Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑLive: Νέα Σαλαμίνα - Ομόνοια 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: Νέα Σαλαμίνα – Ομόνοια 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Χάρις σε γκολ των Ντορεγκαράι (41′) και Τιάγκο (85′) η Νέα Σαλαμίνα πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο «Αμμόχωστος» κόντρα στην Ομόνοια και μείωσε στο -3 από την 4η θέση της βαθμολογίας.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Οφόρι, Καρλίτος, Μάντζεκ (88′ Μαργκάσα), Τσίκο (79′ Τιάγκο), Μποτεάκ (69′ Σαλάλιχ), Ντορεγκαράι (79′ Τολεμές).

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης (46′ Μάθιους), Μίλετιτς, Λανγκ (57′ Γιούστε), Κίτσος (72′ Λέτσγιακς), Μπασιρού (57′ Μπέζους), Ντίσκερουντ, Μπρούνο, Λοΐζου (57′ Ανσαριφάντ), Μπάρκερ, Κακουλλής.

Σκόρερ: Ντορεγκαράι 41′, Τιάγκο 85′ / Κακουλλής 82′

Κίτρινες: Οφόρι, Ντιακιτέ / Ανσαριφάρντ, Μπέζους

Στάδιο: «Ν. Papas Group / Αμμόχωστος Επιστροφή».

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος.

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.

VAR: Χιούγκο Μιγκέρλ (Πορτογαλία).

AVAR: Χατζηβασιλείου Θωμάς.

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για την Ομόνοια. Μετά από γύρισμα του Ψάλτη από δεξιά, ο Μπρούνο με φαλτσαριστό σουτ στην κίνηση απείλησε τον Μελίσσα. Λίγο έξω η μπάλα.

10′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Σεργίου μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Μποτεάκ, αυτός στον Ντορεγκαράι, ο οποίος από κοντά… κατάφερε να αστοχήσει.

– Ανέβασε ρυθμό η Ομόνοια, πήρε τον έλεγχο και ψάχνει το γκολ.

30′ Γύρισμα του Κακουλλή στον Λοίζου, την τελευταία στιγμή πρόλαβε και απομάκρυνε ο Οφόρι.

34′ Κίτρινη στον Οφόρι, για φάουλ στον Μπάρκερ. Πρώτη στο ματς.

35′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο, με δυσκολία απομάκρυνε ο Μελίσσας.

41′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα, με τον Ντορεγκαράι. Υποδειγματική αντεπίθεση από τους ερυθρόλευκους. Η φάση ξεκίνησε από τον χώρο άμυνας των γηπεδούχων, με τον Οφόρι να δίνει στον Καρλίτος, αυτός κουβάλησε την μπάλα και μοίρασε στον Σεργίου, που γύρισε εκεί που ήταν ο Αργεντινός. Με καρφωτή κεφαλιά αυτός τελείωσε άψογα τη φάση. Τρίτο γκολ του Ντορεγκαράι στο πρωτάθλημα.

– Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Αλλαγή για την Ομόνοια, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μάθιους αντί του Ψάλτη.

51′ Όμορφη ατομική ενέργεια του Μπάρκερ από αριστερά, πέρασε από δύο και μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Μελίσσα να μπλοκάρει.

57′ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Γιούστε, Ανσαριφάρντ και Μπέζους αντί των Λανγκ, Ανσαριφάρντ και Μπασιρού.

63′ Κίτρινη στον Ανσαριφάρντ.

67′ Κίτρινη και στον Ντιακιτέ. Φάουλ σε καλή θέση για την Ομόνοια.

69′ Πρώτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Σαλάλιχ αντί του Μποτεάκ, ντεμπούτο για τον Ισραηλινό.

72′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Ομόνοια. Λέτσγιακς στη θέση του Κίτσου.

– Στο 66% η κατοχή για την Ομόνοια, έναντι 34% της Νέας Σαλαμίνας.

79′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Τολεμές και Τιάγκο, αντί των Τσίκο και Ντορεγκαράι.

82′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Ομόνοια, με τον Κακουλλή. Όμορφη κάθετη πάσα του Μπέζους, ο Κύπριος επιθετικός βρέθηκε απέναντι από τον Μελίσσα και τελείωσε ιδανικά τη φάση.

85′ ΓΚΟΛ 2-1 Νέο προβάδισμα για τη Νέα Σαλαμίνα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο. Έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Ουζόχο, που ξεγελάστηκε και δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση.

87′ Κίτρινη στον Μπέζους.

– Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+4 Εκτός περιοχής σουτ του Μπέζους, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μελίσσας.

90’+6 Ο Ουζόχο μπλοκάρει το μακρινό σουτ του Τιάγκο.