aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑνόρθωση-Δόξα 2-0: Ορεξάτος Λάζαρος, βρήκαν στόχο τα «βέλη»

Ανόρθωση-Δόξα 2-0: Ορεξάτος Λάζαρος, βρήκαν στόχο τα «βέλη»

Πολλή θετικότητα έβγαλε το αποψινό φιλικό για την Ανόρθωση. Όχι μόνο επειδή νίκησε 2-0 τη Δόξα, μα κυρίως λόγω της εμφάνισής της και των πρώτων δειγμάτων γραφής του νεοαποκτηθέντος Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου. Σκόρερ δύο εξτρέμ, οι Χριστοφή και Ελουντού, οι οποίοι μπήκαν αλλαγή στο παιχνίδι.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε καλή κυκλοφορία, είχε διάθεση, έβγαλε καλές συνεργασίες, δημιούργησε φάσεις, πέτυχε γκολ και γενικά άρεσε στους φίλους της. Αντιθέτως, η αντίστοιχη της Κατωκοπιάς έδειξε ότι ακόμη χρειάζεται δουλειά. Δεν μπόρεσε να διακριθεί ιδιαίτερα επιθετικά, καθώς είχε το περισσότερο διάστημα παθητικό. Είναι προφανές πως έχει ακόμη δρόμο να διανύσει ο Κώστας Σακκάς, ώσπου να φέρει την ομάδα του στο επιθυμητό στάδιο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος της Ανόρθωσης, που φάνηκε βελτιωμένη σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις, μα και πιο έτοιμη από τη Δόξα.

Η προσθήκη του Χριστοδουλόπουλου προσέδωσε ποιότητα στη μεσοεπιθετική λειτουργία της «Μεγάλης Κυρίας». Ο Κετσπάγια τού έδωσε… ελευθερία κινήσεων και ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδας τους, έχοντας για συμπαραστάτη τον Χουσμπάουερ, ο οποίος φάνηκε ορεξάτος απόψε.

Η αλήθεια είναι ότι οι πλείστες φάσεις έφεραν τη σφραγίδα τους, γεγονός ενθαρρυντικό ενόψει της έναρξης των αγωνιστικών υποχρεώσεών τους στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ (στις 5 Αυγούστου με Ραπίν Βιέννης ή Σπάρτα Πράγας).

Έλειψε όμως το καθαρό μυαλό στις τελικές προσπάθειες, ενώ ήταν και σε καλή μέρα ο τερματοφύλακας της Δόξας, Σισκόσκι, ο οποίος έκανε τρεις καλές αποκρούσεις (σουτ Κορρέα 16’, σουτ Ιωάννου 28’, φάουλ Χριστοδουλόπουλου 36’).

Στο ίδιο περίπου τέμπο άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Χριστοδουλόπουλο να παρουσιάζεται ακόμα πιο ορεξάτος και να χειροκροτείται από τον κόσμο της Ανόρθωσης. Αφού χάθηκαν ορισμένες καλές προϋποθέσεις, με highlight την ενέργεια του Ελλαδίτη στο 59’ (άδειασε πέντε αμυντικούς), ο νεοεισελθών Χριστοφή άνοιξε το σκορ στο 62’ με σουτ εντός περιοχής. Δημιουργός ο Χουσμπάουερ, ο οποίος τον τροφοδότησε με καλή, μακρινή μπαλιά. Ένα λεπτό αργότερα έγινε αλλαγή ο Χριστοδουλόπουλος και χειροκροτήθηκε από τους οπαδούς της «Μεγάλης Κυρίας».

Στο 72’ ήρθε και το δεύτερο τέρμα της «Μεγάλης Κυρίας», από άλλη μία αλλαγή, τον Ελουντού. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ανοιχτό στη συνέχεια, εντούτοις δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Τζουρ (77΄ Ρώσος), Αντωνιάδης (69΄ Νεοφύτου), Κ.Αρτυματάς (77΄ Παρούτης), Κορέϊα, Ρουσιάς (69΄ Ελουντού), Χριστοδουλόπουλος (63΄ Χρυσοστόμου), Αμπαρτζουμιάν (60΄ Καλτσάς), Αραγιούρι (55΄ Χριστοφή), Χουσμπάουερ, Κορρέα (77΄ Χατζημιτσής), Ιωάννου (55΄ Ντέλετιτς)

Δόξα (Κ.Σακκάς): Σισκόφκι (46΄ Πετρίδης), Πάντιτς, Χριστοφή (60΄ Καλλής), Κοβάσεβιτς (77΄ Καραμανώλης), Κομωδίκης (73΄ Φασουλιώτης), Οικονομίδης , Ασαμόα (69΄ Ολιβέιρα), Ροντένας (73΄ Καραμόκο, Εμπραλίτζε (69΄ Οκκαρίδης), Στυλιανού (46΄ Μπαλτέ), Τραϊτσέφσκι (69΄ Βασιλείου)

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

10′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οικονομίδη, η μπάλα πάνω από την εστία.

12′ Ο Πάντιτς με το κεφάλι απομάκρυνε σε κόρνερ πριν απειλήσει ο Ρουσιάς.

16′ Δύσκολη απόκρουση του Σισκόσκι, μετά από εκτός περιοχής, συρτό σουτ του Κορρέα.

22′ Τάιμ άουτ λόγω ζέστης.

26′ Ωραία ενέργεια του Χριστοδουλόπουλου, μετά πάσαρε στον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος από δεξιά σέντραρε για να διώξει τελευταία στιγμή με κεφαλιά αμυντικός της Δόξας, προτού η μπάλα πάει στον Ρουσιά.

28′ Ο Χριστοδουλόπουλος έκλεψε από τον Πάντιτς και πάσαρε στον Ιωάννου, αυτός έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Σισκόσκι είπε νέο, δύσκολο όχι.

32′ Σέντρα του Χουσμπάουερ στον Ρουσιά, ο οποίος δεν έκανε καλό πλασέ και χάθηκε η ευκαιρία.

36′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, εξίσου καλή απόκρουση του Σισκόσκι.

41′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Ρουσιά, ο ποίος μετά από συρτή μπαλιά του Κορέια σούταρε από κοντά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Πάντιτς.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ Πολύ καλό σουτ του Μπαλτέ, δύσκολη απόκρουση του Τζουρ.

51′ Σουτ του Οικονομίδη, η μπάλα άουτ.

52′ Ο Χουσμπάουερ σούταρε μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό.

57′ Ο Χριστοδουλόπουλος άδειασε πέντε αμυντικούς και σούταρε, χωρίς δύναμη όμως για να διώξει σε κόρνερ ο Πετρίδης.

59′ Απόκρουση του Πετρίδη σε σουτ του Ρουσιά.

62′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Χριστοφή ανοίγει το σκορ με σουτ. Είχε πάρει μακρινή μπαλιά από του Χουσμπάουερ, μπήκε στην περιοχή και σκόραρε.

64′ Ο Ρουσιάς βγήκε στο τετ α τετ με τον Πετρίδη, αλλά σούταρε πολύ ψηλά.

72′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Ντέλετιτς κατέβασε στην περιοχή, έπεσα πάνω του δύο αμυντικοί, και πάσαρε στον ξεχασμένο Ελουντού, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ.

81′ Νέα καλή μεταβίβαση του Χουσμπάουερ, ο Καλτσάς έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε στην περιοχή, σούταρε και απέκρουσε ο Πετρίδης.

88′ Δύσκολη διπλή προσπάθεια του Πετρίδη, ο οποίος αποκρούσει μετά από σουτ του Ντέλετιτς και αφού η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία.