Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛLive: ΑΠΟΕΛ - Απόλλων 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: ΑΠΟΕΛ – Απόλλων 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Απόλλων πανηγύρισε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του ΑΠΟΕΛ, για την 4η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Κοσταντίνοφ (46′ Μακέντα), Σαρφό, Ντάλσιο, Εντονγκαλά (46′ Δώνης), Μαρκίνιος (46′ Μπεν), Κβιλιτάια.

Απόλλων (Μπογκντάν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Παναγιώτου, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Ίλιεφ (51′ Βα), Κολ (87′ Σπόλιαριτς), Χ. Κυριάκου, Ουάρντα (87′ Μαυρίας), Πίττας (87′ Χέντι), Ντόνιο (77′ Σαχάρ).

Σκόρερ:  / Χ. Κυριάκου 22′, Πίττας 85′

Κίτρινες: Μαρκίνιος, Δώνης / Παναγιώτου, Κολ, Ντόνιο

Στάδιο: Γ.Σ.Π.

Διαιτητής: Αλεξάντερ Γιάκοπ (Δανία).

Α’ Βοηθός: Μάστρουπ Γιάκομπ Λόνταλ Λινγκ(Δανία).

Β’ Βοηθός: Κρόγκστρουπ Ντάνιελ Ρίτσαρντ (Δανία).

4ος: Αθανασίου Κυριάκος.

VAR: Κρίστοφερσεν Μαντς Κρίστοφερ (Δανία).

VAR: Λαζάρου Ιωάννης.

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας.

– Διατέθηκαν 10.900 εισιτήρια.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι. Ο Φεράρι γύρισε από αριστερά, ο Κβιλιτάια δεν μπόρεσε. Ο Εντονγκαλά έστρωσε στον Ντάλσιο, ο οποίος σούταρε από καλή θέση, στέλνοντας την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήξει άουτ.

6′ Ανοίγει το σκορ ο ΑΠΟΕΛ, με τον Ντάλσιο. Διπλό λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, ο Ρομπέρζ πάσαρε λανθασμένα, εκεί που ήταν ο μέσος των γαλαζοκίτρινων που εκτέλεσε ανοίγοντας το σκορ.

7′ Στο on field review ο διαιτητής (Γιάκοπ) μετά από παρέμβαση του VAR (Κρίστοφερσεν). Εξετάζεται ενδεχόμενο χέρι του Κβιλιτάια στο ξεκίνημα της φάσης.

8′ Το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Γεωργιανού.

16′ Ωραία ενέργεια του Εντονγκαλά από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Φεράρι που σούταρε στην κίνηση. Ήταν άστοχος.

18′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία και για τον Απόλλωνα. Σέντρα-σουτ του Ντόνιο, προσπάθησε ο Ουάρντα αλλά δεν μπόρεσε. Ο Μπέλετς με δυσκολία έβγαλε σε κόρνερ.

22′ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Απόλλων ανοίγει το σκορ με φοβερό εκτός περιοχής σουτ στην κίνηση του Χ. Κυριάκου. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κβιλιτάια απομάκρυνε εκεί που βρισκόταν ο αρχηγός των φιλοξενουμένων. Αυτός σούταρε απευθείας νικώντας τον Μπέλετς. Πρώτο φετινό γκολ του Χ. Κυριάκου.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος, για φάουλ στον Πεϊμπέρνς. Πρώτη στο ματς.

30′ Πτώση του Εντονγκαλά στην περιοχή του Απόλλωνα, μετά από από μαρκάρισμα του Ρομπέρζ. Φωνές από τον ΑΠΟΕΛ για πέναλτι. Καμία παράβαση σύμφωνα με διαιτητή και VAR, που επικύρωσε την απόφαση.

36′ Καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Α. Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε την κεφαλιά του Κβιλιτάια, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος.

37′ Γρήγορη αντεπίθεση από τον Απόλλωνα, το επικίνδυνο γύρισμα του Ντόνιο πέρασε παράλληλα.

38′ Εκτός περιοχής σουτ του Ντάλσιο, πάνω από τα δοκάρια.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Παναγιώτου, για φάουλ στον Μαρκίνιος.

41′ Κίτρινη και στον Κολ.

43′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Η κεφαλιά του Κβιλιτάια στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Α. Γιοβάνοβιτς ακούμπησε την μπάλα προηγουμένως.

45′ Κίτρινη και στον Ντόνιο, για φάουλ στον Σαρφό.

– Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

337999805 913644826577059 5203483176750894850 N

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μακέντα, Δώνης και Μπεν εντός, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ και Εντονγκαλά εκτός.

47′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από πάσα του Μπεν στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ο Μακέντα με δυνατό σουτ απείλησε. Με δυσκολία σε κόρνερ ο Α. Γιοβάνοβιτς.

51′ Βα στη θέση του Ίλιεφ.

52′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ντόνιο, αιφνιδιάστηκε ο Μπέλετς που έδιωξε με γροθιές σε νέο κόρνερ.

58′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μπεν, πέρασε παράλληλα.

– Εδώ και περισσότερο από δέκα λεπτά δεν απειλεί ο ΑΠΟΕΛ, παρά το γεγονός ότι έχει την κατοχή της μπάλας.

71′ Σουτ στην κίνηση του Δώνη, πολύ άστοχο.

74′ Εντυπωσιακή και δύσκολη απόκρουση του Μπέλετς, σε φαλτσαριστό σουτ του Ουάρντα.

77′ Σαχάρ αντί του Ντόνιο.

78′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεν, ο Σούσιτς με κεφαλιά προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δεν μπόρεσε ο Καρώ με προβολή.

79′ Κίτρινη στον Δώνη.

81′ Κεφαλιά του Μακέντα μετά από σέντρα του Φεράρι, εύκολα ο Α. Γιοβάνοβιτς.

85′ ΓΚΟΛ 0-2 Υποδειγματική αντεπίθεση από τον Απόλλωνα. Ο Ουάρντα έδωσε στον Κολ, αυτός την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Πίττα που μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Καρώ και πλάσαρε εύστοχα.

87′ Τρίπλη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σπόλιαριτς, Χέντι και Μαυρίας αντί των Κολ, Πίττα και Ουάρντα.

89′ Αυτογκόλ του Εκπολό, μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μπεν. Ο Γκανέζος μετά από κεφαλιά του Καρώ και λανθασμένη προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

– Ελέγχεται από το VAR για οφσάιντ του Καρώ.

– Κόκκινη στον team manager του ΑΠΟΕΛ, Σαββίδη για διαμαρτυρίες.

90’+2 Ακυρώνεται για οφσάιντ το γκολ του ΑΠΟΕΛ.

90’+4 Εκτέλεση φάουλ του Μπεν, πάνω από τα δοκάρια.