Ματσάρα στο Μακάρειο και Ολυμπιακό(ς) άλμα στην 3η θέση! (vid & pics)

Σε σπουδαίο ματς με πέντε τέρματα, οι μαυροπράσινοι επικράτησαν της Καρμιώτισσας με 3-2...

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Σπουδαία… πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στο Μακάρειο απέναντι στην Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών. Οι μαυροπράσινοι του Κώστα Σεραφείμ επικράτησαν με 3-2 των ερυθρόλευκων σε ένα παιχνίδι που σκόρπισε μεγάλη ικανοποίηση σε όσους το παρακολούθησαν, αφού εκτός από πέντε τέρματα, είχε γρήγορο ρυθμό και χάθηκαν και πολλές ευκαιρίες.

Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα του Τακτακαλά ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς και θα περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων για να διαπιστώσει εάν θα κρατηθεί εκεί, μία στροφή πριν από το φινάλε του πρώτου γύρου. Από την άλλη, οι Πολεμιδιώτες παραμένουν 11οι με 11 πόντους.

Εικόνα που θα ζήλευαν και μεγάλες ομάδες, παρουσίασαν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες, αφού εκτός από ένα γκολ, απώλεσαν και σωρεία ευκαιριών, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί οι οποίοι είχαν πολύ πιο ξεκάθαρες φάσεις. Οι ερυθρόλευκοι των Πολεμιδιών πήραν προβάδισμα στο σκορ νωρίς-νωρίς και στην πρώτη τους προϋπόθεση, όταν ο Ρομό έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού μετά από μπαλιά που δέχθηκε από το κέντρο και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η απάντηση από τον Ολυμπιακό με ισοφάριση, ήλθε 12’ λεπτά αργότερα (21’), με σουτ του Ζαχαρίου εντός περιοχής, έπειτα από ατομική ενέργειά του και μετά από αυτό, οι μαυροπράσινοι ήταν καταιγιστικοί, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, αφού Σαντάνα (27’), Μάντζης (32’), Ζαχαρίου (40’) και Μανρίκε (43’), είχαν πολύ καλές στιγμές για το 2-1, ενώ μία είχε και η Καρμιώτισσα με τον Πέρετζ στο 45’.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι η ομάδα των Πολεμιδιών ζήτησε σε δύο περιπτώσεις πέναλτι στο πρώτο μέρος. Στο 19’ για κράτημα του Μανρίκε στον Χριστοφή και στο 25’ μετά από πτώση του Ευσταθίου στην περιοχή μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Β. Κυριάκου. Και στις δύο περιπτώσεις ο διαιτητής αρνήθηκε να υποδείξει την άσπρη βούλα, αλλά στο 19’ εάν το έκανε θα ήταν καλυμμένος από τον κανονισμό.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός πέτυχε όσα δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο, αφού μέχρι το 50’ σημείωσε δύο γκολ. Αρχικά να αναφέρουμε ότι στο 46’ ο Ανδρέου έσωσε την ομάδα του διώχνοντας την μπάλα στη γραμμή του τέρματος, έπειτα από πλασέ του Ι. Σασί. Ο παίκτης που τρία λεπτά προηγουμένως έσωσε την ομάδα του, την έβαλε και μπροστά στο σκορ στο 49’, αφού ο Ανδρέου με σουτ από κοντά μετά από κεφαλιά του Μάντζη έκανε το 2-1, ενώ το 3-1, διαμορφώθηκε από τον Μάντζη με σουτ εντός επανορθωτικής, έπειτα από ασίστ του Σαλί από αριστερά στο 50’.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε αφού αυξήθηκαν τα μαρκαρίσματα και σπαταλήθηκε και χρόνος λόγω των δέκα αλλαγών (από πέντε για κάθε ομάδα), αλλά η Καρμιώτισσα κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με εύστοχο πέναλτι του Ι. Σασί στο 72’ (το κέρδισε ο Μπαργκάν σε ανατροπή του από τον Νεοφύτου).

Μέχρι την ολοκλήρωση του ματς, καταγράφηκαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ, μία για κάθε ομάδα. Η Καρμιώτισσα στο 74’ απείλησε με τον Μπαργκάν, ενώ στο 90’, ο Φαν Κέσελ ήταν αυτός που δεν κατάφερε να σκοράρει για το 4-2.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Ολυμπιακός (Κώστας Σεραφείμ): Μιχαήλ, Ανδρέου, Νάνι, Σωτηρίου, Μανρίκε, Ζαχαρίου (86′ Φαν Κέσελ), Σαντάνα (85′ Γαρουφαλιάς), Β. Κυριάκου, Πεχλιβάνης (46′ Σαλί), Γκουστάβο (76′ Σαρφό), Μάντζης (90′ + 1 Μίλετιτς).

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης, Χριστοφή (55′ Μ. Σασί), Πέρετζ, Πολύζος, Ευσταθίου (84′ Νεοφύτου), Καπαρτής (62′ Χρίστου), Ρέινολντς (84′ Φράγκος), Α. Παχίπης (62′ Μπαργκάν), Χατζηβασίλης, Ι. Σάσι, Ρομό.

Στάδιο: Μακάρειο.

Σκόρερ: 21′ Ζαχαρίου, 49′ Aνδρέου, 50′ Μάντζης / 8′ Ρόμο, 72′ Ι. Σασί (πεν.).

Κίτρινες: 34′ Β. Κυριάκου / 39′ Καπαρτής, 61′ Ρόμο.