aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑπόλλων – Ομόνοια: Ξεμούδιασμα με εφτά γκολ, έξι σκόρερ και 43 ποδοσφαιριστές!

Απόλλων – Ομόνοια: Ξεμούδιασμα με εφτά γκολ, έξι σκόρερ και 43 ποδοσφαιριστές!

Την ευκαιρία να ξεμουδιάσουν από τις δυνατές προπονήσεις είχαν οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα και της Ομόνοιας. Το πρώτο φιλικό προετοιμασίας της σεζόν 2021-22 βρήκε τους πράσινους νικητές με 4-3, σ’ ένα ματς με εφτά τέρματα, έξι διαφορετικούς σκόρερ, πέντε παίκτες να κάνουν ανεπίσημο ντεμπούτο και συνολικά 43 (!) να αγωνίζονται.

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ και Χένινγκ Μπεργκ δεν αγχώθηκαν και πολύ με τις «τρύπιες» άμυνες που παρουσίασαν οι δύο βασικοί διεκδικητές του περσινού πρωταθλήματος. Άλλωστε, με μόλις μερικές προπονήσεις δεν μπορεί το πρώτο φιλικό να αποτελεί κριτήριο για το τι θα παρουσιάσουν στη σεζόν.

Για την Ομόνοια που προηγήθηκε 1-0, 1-3 και 2-4 δύο τέρματα πέτυχε ο Μάρκο Τσέποβιτς, ένα ο Λοΐζου και ένα ο Παπουλής. Για τον Απόλλωνα που ισοφάρισε σε 1-1, μείωσε σε 3-2 και 4-3 σκόραραν οι Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι (πέναλτι) και Ιντζία. Ο Γεωργιανός σκόραρε στην παρθενική του εμφάνιση με τη φανέλα των γαλάζιων. Άλλοι τέσσερις ποδοσφαιριστές των γαλάζιων, οι Αμίν Χαμάς (αριστερό μπακ), Μπασέλ Ζράντι (επιτελικός μέσος), Ουέλιγκτον Νασιμέντο (κεντρικός αμυντικός) και Ίσραελ Κολ (μέσος) έκαναν ανεπίσημο ντεμπούτο με την ομάδα της Λεμεσού. Το βάπτισμα του πυρός με το «τριφύλλι» στο στήθος και μάλιστα κόντρα στην πρώην ομάδα του πήρε ο Έκτορ Γιούστε.

«Ζεστός» ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο Μάρκο Τσέποβιτς. Ο Σέρβος πέτυχε δύο τέρματα και σέρβιρε το τρίτο στον Λοΐζου, ενώ βρέθηκε άλλες 2-3 φάσεις σε θέση βολής. Άλλαξε τους 9 από τους 11 παίκτες της ενδεκάδας στο ημίχρονο ο Μπεργκ, ενώ ο Τσόρνιγκερ χρησιμοποίησε εντελώς διαφορετική ενδεκάδα στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο.

Δεν αγωνίστηκαν οι Φαμπιάνο (δείτε εδώ το γιατί), Ψάλτης, Λανγκ, Χούμποτσαν, Ντούρις και Σέχου από πλευράς Ομόνοιας, ενώ από τον Απόλλωνα απουσίασαν οι Ρομπέρζ (μικροενοχλήσεις), Μαυρίας (τραυματίας) και Αμινί (ανέτοιμος).

Απόλλων (α’ ημίχρονο): Γιοβάνοβιτς, Χαραλάμπους, Ηροδότου, Μαλεκκίδης, Χαμάς, Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Ζράντι, Ψύχας, Πίττας, Νταμπό.

Απόλλων (β’ ημίχρονο): Δημητρίου, Φιλιώτης, Νασιμέντο, Κατελάρης, Γκεριέ, Ντένιτς Σπόλιαριτς (73′ Φώτη), Κολ, Παπουνασβίλι, Ορφανίδης, Ιντζία.

Ομόνοια (α’ ημίχρονο): Παναγή, Ευαγγέλου, Γιούστε, Παναγιώτου, Λέτσγιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Μποτεάκ, Τζιωνής, Λοΐζου, Τσέποβιτς.

Ομόνοια (β’ ημίχρονο): Χοράσκα, Βενιζέλου, Παναγιώτου, Ευαγγέλου, Κίκο, Παπουλής, Ζευκής, Χαραλάμπους, Χατζηβασιλείου, Σάββα, Κακουλλής.

Σκόρερ: Μάρκοβιτς 19′, Παπουνασβίλι (πεν.) 60′, Ιντζία 85′  / Τσέποβιτς 15′, 23′, Λοΐζου 40′, Παπουλής 65′

Κίτρινες: Χ. Κυριάκου / –

Καθυστέρηση στην έναρξη του φιλικού, καθώς δεν υπάρχει ασθενοφόρο στο γήπεδο.

Έναρξη αγώνα.

5′ Σουτ του Τσέποβιτς απέκρουσε σταθερά ο Γιοβάνοβιτς.

5′ Μπαλιά του Τζιωνή, σουτ στην κίνηση του Μποτεάκ απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς σε κόρνερ.

9′ Τετ α τετ του Χαμάς με τον Παναγή ο Κύπριος τερματοφύλακας βγήκε κερδισμένος και διατήρησε το μηδέν παθητικό.

12′ Καλό σουτ του Μάρκοβιτς, η μπάλα έξω.

15′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Σέντρα του Μποτεάκ στον Τσέποβιτς, ο Σέρβος με ωραίο στυλ πλάσαρε την μπάλα στα δίχτυα. 1-0 για τους πράσινους.

19′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Σκόρερ ο Σάσα Μάρκοβιτς με σουτ εκτός περιοχής.

22′ Σουτ του Γκόμεθ από μακρινή απόσταση, απομάκρυνε την μπάλα ο Γιοβάνοβιτς.

23′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με σκόρερ και πάλι τον Μάρκο Τσέποβιτς. Τζιωνής και Λοΐζου συνεργάστηκαν άψογα και η μπάλα είχε τελικό αποδέκτη τον Σέρβο επιθετικό, ο οποίος βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στο σημερινό παιχνίδι.

30′ Άστοχο σουτ του Ψύχα.

31′ Σουτ του Πίττα, απέκρουσε ο Παναγή.

34′ Κοντινό πλασέ του Νταμπό ο Παναγή απέκρουσε σε κόρνερ.

36′ Εκτέλεση φάουλ του Ψύχα, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παναγή.

38′ Ο Γιοβάνοβιτς έκανε σπουδαία απόκρουση και στέρησε το χατ τρικ από τον Τσέποβιτς, ο οποίος έκανε σουτ εντός περιοχής μετά από ωραία κούρσα και πάσα του Λέτσγιακς.

40′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με σκόρερ τον Λοΐζου. Ο Τσέποβιτς από σκόρερ έγινε δημιουργός και έβγαλε τετ α τετ τον Κύπριο άσο, ο οποίος αφού απέφυγε τον Γιοβάνοβιτς σκόραρε.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

Εννέα αλλαγές από τον Χένινγκ Μπεργκ. Διατηρούνται στην ενδεκάδα μόνο οι Παναγιώτου και Ευαγγέλου. Αλλάζει και τους 11 ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ στον Απόλλωνα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

48′ Σέντρα από τον Παπουλή και κεφαλιά του Κακουλλή, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

51′ Σουτ του Ντανίλο Σπόλιαριτς η μπάλα λίγο έξω.

57′ Σουτ του Κακουλλή απέκρουσε σε κόρνερ ο Δημητρίου.

59′ Κερδίζει πέναλτι ο Απόλλων σε ανατροπή του Γκεριέ από τον Χατζηβασιλείου.

60′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα, με πέναλτι του Παπουνασβίλι.

65′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με σκόρερ τον Φώτη Παπουλή. Ατομική ενέργεια και σουτ με το αριστερό στη γωνία στα δίχτυα η μπάλα.

75′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα, με τον Γεωργιανό επιθετικό Ρεβάζ Ιντζία να σκοράρει στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των γαλάζιων.

84′ Σουτ του Παπουνασβίλι ο Χοράσκα έδιωξε σε κόρνερ.

85′ Πλασέ του Κακουλλή ο Δημητρίου απέκρουσε με το σώμα.