Ο Μπένσοπ συστήθηκε και έβαλε σε θέση οδηγού τον Απόλλωνα (vid & pics)

Ο Απόλλων επικράτησε 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του κυπέλλου...

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τσάρλισον Μπένσοπ ο Απόλλωνας κατάφερε να κερδίσει τον ΑΠΟΕΛ με 1-0 και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του κυπέλλου ενόψει για τον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας στο ΓΣΠ (29/01).

Αν και η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη (λόγω ίωσης), ο Σωφρόνης τον έριξε στα… βαθιά και αυτός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ντέρμπι, καθότι σκόραρε μόλις στα τέσσερα λεπτά και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Ντεμπούτο για τον Απόλλωνα πέρα του Μπένσοπ έκανε ο Ντέντιτς, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ έκαναν οι Γένσεν και Γέφτοβιτς.

«Καλησπέρα» από τον Μπένσοπ!

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε τον αγώνα ο Απόλλωνας. Οι κυανόλευκοι σε μία φάση αδράνειας στην άμυνα  του ΑΠΟΕΛ, ο Μπένσοπ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, έκανε το κοντρόλ, έφερε τη μπάλα μπροστά του και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βάτερμαν (4’, 1-0). Ο επιθετικός από το Κουρασάο κατάφερε να χρισθεί σκόρερ μόλις στο πρώτο άγγιγμα του με τη μπάλα. Η ομάδα του Αυγουστή πήρε το προβάδισμα στο σκορ και διαχειρίστηκε άψογα το αποτέλεσμα, κρατώντας μπάλα και χωρίς να αφήσει τους γαλαζοκίτρινους να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μολ.

Από την άλλη οι γαλαζοκίτρινοι, ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν στο πρώτο ημίχρονο. Έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ, προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν μπορούσαν να κρατήσουν κατοχή, κάνοντας πολλά εύκολα λάθη.

Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ, αλλά…

Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πιέσει και να απειλήσει την εστία του Απόλλωνα. Οι ποδοσφαιριστές του Kόρε Ίνγκεμπριγκτσεν έφτιαξαν φάσεις αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Η ομάδα της πρωτεύουσας πίεζε συνεχώς τους κυανόλευκους αλλά οι Μερκής, Γέφτοβιτς και Βιντιγκάλ δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τον Ζόελ Μολ, ο οποίος βρέθηκε σε εκπληκτικό βράδυ.

Οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή διαχειρίστηκαν εν τέλει σωστά το αποτέλεσμα, καθότι έδωσαν χώρο στους γαλαζοκίτρινους και γινόταν απειλητικοί κυρίως στις αντεπιθέσεις. Παρότι ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας, ο Απόλλωνας ήταν άκρως απειλητικός στις αντεπιθέσεις με τη γρηγοράδα των Γιαννιώτα και Μπένσοπ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, τα δεδομένα δεν άλλαξαν και ο Απόλλωνας πήρε μικρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα που θα γίνει την επόμενη Τετάρτη στο ΓΣΠ (29/01, 17:00).

Απόλλων (Σωφόνης Αυγουστή): Μολ, Σάλαι, Σελίμοβιτς, Ενσούε, Πέδρο, Σατσέτι, Περέιρα, Αγκίρε (68′ Αντωνιάδης), Γιαννιώτας (56′ Ντέντιτς), Παπουλής, Μπένσοπ (76′ Πίττας).

ΑΠΟΕΛ (Κόρε Ινγκεμπρίγκτσεν): Bάτερμαν, Μακρής, Βούρος (46′ Ιωάννου), Μερκής, Σιέλης, Γένσεν (75′ Σόουζα), Άλεφ, Βιντιγκάλ, Γέφτοβιτς (65′ Τάαμαρι), Ντε Βινσέντι, Χαλένιους.

Στάδιο: Τσίρειο

Σκόρερ: 4′ Μπένσοπ

Κίτρινες: Γιαννιώτας, Σελίμοβιτς, Σάλαι / Τάαμαρι