Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛLive: ΑΠΟΕΛ - Δόξα 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: ΑΠΟΕΛ – Δόξα 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο ΑΠΟΕΛ αποδείχτηκε ακατάδεκτος σήμερα, αφού έμεινε στο 1-1 με τη Δόξα στο ΓΣΠ, μη αξιοποιώντας την ήττα της ΑΕΚ από την ΑΕΛ και χάνοντας την ευκαιρία να επιστρέψει στην κορυφή.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι (17′ Γουίλερ), Ντάλσιο (74′ Μαρκίνιος), Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Εφραίμ (56′ Βιγιαφάνιες), Μπεν, Μακέντα.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Ασαμόα (35′ Μπένι), Τραϊτσέφσκι, Τρούγιτς (83′ Ερέρα), Ασάντε (83′ Μέσκα), Τιτζιανί (72′ Κέρλα), Σαντίκ.

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
  • Χωρίς φάση στο πεντάλεπτο, σε παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής.

6′ Ο Μακέντα πήρε την πάσα από τον Μπεν, έφτασε έξω από την περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Αντενόν και έφυγε κόρνερ.

7′ Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ, αφού η μπάλα χτύπησε στον Κοβάσεβιτς μετά από σέντρα του Μπεν.

8′ Αναξιοιποίητο και το δεύτερο για τον ΑΠΟΕΛ.

9′ Απίστευτη διπλή ευκαιρία για τη Δόξα! Ο Ασάντε έφυγε σφαίρα από δεξιά, σέντραρε, σούταρε ο Τρούγιτς, έσωσε στη γραμμή ο Ντβάλι, πήρε το ριμπάουντ ο Σαντίκ, σούταρε από κοντά για να σώσει ο Κρέσπο πάλι στη γραμμή.

• Καλύτερη η Δόξα τα τελευταία λεπτά, δεν πατά καλά ο ΑΠΟΕΛ.

14 Θα βγει αναγκαστική αλλαγή ο Φεράρι μετά από σύγκρουση του με τον Τιντζανί. Ζαλίστηκε ο Αργεντινός και δεν μπορεί να συνεχίσει. Ετοιμάζεται ο Γουίλερ, συνεχίζει προσωρινά με δέκα ο ΑΠΟΕΛ.

16′ Άλλη μια διπλή τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα. Πάλι ο Ασάντε έκανε πάρτι από δεξιά, σέντραρε, ο Σαντίκ έκανε την κεφαλιά από κοντά, ο Μπέλετς απέκρουσε και ο Τρούγιτς από κοντά και λίγο αριστερά έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα άουτ.

17′ Έγινε η αλλαγή, ο Γουίλερ στη θέση του Φεράρι.

19′ Εφραίμ και Μακέντα έκαναν το “ένα-δύο”, ο Κύπριος εξτρέμ σούταρε από το ύψος του πέναλτι, δεν βρήκε όμως την μπάλα όπως θα ήθελε και ο ΑΠΟΕΛ έχασε την πρώτη ευκαιρία του στο ματς.

21′ Σουτ του Εφραίμ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό.

29′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ντβάλι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπεν.

30′ Η φάση ελέγχεται για ενδεχόμενο οφσάιντ του Ντβάλι.

30′ Μετρά το γκολ.

331661027 517210323881951 4303423784865764962 N

35′ Αναγκαστική αλλαγή και για τη Δόξα. Φεύγει ο Ασαμόα και μπαίνει ο Μπένι.

37′ Δοκάρι μετά από κεφαλιά του Μακέντα έπειτα από σέντρα του Μπεν, για να διώξει προ της γραμμής ο Καραμανώλης.

37′ Νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, κεφαλιά του Κοσταντίνοφ, έδιωξε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

38′ Ελέγχεται εάν η μπάλα πέρασε τη γραμμή προτού διώξει ο Καραμανώλης.

38′ Δεν υπάρχει γκολ.

39′ Ο Μπεν εκτέλεσε κόρνερ, πρώτη κεφαλιά από Κοσταντίνοφ και ο Ντβάλι από κοντά αστόχησε με δεύτερη κεφαλιά.

42′ Σουτ του Ντάλσιο από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα άουτ.

45′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

327914171 900227717902665 7746240169060973177 N

• ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ασάντε σκόραρε από κοντά. Ο Μπένι με κάθετη βρήκε στον Κοβάσεβιτς, αυτός έκανε παράλληλη σέντρα και ο Γκανέζος από κοντά σούταρε στα δίχτυα.

49′ Ελέγχεται η φάση για χέρι του Ασάντε.

50′ Μετρά το γκολ.

55′ Ο Τσεπάκ σέντραρε, ο Σισκόφσκι έδιωξε, η μπάλα πήρε ύψος και στο κατέβασμα ο Εφραίμ σούταρε, αλλά ήταν άστοχος.

63′ Σουτ του Σαντίκ εκτός περιοχής με τον Μπέλετς εκτός θέσης, η μπάλα κόντραρε σε συμπαίκτη του η μπάλα άουτ.

68′ Πλασέ του Ντάλσιο από δεξιά και εντός περιοχής, η μπάλα άουτ.

73′ Όχι του Σισκόφσκι σε εντός περιοχής σουτ Ντάλσιο.

73′ Σέντρα του Μπεν, άστοχη κεφαλιά του Μακέντα.

75′ Πολύ καλό εκτός περιοχής σουτ του Βιγιαφάνιες, σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

79′ Σουτ του Σαρφό, πέκρουσε ο Σισκόφσκι.

89′ Σουτ του Μαρκίνιος στο δοκάρι.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

90’+1 Ο Μπένι πλάσαρε αμαρκάριστος εντός περιοχής, η μπάλα άουτ.

90’+3 Όχι του Σισκόφσκι σε μακρινό σουτ του Σαρφό.