Ομόνοια-Απόλλων: Τα μοιράστηκαν όλα! (video)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Ματσάρα με τα όλα της στο ΓΣΠ! Ομόνοια και Απόλλων πρόσφεραν απλόχερα θέαμα στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του κυπέλλου, με τέσσερα γκολ, φάσεις, ευκαιρίες, νεύρα και δυνατές μονομαχίες.

Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο, οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο δεύτερο μέρος και η υπόθεση πρόκριση παραμένει ανοιχτή. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη στις 17:00 στο Τσίρειο.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σκόραραν από δύο φορές. Ο Απόλλων προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον Μάγκλιτσα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Πέδρο, ενώ ο Ντα Σίλβα στο 21′ σημείωσε το 0-2 από το σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε (σωστά) ο Σακέτι από ανατροπή του Μαργκάσα.

Η Ομόνοια παρουσιάστηκε εντελώς αλλαγμένη, ψυχωμένη και παθιασμένη στην επανάληψη και σε αυτό βοήθησαν οι αλλαγές των Μπρέεβελντ και Αζίζ αντί των Κατελάρη και Κύπρου. Στο 58′ ο Χριστοφή σέντραρε και ο Κλέιτον μείωσε, με το κεφάλι, σε 1-2, ενώ στο 64′ ο Τζίμης εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Βάλε και ισοφάρισε από κοντά σε 2-2.

Ομόνοια (Τζον Κάρβερ): Κρέσιτς, Παναγιώτου, Βύντρα, Νασιμέντο, Σοϊλέδης, Κατελάρης (46′ Μπρέεβελντ), Μαργκάσα, Κλέιτον (89′ Τουρέ), Χριστοφή, Κύπρου (46′ Αζίζ), Ντάρμπισαϊρ.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Βινίσιους, Γκόμες (88′ Βασιλείου), Κυριάκου (67′ Στυλιανού), Σακέτι, Ντα Σίλβα, Παπουλής (36′ Μπεντόγια), Σαρδινέρο, Μάγκλιτσα.

Σκόρερ: Κλέιτον 58′, Χριστοφή 64′ / Μάγκλιτσα 10′, Ντα Σίλβα 21′

Κίτρινες: Φιλιώτης / Ντα Σίλβα, Γκόμες