Με συνταγή από τη Γεωργία «καθάρισε» η «Κυρία» (vid & pics)

Με γκολ των Κβιλιτάια και Οκριασβίλι η Ανόρθωση κέρδισε 2-0 τον Ολυμπιακό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

ΤΟΥ ΣΙΜΟΥ ΠΑΦΙΤΗ

Αγχώθηκε πολύ περισσότερο σ’ ένα ματς που στο μεγαλύτερο διάστημά του έκανε ότι ήθελε η Ανόρθωση, αλλά κατάφερε στο τέλος να κερδίσει. Η ομάδα της Αμμοχώστου με τέρματα των Γκιόργκι Κβιλιτάια (23’) και Τορνίκε Οκριασβίλι (90+1’ πέναλτι) κέρδισε 2-0 τον Ολυμπιακό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 6η αγωνιστική και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία με την Ομόνοια και τις δύο σερί ήττες από Απόλλωνα και Βασιλεία.

Δίκαιο το αποτέλεσμα, όμως η Ανόρθωση έπαιξε με τη… φωτιά και θα μπορούσε να πληρώσει την αναποτελεσματικότητα που είχε στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο. Στους 10 βαθμούς η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια σε πέντε παιχνίδια, στους εννέα ο Ολυμπιακός σε έξι αγώνες. Τραυματίας αποχώρησε με πρόβλημα στη μέση ο Αμπαρτζουμιάν, ενώ ο Ντορ Μίχα έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Ανόρθωσης και για 45′ ήταν από τους διακριθέντες.

«Φτωχό» προβάδισμα

Επιθετικός μονόλογος για την Ανόρθωση ήταν το πρώτο ημίχρονο. Η «Κυρία» από το πρώτο σφύριγμα ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και με κινητήριους μοχλούς τους Μίχα, Χουσμπάουερ και Κβιλιτάια «πυροβολούσε» την εστία του Νεόφυτου Μιχαήλ.

Στο 23’ η ομάδα της Αμμοχώστου μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή της σε μία φάση στην οποία ο Γκιόργκι Κβιλιτάια έδειξε την τεχνική του κατάρτιση, ακολούθως η μπάλα πήγε δεξιά στον Χριστοφή που έκανε παράλληλη πάσα, ο Χούσμπαουερ πλάσαρε με τον Νεόφυτο Μιχαήλ να αποκρούει ασταθώς και τον Κβιλιτάια να σκοράρει σε κενή εστία.

Η Ανόρθωση με πατημένο το γκάζι γυρόφερνε στην εστία του Ολυμπιακού, όμως δεν ήταν αποτελεσματική και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εννέα τελικές προσπάθειες για τους κυανόλευκους, καμία για την ομάδα του Τακτακαλά.

Έμεινε από «βενζίνη» η Ανόρθωση, κέρδιζε μέτρα ο Ολυμπιακός

Διαφορετική ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού όσο κυλούσε ο χρόνος η Ανόρθωση έμενε από δυνάμεις και ο Ολυμπιακός κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο. Η αποχή του Μίχα από την αγωνιστική δράση φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο και με την καθίζηση του Ισραηλινού η ομάδα της Αμμοχώστου έδειχνε κομμένη στη μέση. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη κέρδισε μέτρα στο γήπεδο απείλησε πρώτη φορά στο ματς στο 68’ και ακολούθως έδειξε τα δόντια της με τους Ζαχαρίου και Κα.

Το ματς έγινε ροντέο και στο 90’ η Ανόρθωση κατάφερε σε μία αντεπίθεση να «σκοτώσει» το παιχνίδι. Ο Οκριασβίλι έδωσε πάσα στον Κβιλιτάια, ο οποίος ανατράπηκε στην περιοχή από τον Νεόφυτο Μιχαήλ και ο Λούκας Σωτηρίου καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οκριασβίλι και με το τέταρτο φετινό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (43′ Γκαλίτσιος), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ, Μίχα (71′ Κ. Αρτυματάς), Οκριασβίλι, Χριστοφή (58′ Ελουντού), Κβιλιτάια.

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Ανδρέου, Νάνι, Μανρίκε, Κυριάκου (46′ Ζαχαρίου), Γαρουφαλιάς (58′ Σαλί), Γκουστάβο ντα Κόστα, Τζίνο βαν Κέσελ (66′ Κα), Μάντζης.

Γήπεδο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Σκόρερ: 23′ Κβιλιτάια, 90+1′ (πέναλτι) Οκριασβίλι.

Κίτρινες: 78′ Κβιλιτάια / 40′ Γαρουφαλιάς, 90′ Μιχαήλ.