Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥLive: Απόλλων - Νέα Σαλαμίνα 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: Απόλλων – Νέα Σαλαμίνα 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Απόλλων νίκησε 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο Στάδιο «Αλφαμέγα» για τη 17η αγωνιστική, χάρις σε γκολ των Πίττα (4′) και Ντιγκινί (90′).

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Απόλλων (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Γιoβάνοβιτς, Μαυρίας, Πειμπέρνς, Ροπμπέρζ, Χαμάς, Βα (90’+2 Ίλιεφ), Κολ, Σαχάρ (90’+2 Σαχάρ), Χέντι (67′ Ντιγκινί), Ζράντι (77′ Ουάρντα), Πίττας.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Κατσικάς, Ντιακιτέμ, Οφόρι (67′ Νικολάου), Λέουκο, Κουμούρης (59′ Φελίπε), Φράγκος (59′ Καρλίτος), Μιγκελίτο (86′ Λιμπόμπε), Τιάγκο (67′ Τσίκο), Μάντσεκ, Τολεμές.

Σκόρερ: Πίττας 4′, Ντιγκινί 90′ / –

Κίτρινες: Χαμάς, Σαχάρ / Οφόρι

Στάδιο: «Αλφαμέγα».

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας.

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος.

VAR: Σολωμού Δημήτρης.

AVAR: Καλογήρου Μάριος.

Παρατηρητής: Καραγιώργη Σοφία.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

1′ Ο Πίττας βρέθηκε στην περιοχή, αλλά τον πρόλαβε ο Κατσικάς.

2′ Ο Βα σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και χάθηκε η ευκαιρία.

3′ Ο Ζράντι έδωσε στον Χέντι, πρόλαβε ο Μελίσσας και μπλόκαρε.

4′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Πίττας σκόραρε και αρχικά ακυρώθηκε το γκολ για οφσάιντ. Φάνηκε καλυμμένος ο επιθετικός του Απόλλωνα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και τελικά μέτρησε το τέρμα.

10′ Ο Απόλλων κυριαρχεί από το πρώτο λεπτό και δίκαια πήρε το προβάδισμα νωρίς στο ματς.

15′ Ελέγχεται ενδεχόμενο πέναλτι του Οφόρι στον Βα. Αρχικά δόθηκε φάουλ εκτός περιοχής, αλλά μετά από παρέμβαση του VAR καταλογίστηκε.

16′ Ο Ζράντι αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

19′ Καλό συρτό σουτ του Κολ, η μπάλα άουτ.

25′ Ο Τολεμές έπεσε στην περιοχή και ζήτησε πέναλτι η Νέα Σαλαμίνα. Ωστόσο, δεν ελέγχεται η φάση και συνεχίζεται το ματς.

29′ Πολύ καλή απόκρουση του Μελίσσα σε σουτ του Πίττα.

40′ Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε τα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να δημιουργήσει φάση, ωστόσο για την ώρα καθαρίζει η άμυνα των κυανολεύκων.

41′ Απίστευτη ευκαιρία του Τολεμές. Ο Γάλλος βρέθηκε… φάτσα με τον Γιοβάνοβιτς και του έκανε… πάσα.

45’+1 Δοκάρι με κοντινό σουτ του Βα από πλάγια θέση.

45’+5 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

322842603 496449622577308 960369307599867841 N

46′ Έναρξη παιχνιδιού.

48′ Ο Ζράντι έκανε το σουτ εντός περιοχής, ήταν αδύναμο όμως και απέκρουσε ο Μελίσσας.

55′ Ο Πίττας ανενόχλητος στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά και έχασε την ευκαιρία.

57′ Άλλη μια χαμένη ευκαιρία, ο Βα μπήκε στην περιοχή και έκανε άστοχο διαγώνιο πλασέ, ενώ ο Πίττας περίμενε πάσα σε καλύτερη θέση.

63′ Προσωρινή διακοπή για τραυματισμό του Χέντι.

64′ Με δέκα προσωρινά ο Απόλλωνα, συνεχίζεται το ματς.

65′ Επανήλθε ο Χέντι.

67′ Αποχωρεί ο Χέντι, στη θέση του ο Ντιγκινί.

69′ Άστοχη κεφαλιά του Ντιακιτέ από κοντά, μετά από εκτέλεση φάουλ.

72′ Ο Βα έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα άουτ.

73′ Διακοπή στο ματς μετά από κουτουλιά ανάμεσα σε Τσίκο και Πεϊμπέρνς.

77′ Ο Ουάρντα περνά στο γήπεδο για πρώτη φορά με τη φανέλα του Απόλλωνα, αντικαθιστώντας τον Ζράντι.

77′ Το παιχνίδι άρχισε ξανά.

81′ Φάουλ που κερδίζει ο Ουάρντα από αριστερά, σε καλό σημείο.

81′ Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Χαμάς, έγινε η κεφαλιά και μπλόκαρε ο Μελίσσας.

85′ Ο Ουάρντα πήγε να επωφεληθεί μετά από λάθος της ερυθρόλευκης άμυνας, έκανε ωραίο πλασέ, η μπάλα μόλις άουτ.

90′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Ντιγκινί με κεγαλιά τελειώνει το ματς, μετά από σέντρα του Κολ.