Ερυθρόλευκο το ντέρμπι, νίκες για τα φαβορί

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε τον Παφιακό 3-1 σετ...

Ερυθρόλευκο βάφτηκε το ντέρμπι ανάμεσα στη Νέα Σαλαμίνα και τον Παφιακό στο «Σπύρος Κυπριανού», ενώ με νίκες προχώρησαν ο ΑΠΟΕΛ και η Αναγέννηση, στους αγώνες της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα βόλεϊ ανδρών.

Tο μεγάλο ντέρμπι Ανόρθωση-Ομόνοια μετατέθηκε για τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019 στο Αθλητικό Κέντρο «Θεμιστόκλειο», στις 20:00, λόγω της διπλής υποχρέωσης που είχε τις προηγούμενες μέρες η Ομόνοια στην Ουγγαρία, όμως το σπουδαίο παιχνίδι δεν έλειπε από το σημερινό πρόγραμμα.

ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ  3-1

Νίκη με κάποια δόση άγχους για τον ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ (25-20, 23-25, 25-23, 25-20) επί της ΑΕΚ Καραβά. Οι γαλαζοκίτρινοι αν και πήραν το πρώτο σετ (25-20), έχασαν το δεύτερο (23-25), με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν στο τρίτο, αλλά πιο ψύχραιμος ο ΑΠΟΕΛ πήρε το σετ με 25-23 και στο τέταρτο επικράτησε με άνεση 25-20.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-1

Μεγάλη νίκη για τη Σαλαμίνα στο ντέρμπι της αγωνιστικής επί του Παφιακού με 3-1 σετ (20-25, 26-24, 25-23, 25-22) και τον υποχρέωσε στη δεύτερη του ήττα στο πρωτάθλημα βάζοντας φωτιά στην κορυφή. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη της πέρασε στη δεύτερη θέση πάνω από Ομόνοια και Ανόρθωση που αγωνίζονται τη Δευτέρα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο σετ, ωστόσο στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ταχύτητα και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους, παίρνοντας μιας πολύ σπουδαίας σημασία νίκη.

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 1-3

Έγινε ντέρμπι στο Παραλίμνι, με την Αναγέννηση να πανηγυρίζει στο τέλος τη νίκη με 3-1 σετ (20-25, 27-25, 22-25, 23-25). Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο σετ (20-25) για να χάσουν το δεύτερο (27-25). Στα επόμενα δύο σετ παρά την αντίσταση που πρόβαλαν οι βυσινί, μίλησε η εμπειρία της Αναγέννησης και πήρε τη νίκη