Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΓΙΑ ΝΑΠΑΟι αποφάσεις του Αθλητικού Δικαστή

Οι αποφάσεις του Αθλητικού Δικαστή

Ο Αθλητικός δικαστής της ΚΟΠ Αριστοτέλης Βρυωνίδης, αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία του Διαιτητή Κυριάκου Χριστοδούλου κατά του Χαράλαμπου Κυριάκου/42410 Ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΛΛΩΝΑ Λεμεσού που αποβλήθηκε για σοβαρό παραβατικό και ριψοκίνδυνο παιχνίδι στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού/11.09.2021 (2η Αγωνιστική).
Απόφαση: Πρόστιμο.

*Καταγγελία του Διαιτητή Αναστάση Αναστάση κατά του TIDJANI, ANANE Ποδοσφαιριστή της ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς που αποβλήθηκε για σοβαρό παραβατικό παιχνίδι στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς – ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου/12.09.2021 (2η Αγωνιστική).

*Καταγγελία του Διαιτητή Μάριου Σπύρου κατά του Νεόφυτου Στυλιανού Ποδοσφαιριστή του ΑΡΗ Λεμεσού που αποβλήθηκε γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος στον αγώνα Πρωταθλήματος Νέων U19 A’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου/11.09.2021 (1η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΔΟΞΑΣ Κατωκοπιάς γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του β’ ημιχρόνου κατά 3 λεπτά, κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς – ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου/12.09.2021 (2η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά:
(α) της ΑΕΛ Λεμεσού λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2021-2022. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ
(β) του Πόλυ Αχιλλέως φυσιοθεραπευτή της ΑΕΛ Λεμεσού για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε προς τον πάγκο της αντίπαλης ομάδας στο 35ο λεπτό του αγώνα (τους ύβρισε) κατά παράβαση του άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
Απόφαση: Αποκλεισμός από δύο αγώνες και πρόστιμο.
στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΑΕΛ Λεμεσού – ΠΑΦΟΣ F C/13.09.2021 (2η Αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά της ΠΑΦΟΥ F C λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2021-2022. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΑΕΛ Λεμεσού – ΠΑΦΟΣ F C /13.09.2021 (2η Αγωνιστική)

*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2021-2022 στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας/13.09.2021 (2η Αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ Λευκωσίας γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του β’ ημιχρόνου κατά 4 λεπτά, κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας/13.09.2021 (2η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΕΚ Λάρνακας:
(α) για μεταφορά και/ή κατοχή επικίνδυνων αντικειμένων εντός του σταδίου και για πυροδότηση επικίνδυνων αντικειμένων στην κερκίδα κατά την έναρξη και κατά την διάρκεια του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(γ)1 και (δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π
(β) λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2021-2022. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ
(γ) για χρήση των μεγάφωνών του γηπέδου για μετάδοση συνθημάτων κατά την διάρκεια του αγώνα και συγκεκριμένα στο 55ο και στο 74ο λεπτό του αγώνα (παρότρυναν τους φιλάθλους να φωνάζουν το όνομα του ποδοσφαιριστή που σημείωνε τέρμα) κατά παράβαση των άρθρων 50 και 53 του Κεφαλαίου VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2021-2022
Απόφαση: Επίπληξη.
στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΑΕΚ Λάρνακας – ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας/12.09.2021 (2η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΑΡΗ Λεμεσού λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2021-2022. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού /11.09.2021 (2η Αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά του ΟΘΕΛΛΟΥ Αθηαίνου γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π. στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου – ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου/10.09.2021 (1η Αγωνιστική) .

(α) της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου για είσοδο στον χώρο των αποδυτηρίων και στον αγωνιστικό χώρο μη εξουσιοδοτημένων ατόμων (δεν ήταν γραμμένοι στο φύλλο αγώνος) πριν την έναρξη του αγώνα, κατά παράβαση των άρθρων 30 και 37 του Κεφαλαίου VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας 2021/2022 και του άρθρου 10.2(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
Απόφαση:
(β) του MULTESCU EMANUEL CATALIN προπονητής τερματοφυλάκων της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε στο 89 λεπτό του αγώνα (ύβρισε τον διαιτητή), κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου – ΕΡΜΗΣ Αραδίππου/10.09.2021 (1η Αγωνιστική) .
Απόφαση: Αποκλεισμός από τρεις αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά του ΕΡΜΗ Αραδίππου:
(α) για είσοδο στον χώρο των αποδυτηρίων και στον αγωνιστικό χώρο μη εξουσιοδοτημένων ατόμων (δεν ήταν γραμμένοι στο φύλλο αγώνος) πριν την έναρξη του αγώνα, κατά παράβαση των άρθρων 30 και 37 του Κεφαλαίου VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας 2021/2022 και του άρθρου 10.2(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(β) καθότι με βάση το Πρωτόκολλο Διεξαγωγής αγώνων ποδοσφαίρου παρέλειψε να ενημερώσει άμεσα την ΚΟΠ για περίπτωση ατόμου θετικού κρούσματος (COVID 19) και συγκεκριμένα παρέλειψε να ενημερώσει άμεσα την ΚΟΠ για θετικό κρούσμα που παρουσιάστηκε στην ομάδα στις 7/09/2021, καθώς επίσης παρέλειψε να διενεργήσει τεστ και να ενημερώσει την ίδια ημέρα την ΚΟΠ για τα αποτελέσματα τους καθώς επίσης παρέλειψε να προβεί σε όλες τις απαιτούμενες ενέργειες που προνοούνται από το Πρωτόκολλο πριν από τον προγραμματισμένο αγώνα Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ που ήταν προγραμματισμένος στις 10/09/2021, κατά παράβαση των οδηγιών του Πρωτοκόλλου που αναφέρονται στο Κεφάλαιο επαφές και των άρθρων 2,4(γ) και 5 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Πρόστιμο.
(γ) γιατί δεν συμπλήρωσε και δεν επιβεβαίωσε ηλεκτρονικά στο σύστημα comment το Φύλλο Αγώνος, κατά παράβαση των όσων καθορίζονται στα άρθρα 12 – 15 του Κεφαλαίου ΙΧ της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας περιόδου 2021/2022 στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου – ΕΡΜΗΣ Αραδίππου/10.09.2021 (1η Αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά της ΑΛΚΗΣ Ορόκλινης:
(α) γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(β) για φτύσιμο από οπαδό της ομάδας κατά ποδοσφαιριστών της αντίπαλης ομάδας στο 94ο λεπτό του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(στ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΑΛΚΗ Ορόκλινης – ΟΛΥΜΠΙΑΣ Λυμπιών/11.09.2021 (1η Αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά της ΟΛΥΜΠΙΑΣ Λυμπιών:
(β) γιατί δεν συμπλήρωσε και δεν επιβεβαίωσε ηλεκτρονικά στο σύστημα comment το Φύλλο Αγώνος, κατά παράβαση των όσων καθορίζονται στα άρθρα 12 – 15 του Κεφαλαίου ΙΧ της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας περιόδου 2021/2022.

*Καταγγελία κατά της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ Αμμοχώστου για μεταφορά και/ή κατοχή επικίνδυνων αντικειμένων εντός του σταδίου και για πυροδότηση επικίνδυνων αντικειμένων στην κερκίδα κατά την έναρξη και κατά την διάρκεια του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(γ)1 και (δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π. στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου/11.09.2021 (1η Αγωνιστική) .

(1) του σωματείου ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαΐου:
(α) για επεισόδια που προκάλεσαν ποδοσφαιριστές και παράγοντες της ομάδας με ποδοσφαιριστές και παράγοντες της αντίπαλης ομάδας (σύρραξη) στο τέλος του α΄ ημιχρόνου στον χώρο των αποδυτηρίων, κατά παράβαση του άρθρου 4(κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
(β) για μεταφορά και/ή κατοχή επικίνδυνων αντικειμένων εντός του σταδίου και για πυροδότηση επικίνδυνων αντικειμένων στην κερκίδα κατά την έναρξη και κατά την διάρκεια του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(γ)1 και (δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(2) του ΑΝΔΡΕΑ ΣΑΒΒΑ έφορου ποδοσφαίρου του σωματείου ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαΐου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε σε ποδοσφαιριστή της αντίπαλης ομάδας κατά την διάρκεια του ημιχρόνου, κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Αποκλεισμός από ένα αγώνα και πρόστιμο.
(3) του ΘΕΟΔΟΣΗ ΚΥΠΡΟΥ ποδοσφαιριστή του σωματείου ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαΐου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε σε ποδοσφαιριστή της αντίπαλης ομάδας κατά την διάρκεια του ημιχρόνου, κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
(4) του ΔΗΜΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ γυμνασίαρχου του σωματείου ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαΐου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε σε ποδοσφαιριστή της αντίπαλης ομάδας κατά την διάρκεια του ημιχρόνου και στο τέλος του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαΐου – ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας/11.09.2021 (1η Αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά του ΑΧΥΡΩΝΑ Λιοπετρίου για ρίψη αντικειμένων από οπαδούς στον αγωνιστικό χώρο στην λήξη του αγώνα που είχαν στόχο τους διαιτητές (τους έριξαν νερά και μπουκάλι), κατά παράβαση των άρθρων 4(γ), 5 και 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ. στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΑΧΥΡΩΝΑΣ Λιοπετρίου – ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών/12.09.2021 (1η Αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά του ΕΘΝΙΚΟΥ Άχνας:
(α) γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 6 λεπτά, κατά παράβαση του άρθρου 4(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(β) γιατί καθυστέρησε να παραδώσει το φύλλο αγώνος κατά 50 λεπτά. Ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος στις 16:00 μ.μ. και το φύλλο αγώνος παρεδόθη 10 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα δηλαδή στις 15:50 μ.μ, ενώ έπρεπε να παραδοθεί 60 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 13 και 14 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Γ΄ Κατηγορίας 2021/2022 και της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Νέων και Παίδων 2021/2022.
(γ) γιατί δεν συμπλήρωσε και δεν επιβεβαίωσε ηλεκτρονικά στο σύστημα comment το Φύλλο Αγώνος, κατά παράβαση των όσων καθορίζονται στα άρθρα 12 – 15 του Κεφαλαίου ΙΧ της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Γ΄ Κατηγορίας 2021/2022 και της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Νέων και Παίδων 2021/2022.
στον αγώνα Πρωταθλήματος U19 A’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας–ΑΝΟΡ