε φάουλ, ο Τεϊσέιρα έκανε την κεφαλιά ανενόχλητος, ωστόσο ήταν πολύ άστοχη.

12′ Ομαδική προσπάθεια της ΑΕΛ, με τον Πελέ να στρώνει στον Έουλερ, ο οποίος σούταρε και έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

16′ Ο Μάντζης σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Κεραυνός πρόλαβε και μπλόκαρε προτού η μπάλα φύγει κόρνερ.

22′ O Πεχλιβάνης έκλεψε, προχώρησε ώς την περιοχή, σούταρε και το όφελος ήταν ένα κόρνερ μετά από κόντρα.

27′ Σέντρα του Σάντος, προβολή του Τσέποβιτς, σε κόρνερ ο Μολ.

38′ Ο Έουλερ σέντραρε, ο Τσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μολ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.

39′ Σέντρα του Σάντος, ανάποδο σουτ του Τσέποβιτς, η μπάλα στα χέρια του Μολ.

40′ Σουτ του Πελέ, η μπάλα άουτ.

45’+1 ΓΚΟΛ 0-1! Ο Σάντος ανοίγει το σκορ. Ο Έουλερ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο συμπατριώτης του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

48′ Δοκάρι με προβολή του Μποβέδα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σάλι.

49′ Καλό σουτ του Έουλερ, η μπάλα άουτ.

60′ Καλό σουτ του Πεχλιβάνη, η μπάλα άουτ.

68′ Φάουλ του Γκουστάβο από καλή θέση, η μπάλα στο τείχος και κόρνερ.

69′ Πλασέ του Κα, η μπάλα στο κεφάλι του Ριστέφσκι.

73′ Μεγάλη ευκαιρία με κοντινό πλασέ του Σάλι.

83′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό για ανατροπή του Γουίλσον από τον Μαζάν.

84′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Σάλι εκτελεί και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

90’+4 Τέλος παιχνιδιού.