«Οκτάσφαιρη» η Ομόνοια, με καρέ τερμάτων του Κακουλλή σε 9’ (pics & video)

Νίκη με… θόρυβο πέτυχε η Ομόνοια στο δεύτερο φιλικό της σεζόν 2020-21 η οποία το απόγευμα της Παρασκευής επικράτησε 8-1 του Άρη, κλείνοντας με αυτό τον τρόπο τον κύκλο προετοιμασίας της στην Κυπερούντα. Πολλά θετικά στοιχεία σημείωσε στο μπλοκάκι του Χένινγκ Μπεργκ ο οποίος παρέταξε δύο διαφορετικές ενδεκάδες στα ημίχρονα.

Στο πρώτο μέρος αγωνίστηκαν οι Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Παναγιώτου, Κίκο, Χαραλάμπους, Κούσουλος, Τζιωνής, Παπουλής, Μποτεάκ, Ζευκής, ενώ στο δεύτεροι οι Κυριακίδης, Περέιρα, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Βίτορ (75’ Βενιζέλου), Γκόμεθ, Τιάγκο, Λοΐζου, Σάββα και Κακουλλής. Υπενθυμίζουμε πως ο Βίτορ Γκόμες δεν αγωνίστηκε στο πρώτο φιλικό με τη Δόξα καθώς ο Νορβηγός τεχνικός έκρινε πως δεν ήταν στην κατάλληλη φυσική κατάσταση ώστε να αγωνιστεί, ωστόσο στο σημερινό, αγωνίστηκε για 30 λεπτά.

Πολλές ήταν οι ευκαιρίες που σημείωσε το «τριφύλλι», και στο 4’ ο Ζευκής άνοιξε το σκορ έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Παπουλής. Ο Ελλαδίτης νεοαποκτηθέντας μετρά μέχρι στιγμής δύο γκολ και μια ασίστ σε δύο φιλικά, καθώς κόντρα στον Άρη πέτυχε το τρίτο γκολ από την άσπρη βούλα μετά από υπόδειξη του Μπεργκ. Το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Κούσουλος με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια ήταν καταιγιστική, οι Σάββα-Κακουλλής ήταν σε… φόρμα, ενώ το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε καθόλου. Μάλιστα, ο 20χρονος επιθετικός πέτυχε τα τέσσερα (!) εκ των οκτώ γκολ για λογαριασμό της ομάδας του. Ο Σάββα πέτυχε το 4-1, και τα επόμενα τέσσερα ο Κακουλλής, αφού αξιοποίησε εξαιρετικά την σέντρα του πρώτου, την κάθετη του Τιάγκο αλλά και την εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ.

Σίγουρα ο Μπεργκ κρατά την διάθεση των ποδοσφαιριστών του, τους αποτελεσματικούς συνδυασμούς των παικτών του όπως επίσης και την καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του, καθώς απειλήθηκε ελάχιστα.

Στα αξιοσημείωτα, η αποβολή του Παναγιώτου στο 38’ καθώς ο νεαρός απέκρουσε με το χέρι στην γραμμή, και ο Άρης μείωσε σε 2-1 στο πρώτο μέρος. Οι πράσινοι της Λεμεσού έδειξαν αρκετές αδυναμίες και προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως από στατικές φάσεις.

Ενδεκάδα Ομόνοιας πρώτου μέρους: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Παναγιώτου, Κίκο, Χαραλάμπους, Κούσουλος, Τζιωνής, Παπουλής, Μποτεάκ, Ζευκής.

Ενδεκάδα Ομόνοιας δευτέρου μέρους: Κυριακίδης, Περέιρα, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Βίτορ (75′ Βενιζέλου), Γκόμεθ, Τιάγκο, Λοΐζου, Σάββα, Κακουλλής.

Live Ενημέρωση:

90′ Τέλος του αγώνα.

82′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. Κεφαλιά του Κακουλλή μετά από εκτέλεση κόρνερ και 8-1 για τους πράσινους.

80′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. Τετ-α-τετ ο Κακουλλής που πετυχαίνει το 7-1. Τρίτο γκολ για τον Κύπριο επιθετικό.

77′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. Ο Τιάγκο βρήκε τον Κακουλλή και αυτός με πλασέ σημείωσε το 6-1.

74′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. Σέντρα του Σάββα, κοντινό πλασέ του Κακουλλή και 5-1.

71′ Φαλτσαριστό σουτ του Κακουλλή, μόλις έξω η μπάλα.

67′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. Τακουνάκι του Τιάγκο, ο Σάββα έφυγε μόνος και με πλασέ έκανε το 4-1.

57′ Συρτό σουτ του Λοΐζου εκτός περιοχής, η μπάλα ελάχιστα έξω.

49′ Πλασέ του Κακουλλή, μόλις έξω η μπάλα.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45′ Τέλος του πρώτου μέρους.

45′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπουλή.

45′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. Ανατράπηκε ο Μαυρίας από αντίπαλο.

39′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ.

38′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ. Χέρι του Χαραλάμπους στην γραμμή μετά από σουτ των φιλοξενουμένων. Απευθείας κόκκινη στον αμυντικό των πρασίνων.

33’ Μακρινό σουτ, ο Φαμπιάνο έπεσε και μπλόκαρε σταθερά.

28′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Κούσουλο ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

21’ Μακρινό σουτ του Ζευκή, ο τερματοφύλακας έπεσε και έδιωξε.

12’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ η μπάλα λίγο έξω.

6’ Κοντινό πλασέ του Τζιωνή, η μπάλα σταματά σε σώμα αμυντικού.

4′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. Κάθετη του Παπουλή, εύστοχο πλασέ από τον Ζευκή σε τετ-α-τετ.

1′ Έναρξη του αγώνα.