Ο ΑΠΟΕΛ έκανε «περίπατο» στο ντέρμπι με την Ανόρθωση (vid & pics)

Οι γαλαζοκίτρινοι συνέτριψαν με 4-0 την «Κυρία», πέτυχε πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα (όγδοη σε όλες τις διοργανώσεις) και συνεχίζει μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας

Ο ΑΠΟΕΛ έσπασε με εμφαντικό τρόπο το εκτός έδρας αήττητο της Ανόρθωσης κερδίζοντας με 4-0 στο ΓΣΠ στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Με σκόρερ τους Νατέλ (17’), Μοράις (66’ πέναλτι), Ιωάννου (71’) και Σόουζα (οι γαλαζοκίτρινοι πέτυχαν την όγδοη συνεχόμενη νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις και πέμπτη στο πρωτάθλημα υποχρεώνοντας, παράλληλα, την «Κυρία» στην πρώτη ήττα της μακριά από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» και μεγαλύτερη σε έκταση από την αρχή της περιόδου.

Μόνος πρώτος παρέμεινε ο ΑΠΟΕΛ με 38 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την δεύτερη ΑΕΛ, η οποία αγωνίζεται την Δευτέρα (14/1) με την Αλκή εκτός έδρας. Υποχώρησε στην 5η θέση η Ανόρθωση που έμεινε στους 24 και είδε τη Νέα Σαλαμίνα (κέρδισε ενωρίτερα 1-3 την Πάφος FC) να την προσπερνά με δύο βαθμούς περισσότερους.

Δύναμη, φωνές και «βολίδα» Νατέλ

Η Ανόρθωση άρχισε πιο απαιτητικά τον αγώνα προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον ΑΠΟΕΛ. Στο 15’ η «Κυρία» ζήτησε πέναλτι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πράνιτς και κράτημα του Μερκή στον Ντουγκλάο. Ένα λεπτό αργότερα ο Βραζιλιάνος αμυντικός ανέτρεψε τον Ζαχίντ εκτός περιοχής και ο Λέο Νατέλ με έναν «κεραυνό» έβαλε εξωτερικό φάλτσο στην μπάλα, η οποία αφού κτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Βάργκιτς κατέληξε στα δίκτυα και ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα.

Στο 21’ η Ανόρθωση ζήτησε δεύτερη φορά πέναλτι όταν και πάλι ο Μερκής κράτησε τον Κατσαράβα, εντούτοις όπως και στην προηγούμενη φάση ο Βασίλης Δημητρίου έκρινε ότι το κράτημα δεν ήταν τέτοιο που θα εμπόδισε την προσπάθεια των παικτών της Ανόρθωσης. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Κοφί έδωσε λάθος πάσα στον Κατσαράβα σε αντεπίθεση της Ανόρθωσης με τον Γεωργιανό να ήταν έτοιμος για να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα του Βάτερμαν. Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο έληξε με τον ΑΠΟΕΛ να έχει τρεις τελικές, έναντι τέσσερις της Ανόρθωσης, η οποία είχε την περισσότερη ώρα στην κατοχή της την μπάλα (37%-63%).

Δοκάρι η Ανόρθωση, διαστάσεις θριάμβου από τον ΑΠΟΕΛ

Σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει έχασε η Ανόρθωση στο 59’ με τον Μικελτάντζε να σουτάρει από πλάγια δεξιά και να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Βάτερμαν. Στο 65’ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του Ενσούε από τον Πράνιτς και ο Μοράις χρίστηκε ξανά σκόρερ από την άσπρη βούλα (ένατο φετινό γκολ, εφτά από το σημείου του πέναλτι) κι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γαλαζοκίτρινους. Στο 81’ ο ΑΠΟΕΛ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με τον Νικόλα Ιωάννου να σκοράρει μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ανόρθωσης. Το τελικός σκορ διαμόρφωσε ο Λούκας Σόουζα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

-Τραυματίας αποχώρησε στο 17’ ο Μίχαλ Ντουρίς λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό.

-Κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Γιούρχεν Στρέπελ άλλαξε σχηματισμό με την Ανόρθωση να παίζει 3-4-1-2.

-Απαγορευμένο αριθμό καρτών συμπλήρωσαν οι Ντουγκλάο (6) και Μπεσάτ (3), οι οποίοι χάνουν το παιχνίδι με την Ένωση.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Βούρος (88′ Ρουέδα), Μερκής, Ιωάννου (80′ Καρλάο), Ενσού, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Νατέλ (86′ Εφραίμ), Μπάλογκ

Ανόρθωση (Γιούρχεν Στρέπελ): Βάργκιτς, Στρούνα, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Ζοάο Βίκτορ, Κοφί (85′ Κυριάκου), Ράγιος, Μικελτάντζε, Πράνιτς (71′ Εγγλέζου), Ντούρις (17′ Κατσαράβα)

Σκόρερ: 17′ Νατέλ, 66 Μοράις (πέναλτι), 71′ Ιωάννου, Σόουζα 90+3)

Κίτρινες: Ντουγκλάο (6η), Μπεσάτ (3η), Mικελτάντζε