Ο Κβιλιτάια έδωσε χρυσή πουλουστρίνα στην «Κυρία» (vid)

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση που κατάφερε να επιβληθεί του Εθνικού Άχνας, με 1-0, σκορ που διαμόρφωσε ο Γκιόργκι Κβιλιτάια στο 18 λεπτό. Ήταν η πρώτη νίκη των κυανόλευκων μετά από δύο σερί ήττες, δεύτερη στα έξι τελευταία ματς και η 10η συνολικά στο πρωτάθλημα, με την οποία έφτασαν τους 33 βαθμούς.

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Κατάφερε να προηγηθεί στο 18’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια, που κέρδισε ο ίδιος μετά από σπρώξιμο του Κυπριανού, ενώ είχε άλλες τρεις κλασσικές ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Στο 34’ ο Εθνικός είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο Κονέ από τα ένδεκα βήματα μετά από χέρι του Σελίν στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Λόρια.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, με τον Εθνικό να προσπαθεί να γίνει πιο επιθετικός χωρίς, όμως, να καταφέρει να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Λόρια. Η Ανόρθωση απείλησε στο 70’ με τον Καλτσά, το σουτ του οποίου μάζεψε εύκολα ο Μπογκατίνοφ. Ήταν η μοναδική φάση του δεύτερου ημιχρόνου, αφού οι κυανόλευκοι αρκέστηκαν στο υπέρ τους 1-0 και έκαναν απλά διαχείριση του σκορ μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Στην 13η θέση έμεινε ο Εθνικός με 12 βαθμούς. Απαγορευμένο αριθμό καρτών συμπλήρωσε ο Γκαλίτσιος και χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων με Ολυμπιακό και Ανόρθωση.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σελίν, Κορέια, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Μίχα(86′ Κορρέα), Καλτσάς(72′ Ελουντού), Αμπαρτζουμιάν(72′ Χριστοφή), Κβιλιτάια(80′ Μανιάς).

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκαντίνοφ, Κυπριανού, Κουσιάππα(46′ Γκόρουπετς), Ντόλεζαλ, Ιωάννου(46΄Μ Ηλία), Κ. Ηλία(68′ Παπαγεωργίου), Μιγκελίτο, Πρόγιτς, Κοστόφσκι(59′ Ζάκπα), Κουμής, Κονέ(46′ Κουντόμπιακ).

4ος: Νεόφυτος Νεοφύτου.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Μιχάλης Αργυρού.

ΤO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

4′ Πάσα του Αμπαρτζουμιάν στον Κβιλιτάια, ο Γεωργιανός δεν μπόρεσε να ελέγξει την μπάλα.

10′ Τριάδα στην άμυνα για την Ανόρθωση, με Γκαλίτσιο, Βργκοτς και Σελίν, στα άκρα της άμυνας οι Κορέια(αριστερά) και Αμπαρτζουμιάν(δεξιά), τους Νταουσβίλι και Μαργκάσα ως ανασταλτικούς μέσους, και Καλτσά(δεξιά)-Μίχα(αριστερά) να πλαισιώνουν από τα άκρα τον Κβιλιτάια.

14′ Σουτ του Κοστόφσκι, μάζεψε σταθερά την μπάλα ο Λόρια.

16′ Ο Κβιλιτάια στο έδαφος από σπρώξιμο του Κυπριανού, πέναλτι για την Ανόρθωση. Διαμαρτυρήθηκαν οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων για την υπόδειξη του Μάριου Χριστοφόρου.

18′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, με εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κονέ έκανε την κοντινή κεφαλιά, ο Λόρια απόκρουσε εντυπωσιακά.

26′ Φωνές από πλευράς Εθνικού για πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Κορέια στον Κοστόφσκι που βρέθηκε στο έδαφος.

31′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Καλτσά να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Κβιλιτάια να πλασάρει άστοχα.

33′ Πέναλτι για τον Εθνικό, μετά από χέρι του Σελίν σε κεφαλιά του Ντόλεζαλ.

34′ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ με τον Κονέ να στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

42′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Κβιλιτάια να βρίσκει αέρα από το ύψος της περιοχής μετά από πάσα του Αμπαρτζουμιάν.

45+1′ Σέντρα του Καλτσά από δεξιά, ο Κβιλιτάια μόνος κάνει την κοντινή κεφαλιά που φεύγει άουτ. Τρίτη κλασσική χαμένη ευκαιρία για τον Γεωργιανό.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Τρεις αλλαγές με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για τον Ηλία Χαραλάμπους, με τους Μ. Ηλία, Κουντόμπιακ και Γκόρουπετς στις θέσεις των Ιωάννου, Κονέ και Κουσιάππα.

55′ Χωρίς κάποια φάση μέχρι στιγμής οι δύο ομάδες, με τον Εθνικό να προσπαθεί να ανέβει.

59′ Νέα αλλαγή για τον Εθνικό, ο Κοστόφσκι αφήνει την θέση του στον Ζάκπα.

68′ Ο Παπαγεωργίου στην θέση του Κ. Ηλία.

70′ Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο για την Ανόρθωση, με τον Καλτσά να κάνει το σουτ και τον Μπογκαντίνοφ να μαζεύει σταθερά.

72′ Διπλή αλλαγή για τον Τιμούρ Κετσπάγια, Χριστοφή στην θέση του Αμπαρτζουμιάν και Ελουντού αντί του Καλτσά.

80′ Ο Μανιάς παίρνει την θέση του Κβιλιτάια.

83′ Κίτρινη στον Τιμούρ Κετσπάγια.

86′ Π. Κορρέα στην θέση του Μίχα.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Μαργκάσα(τρίτη) για φάουλ στον Παπαγεωργίου.