Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε το (φιλικό) ντέρμπι με Κλωναρίδη και Κούτσακο (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο κερδισμένος (2-1) στο φιλικό ντέρμπι με τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ το βράδυ της Παρασκευής στην πρόβα τζενεράλε των δύο ομάδων ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος. Σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε 1-0 οι Κλωναρίδης (29’) και Κούτσακος (76’), ενώ για τον Απόλλωνα ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 σκόραρε ο Νταμπό (49’).

Ευθύνη και στα δύο γκολ του Απόλλωνα φέρει ο Μολ, ενώ στα αξιοσημείωτα καταγράφεται το ανεπίσημο ντεμπούτο του Μπεν Σαχάρ, ο οποίος είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ του ΑΠΟΕΛ. Βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί φιλικό ο Κλωναρίδης, ενώ ο Απόλλων δέχθηκε γκολ μετά από τέσσερα φιλικά.

O ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας αήττητος, ενώ ο Απόλλων κλείνει τον κύκλο των φιλικών όπως τον άρχισε, δηλαδή με ήττα αφού είχε χάσει από την Ανόρθωση. Οι προπονητές των δύο ομάδων προχώρησαν σε αρκετές δοκιμές, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές.

Τραυματίας αποχώρησε ο Μπένσοπ και η σοβαρότητα του τραυματισμού του θα κριθεί τις επόμενες μέρες, ενώ αλλαγή ζήτησε και ο Κλωναρίδης στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

TA ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς (81′ Αποστολάκης), Σιέλης (61′ Μερκής), Σάντος (77′ Λαφράνς), Ιωάννου (77′ Γουίλερ), Γένσεν, Λουντεμό (77′ Γαβριήλ), Ζαχίντ (67′ Κούτσακος), Τάαμαρι (81′ Χάνι), Κλωναρίδης (53′ Σατσιάς), Μπεν Σαχάρ (46′ Εφραίμ).

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πέδρο (78′ Φιλιώτης), Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε (62′ Ψύχας), Σατσέτι (67′ Mάρκοβιτς), Ντένιτς (80′ Ν. Σπόλιαριτς), Πίττας (53′ Γιαννιώτας), Ντιγκινί (74′ Ματέι), Νταμπό, Μπένσοπ (34′ Βασιλείου).

Σκόρερ: 29′ Κλωναρίδης, 76′ Κούτσακος / 49′ Νταμπό

Κίτρινες: Σατσέτι

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττος

Βοηθοί: Πέτρος Πέτρου, Μιχάλης Σωτηρίου

ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Έναρξη αγώνα

3′ Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ ο Ντένιτς έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

18′ Eξαιρετική ομαδική προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ, με τους Μπεν Σαχάρ και Ζαχίντ να ανταλλάζουν την μπάλα και τον τελευταίο να βγάζει ωραία κάθετη στον Τάαμαρι, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα πάνω από το σώμα του Μολ.

21′ Ο Μπεν Σαχάρ από… σπόντα βγήκε τετ α τετ με τον Μολ, όμως το τελείωμά του ήταν άστοχο. Η πιο μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι.

29′ Ο ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ με τον Κλωναρίδη. Ο Ελλαδίτης άλλαξε την μπάλα με τον Μπεν Σαχάρ και έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τον Μολ να αγγίζει την μπάλα, αλλά να μην καταφέρνει να αλλάξει την τροχιά της προς τα δίχτυα. 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ. Σκοράρει σε δεύτερο διαδοχικό φιλικό ο Κλωναρίδης.

31′ Πρόβλημα τραυματισμού στον Απόλλωνα με τον Μπένσοπ. Ένιωσε ενοχλήσεις και ο Σωφρόνης Αυγουστή αμέσως του ζήτησε να περάσει εκτός γηπέδου, ώστε να μην προκληθεί περισσότερη ζημιά.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Σατσέτι για δυνατό φάουλ στον Μιχαΐλοβιτς.

34΄Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Βασιλείου στη θέση του Μπένσοπ.

41′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Αγκίρε να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Σίλβα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

42′ Νέα καλή στιγμή για την ομάδα της Λεμεσού με το σουτ του Ντένιτς να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πορτογάλου τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, στη θέση του Μπεν Σαχάρ ο Εφραίμ. Πάει στην κορυφή της επίθεσης ο Κλωναρίδης.

50′ Ισοφαρίζει ο Απόλλων με τον Νταμπό. Ο επιθετικός των γαλάζιων πήρε την μπάλα μετά από πάσα του Αγκίρε, έκανε στροφή και σούταρε νικώντας στον Σίλβα.

53′ Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες. Ο Σατσιάς στη θέση του Κλωναρίδη από πλευράς ΑΠΟΕΛ και ο Γιαννιώτας στη θέση του Πίττα από πλευράς Απόλλων.

61′ Ο Μερκής στη θέση του Σιέλη.

62′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Ψύχας στη θέση του Αγκίρε.

67′ Στη θέση του Ζαχίντ ο Κούτσακος, ενώ ο Σωφρόνης Αυγουστή ρίχνει τον Μάρκοβιτς στη θέση του Σατσέτι.

68′ Ωραία πάσα του Εφραίμ στον Γένσεν, ο Δανός μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ και ο Μολ έδιωξε σε κόρνερ.

72′ Ο Κούτσακος προσπάθησε από πλάγια θέση να σκοράρει, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα της εστίας του Μολ.

74′ Ο Ματέι στη θέση του Ντιγκινί.

76′ Ο ΑΠΟΕΛ παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με κοντινή κεφαλιά του Κούτσακου έπειτα από λάθος του Μολ και εξαιρετική προσπάθεια του Γένσεν.