Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΝικηφόρο πέρασμα της ΑΕΚ από την έδρα της Ομόνοιας

Νικηφόρο πέρασμα της ΑΕΚ από την έδρα της Ομόνοιας

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον πρώτο αγώνα για την 8η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε εκτός έδρας της Ομόνοιας στην CBF Arena με 85-67. Ως ο ACS MVP of the Game ανακηρύχθηκε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 23 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Η Ομόνοια ξεκίνησε καλά στον αγώνα και στο 3’ ήταν μπροστά με 11-7, ενώ ακολούθησαν δώδεκα σερί πόντοι για την ΑΕΚ ως το 5’ (19-11). Με το τέλος της περιόδου οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 26-20. Στην β’ περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Στο 15’ η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν μπροστά στο σκορ με 35-26. Στην συνέχεια η Ομόνοια ήταν ανεβασμένη και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου μείωσε σε 37-36. Έπειτα ο Τόμας με λέι απ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ (39-36).

Οι «κιτρινοπράσινοι» μπήκαν ορεξάτοι στο γ’ δεκάλεπτο και κατάφεραν στο 25:30 να προηγούνται με +15 (53-38), ενώ το τέλος της περιόδου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 65-52. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην δ’ περίοδο. Στο 35’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 75-58 και με την λήξη του αγώνα επικράτησε με 85-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 36-39, 52-65, 67-85

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης): Μπριτ 15 (2), Νίκολς 25 (5), Μάρκου 2, Κάφι 13 (1), Γκιλ 6, Μπάτλερ 2, Γεωργακούδης, Καραμπατάκης, Τρετιακόβ 4.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Τόμας 10, Σιζόπουλος 23 (4), Χάμιλτον 20 (5), Αχμάντ 9, Ογκμπέιντε 14, Μπράουν 4 (1), Γεωργίου 3 (1), Κουμής, Αλεξάνδρου, Χριστοφίδης 2, Παντελή, Μαντοβάνης.