Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥLive: Νέα Σαλαμίνα - Απόλλων 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: Νέα Σαλαμίνα – Απόλλων 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες, γρήγορο ρυθμό, χαμένο πέναλτι και δύο γκολ, η μπίλια έκατσε στο «Χ». Νέα Σαλαμίνα και Απόλλων αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Αμμόχωστος», για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Λέουκο, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Σεργίου, Καρλίτος (73′ Koυσμάνοβιτς), Κονέ (57′ Φερνάντες), Κατσιάρης (63′ Μπεραχάνο), Νάρσινγκ (63′ Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι (63′ Μιγκελίτο), Ντορεγκαράι.

Απόλλων (Μπογκντάν Αντόνε): Λέουφενμπερφ, Νταρίκουα (81′ Φιλιώτης), Εκπολό, Πεϊμπερνς, Γιούρτσεβιτς, Σαγάλ, Χ. Κυριάκου (90′ Ψύχας), Κολ, Αμπντουραχίμι (81′ Κοστάκε), Πέρετζ (56′ Βαλμπουενά), Κρμέντσικ (81′ Ντιγκινί).

Έναρξη αγώνα.

2΄Σέντρα σουτ του Κονέ η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

3′ Φωνές για πέναλτι από τους γηπεδούχους για χέρι του Νταρίκουα. Η μπάλα κτύπησε στο χέρι του αμυντικού του Απόλλωνα, όμως διαιτητής και VAR συμφώνησαν ότι δεν υπήρχε παράβαση. Η μπάλα πήγε στο χέρι (και όχι το αντίθετο) από πολύ κοντινή απόσταση, με το χέρι του ποδοσφαιριστή να μην είναι σε αφύσικη θέση.

5′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Νταρίκουα, μετά το διώξιμο της μπάλας από τον Ντιακιτέ, έκανε το σουτ στην κίνηση, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

10′ O Ντορεγκαράι έγινε κάτοχος της μπάλας με πλάτη στο τέρμα, γύρισε το σώμα, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Λέουφενμπερφ.

16′ Απειλεί ο Απόλλων με τον Σαγκάλ να πιάνει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Γιούρτσεβιτς ο Μελίσσας έδιωξε σε κόρνερ.

20′ Καλός ρυθμός στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι διεκδικητικές.

26′ Διαμαρτυρίες (δικαιολογημένες) των γηπεδούχων για κίτρινη κάρτα στον Εκπολό για παίξιμο με τον αγκώνα.

32′ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα για χέρι του Γιούρτσεβιτς μετά από σέντρα του Νάρσινγκ δίνει ο Ιωάννης Χριστοδούλου.

34′ Στέλνει τον διαιτητή στο on field review ο Φωτίου Κωνσταντίνος (VAR).

36′ Μετά τον έλεγχο που έγινε ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του. Στις επαναληπτικές προβολές της φάσης φάνηκε ότι η μπάλα κτυπά στα πλευρά του ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα.

44′ Πάει στο VAR o διαιτητής για να εξετάσει πιθανό πέναλτι υπέρ της Νέας Σαλαμίνας για τράβηγμα του Νταρίκουα στη φανέλα του Ντορεγκαράι.

45+1′ Ο Λέουφενμπερφ αποκρούει το πέναλτι του Ντορεγκαράι και διατηρεί το μηδέν για τον Απόλλωνα.

45’+1 Εφτά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

45’+4 ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Γιούρτσεβιτς! Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας ο αριστερός μπακ των γαλάζιων τρύπωσε και με κοντινό πλασέ έβαλε την ομάδα της Λεμεσού σε θέση οδηγού.

45’+8 Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα για δεύτερο γκολ, ο Κρμέντσικ προσπάθησε από πολύ μακριά να κρεμάσει τον Μελίσσα, ο οποίος με υπερπροσπάθεια έδιωξε σε κόρνερ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ: Δραματικά ήταν τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε πέναλτι με τον Ντορεγκαράι (απέκρουσε ο Λέουφενμπερφ) και τρία λεπτά αργότερα ο Γιούρτσεβιτς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Λεμεσού. Πέντε τελικές για τους φιλοξενούμενους (τρεις στον στόχο), έναντι μόνο μίας για τη Νέα Σαλαμίνα με το χαμένο πέναλτι. Καλός ρυθμός στο ματς με τις δύο ομάδες να είναι διεκδικητικές, εντούτοις οι ερυθρόλευκοι δεν γίνονται απειλητικοί.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

55′ Xωρίς κάποια αξιόλογη γάση στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Απόλλων δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι.

60′ Σουτ του Αμπντουραχίμι, άστοχο.

62′ O Σεργίου κουβάλησε τη μπάλα, έδωσε στον Ντουρμοσάι, ο οποίος σούταρε η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

68′ ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Παπαγεωργίου! Πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Κύπριος μεσοεπιθετικός μετά από φάση διαρκείας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με διαγώνιο σουτ.

75′ Πολλές διακοπές στο παιχνίδι, έπεσε ο ρυθμος.

82′ Κεφαλιά του Ντάτκοβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες ο Λέουφενμπερφ ήταν στη σωστή θέση.

82′ Ο Μελίσσας απέκρουσε το σουτ του Γιούρτσεβιτς που βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής.

87′ Σουτ του Κοστάκε εκτός περιοχής η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

88′ Εφτά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90’+1 Σέντρα του Ψύχα, κεφαλιά του Βαλμπουενά η μπάλα έξω.