Ματσάρα με γκολάρες και παφίτικα χαμόγελα στο «Στέλιος Κυριακίδης» (vid)

Σπουδαία νίκη για την Πάφο που πιθανόν να τη διατηρήσει στην Α' Κατηγορία...

Πω, πω, πω, τι παιχνίδι ήταν αυτό. Πάφος και Δόξα πρόσφεραν γκολ και θέαμα στο «Στέλιος Κυριακίδης», σε ένα ματς στο οποίο επιτεύχθηκαν πέντε τέρματα (κάποια εξ αυτών γκολάρες), με ανατροπές, πάθος, ένταση, δοκάρια, και την γηπεδούχο ομάδα να… γελάει τελευταία.

Οι γαλάζιοι της Πάφου κέρδισαν με 3-2 τους πράσινους της Κατωκοπιάς κι νιώθουν πλέον πιο ασφαλείς από όλους τους υπόλοιπους ανταγωνιστές τους στη μάχη για την παραμονή στην Α’ Κατηγορία. Η γηπεδούχος πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη της και έφτασε στους 34 βαθμούς που της δίνουν αέρα σωτηρίας. Η προσφυγική ομάδα από την άλλη έμεινε στους 29β. και εξακολουθεί να κινδυνεύει.

Πολύ καλός ρυθμός με ευκαιρίες και πέντε γκολ άφησαν ικανοποιημένους όσους είδαν το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοικτά για τη νίκη και αυτό βοήθησε να γίνει ένα καλό παιχνίδι. Η Πάφος μπορεί να μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, αλλά η Δόξα έδειχνε επικίνδυνη και ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Παπαφώτη στο 17′ το οποίο ξεγέλασε τον Μολ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση όμως, αφού πέτυχαν δυο γκολ σε διάστημα 10 λεπτών με σκόρερ των Κουλς. Ο Βέλγος με κεφαλιά στο 18′ και πλασέ από δύσκολη θέση στο 28′ έφερε τα κάτω-πάνω για την Πάφο (2-1). H Δόξα στάθηκε άτυχη στο 33′ για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα καθώς το φάουλ του Μιτρέα αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη η Δόξα με αλλαγές τόσο σε σχήμα, όσο και πρόσωπα βελτιώθηκε σημαντικά, βγήκε μπροστά και πίεσε την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα. Φυσιολογικά έφτασε στην ισοφάριση στο 65΄ με πολύ μακρινό σουτ του Μπόλιεβιτς. Όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στην Πάφο η οποία στην πρώτη ευκαιρία στο β’ 45λεπτο σκόραρε με τον Νέμετς στο 76′ και πήρε τη νίκη. Η νικήτρια τέλειωσε τον αγώνα με 10 παίκτες καθώς στο 81′ αποχώρησε τραυματίας ο Καρώ.

Ξεχώρισαν οι Κουλς, Ράκελς, Σιρόκ από τους γηπεδούχους και Μπόλιεβιτς, Χατζηβασίλης, Παπαφώτης από τους φιλοξενούμενους.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Πάφος FC (Ζέλικος Κόπιτς): Μολ, Σιρόκ, Χολτ, Μπαγκαάρντ, Φιλιώτης, Ανγούλο (70′ Φόλπρεχτ), Κουλς, Ζίβουλιτς, Νέμετς, Ράκελς (75′ Λουλίνια), Ράσιτς (66′ Καρώ).

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Νελσίνιο, Μίτρεα, Κ. Σωτηρίου, Αλεξάνδρου, Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ζατλ, Παπαφώτης, Χατζηβασίλης, Μπατίν (46′ Παβλόφ).

Σκόρερ: 18′, 28′ Κουλς, 76′ Νέμετς / 16′ Παπαφώτης, 65′ Μπόλιεβιτς.