Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια: Βρέθηκαν κρούσματα αστο(Χ)ίας στο «Αμμόχωστος» (pics)

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Ισόπαλο και μάλιστα χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε (0-0) το δυνατό φιλικό τεστ ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και Ομόνοια στο «Αμμόχωστος». Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο σε θέμα απόδοσης και οι αξιόλογες χαμένες ευκαιρίες ήταν αρκετές, περισσότερες από πλευράς των γηπεδούχων. Καλύτεροι στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, ελαφρώς πατούσαν καλύτερα στην επανάληψη οι γηπεδούχοι.

Στο τεστ το οποίο υποβλήθηκαν ερυθρόλευκοι και πράσινοι, δηλαδή, βρέθηκαν θετικοί στον… ιό της αστοχίας. Εννέα αλλαγές πραγματοποίησε ο τεχνικός της Νέας Σαλαμίνας, Πάμπος Χριστοδούλου, ενώ από την άλλη ο κόουτς της Ομόνοιας μόνο τέσσερις. Δώδεκα οι καταγραμμένες τελικές φάσεις τις Ομόνοιας και οκτώ για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Δεν πήραν χρόνο συμμετοχής οι Χρίστου και Ποντικός για τη Σαλαμίνα, ενώ για την Ομόνοια δεν έπαιξαν οι Κυριακίδης, Περέιρα, Κίκο, Σάββα, Ζευκής, Παναγιώτου και Χαραλάμπους.

Ο Ντούρις έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο περνώντας ως αλλαγή στο β’ ημίχρονο, ενώ στο φιλικό της Τετάρτης (5/8) με την ΕΝΠ, λογικά θα πάρει περισσότερο χρόνο συμμετοχής χωρίς να αποκλείεται να αρχίσει ως βασικός.

Η Ομόνοια ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στα πρώτα 25λεπτά. Δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καλή παρουσία με εμφανή σημάδια κούρασης. Ο Μαυρίας ξεκίνησε σε θέση εξτρέμ και ο Χούμποτσαν σε ρόλο μπακ στη δεξιά πλευρά. Ο Κακουλλής ήταν μέσα στις φάσεις αλλά ήταν άστοχος.

Στην επανάληψη οι πράσινοι… χάθηκαν για μεγάλο διάστημα, δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και η Νέα Σαλαμίνα με καλή κυκλοφορία και διάθεση έγινε απειλητική αρκετές φορές. Ήταν το τρίτο συνεχόμενο φιλικό που οι πράσινοι δεν είδαν δίκτυα, προηγήθηκαν αυτά απέναντι σε Ζάλαεγκερσεγκι (0-1) και Ολυμπιακό Πειραιώς (0-3). Η Νέα Σαλαμίνα άρεσε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο που είχε τις ευκαιρίες για να σκοράρει.

Η Ομόνοια θα δώσει την Τετάρτη 5 Αυγούστου νέο φιλικό παιχνίδι. Θα αναμετρηθεί με την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου», σε αγώνα που θα αρχίσει στις 19:00. Νέο φιλικό και για τη Νέα Σαλαμίνα που θα φιλοξενήσει τον ΑΣΙΛ (20:00).

Η ταυτότητα του αγώνα:

Νέα Σαλαμίνα (Πάμπος Χριστοδούλου): Βεσελόφσκι (61′ Κίσσας), Παύλου, Χριστοφόρου (89′ Χατζηκωνσταντή), Τσμοβς (46′ Αδ. Ανδρέου), Λοράν, Σιαθάς (69′ Μπαραβίκας), Κονφέ (79′ Ρέινολντς), Βινίσιους (69′ Αντιόλο), Βαρέλα (84′ Λεμέσιος), Σιρίνο (50′ Πικής), Κρεάν (84′ Νικολάου).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν (79′ Κούσουλος), Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Μαυρίας (22′ Λοΐζου), Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Τιάγκο (84′ Τζιωνής), Κακουλλής (62′ Ντούρις).

Σκόρερ: -/-.

Κίτρινες: 4′ Βεσελόφσκι, 48′ Κονφέ / 24′ Λούφτνερ, 52′ Γκόμες.

Αποβολές: -/-.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

1′ Άρχισε το φιλικό.
2′ Σέντρα του Χούμποτσαν, κεφαλιά του Κακουλλή στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.
4′ Kίτρινη στον Βεσελόφσκι για φάουλ στον Κακουλλή.
6′ Χαμένο τετ-α-τετ του Κακουλλή.
10′ Διπλή απόκρουση Βεσελόφσκι σε σουτ Μαυρία και Γκόμεθ.
19′ Πρώτη τελική για τη Σαλαμίνα με κεφαλιά του Κρεάν.
20′ Πρόβλημα τραυματισμού για τον Μαυρία. Με δέκα προσωρινά η Ομόνοια.
22′ Λοΐζου στη θέση του Μαυρία. Αναγκαστική η αλλαγή.
23′ Πάσα του Λοϊζου στον Κακουλλή που έκανε διαγώνιο πλασέ, ο Βεσελόφσκι απέκρουσε σε κόρνερ.
24′ Κίτρινη στον Λούφτνερ.
26′ Απόκρουση του Φαμπιάνο σε μακρινό σουτ του Κρεάν.
35′ Ο Λοϊζου πέρασε από δύο αντιπάλους, πλάσαρε και ο Παύλου έκοψε πάνω στην γραμμή.
36′ Πλασέ του Σιρίνο, λίγο έξω από την εστία του Φαμπιάνο.
39′ Σουτ ο Τσμοβς, η μπάλα ψηλά έξω.
41′ Σούταρε από το ύψος της περιοχής ο Γκόμεθ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
44′ Σουτ εντός περιοχής από τον Κακουλλή, δύσκολη απόκρουσh του Βεσελόφσκι σε κόρνερ.
45′ + 2 Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ, λίγο έξω.
45′ + 3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46′ Με τους ίδιους έντεκα που τελείωσε το πρώτο μέρος η Ομόνοια.
46′ Αδάμος Ανδρέου στη θέση του Τσμόβς για τη Νέα Σαλαμίνα.
48′ Kίτρινη στον Κονφέ για τράβηγμα στον Κακουλλή.
50′ Πικής στη θέση του Σιρίνο για τη Νέα Σαλαμίνα. Αναγκαστική η αλλαγή.
51′ Σουτ από τον Βινίσιους, άουτ.
52′ Κάρτα στον Γκόμες για φάουλ.
55′ Σουτ από τον Σιαθά, δεν ανησύχησε ο Φαμπιάνο που είδε τη μπάλα να πέρασε έξω.
57′ Ευκαιρία για τη Σαλαμίνα αλλά ο Βινίσιους από κοντά δεν έπιασε καλά το σουτ.
61′ Ο Βεσελόφσκι εκτός, ο Κίσσας μέσα.
62′ Ντούρις αντί Κακουλλή στη δεύτερη αλλαγή της Ομόνοιας.
66′ Κεφαλιά του Γκόμες στο πρώτο δοκάρι ύστερα από κόρνερ, πάνω από τα δοκάρια.
69′ Διπλή αλλαγή. Μπαραβίκας και Αντιόλο στη θέση των Σιαθά και Βινίσιους.
73′ Διαγώνιο πλασέ από τον Ντούρις, λίγο έξω.
78′ Εκτέλεση φάουλ από Τιάγκο, ο Λούφτνερ έκανε κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια.
79′ Κούσουλος αντί Χουμποτσάν.
79′ Ο Ρέινολντς στη θέση του Κονφέ.
80′ Κάθετη πάσα του Ντούρις στον Τιάγκο που σούταρε, αλλά ο Κίσσας απόκρουσε με τα πόδια.
83′ Τζιωνής αντί Τιάγκο.
84′ Νικολάου και Λεμέσιος στις θέσεις των Κρεάν και Βαρέλα.
85′ Καλή φάση για τους γηπεδούχους με σουτ του Παύλου, λίγο έξω.
89′ Ο Χατζηκωνσταντή στην θέση του Χριστοφόρου.
90′ Τέλος αγώνα, 0-0.