aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Live: Ανόρθωση – Άρης 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθείστε γραπτώς την εξέλιξη του παιχνιδιού ανάμεσα σε Ανόρθωση και Άρη.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάβι Μπαμπίκα ο Άρης επικράτησε με 2-0 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά το ισόπαλο 2-2 με την Πάφος FC. Ο επιθετικός από την Γκαμπόν ήταν ο δημιουργός του πρώτου τέρματος της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» που πέτυχε ο Καζού στο 29’, ενώ πέτυχε το 2-0 στο 48’ της αναμέτρησης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Κεραυνός, Αντωνίου (55′ Αμπαρτζουμιάν), Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο (73′ Ράντονιτς), Αντωνιάδης, Κίκο (55′ Ουάρντα), Σαμπό, Αρτυματάς (73′ Χρυσοστόμου), Κορέια, Γουαρίς (61′ Φερέιρα), Νινγκά.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποάκιε, Μουσούντα, Μπένγκστον, Καζού (46′ Πηλέας), Μπράουν (85′ Σικόρσκι), Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα (69′ Γιαμπλόνσκι), Μαγιαμπέλα (46′ Στρούσκι), Γκομίς (69′ Στεπίνσκι).

Σκόρερ: – / Καζού 29′, Μπαμπίκα 48′

Κίτρινες: Κίκο, Ουάρντα, Χάρογιαν / Γιαμπλόνσκι, Σόκε.

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος

1′ Έναρξη αγώνα.

1′ Με λευκές στολές η Ανόρθωση, με μαύρες ο Άρης.

3′ Μακρινό σουτ του Μπράουν, καμία ανησυχία για τον Κεραυνό.

6′ Φάουλ του Κίκο, ο Χαρογιάν έκανε την προβολή ο Βάνα έδιωξε σε κόρνερ.

8′ Ο Γουαρίς κέρδισε στο σπριντ τον Μουσούντα από δεξιά, έκανε σέντρα σουτ με τον Βάνα να διώχνει με γροθιές.

13′ Καλός ρυθμός στο παιχνίδι, οι δύο ομάδες προσπαθούν να επιβληθούν με ποδόσφαιρο κατοχής.

16′ Η Ανόρθωση προσπαθεί να εκμεταλλευθεί με μακρινές πάσες την ταχύτητα των Γουαρίς και Νινγκά, αφού ο Άρης έχει αρκετά ψηλές τις γραμμές του στο γήπεδο.

23′ Ευκαιρία για τον Άρη με τον Μπράουν να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι, μετά το λάθος του Κεραυνού, ο οποίος αντί να μαζέψει την μπάλα την απομάκρυνε με γροθιές, δίνοντάς την ουσιαστικά στον αντίπαλο μετά το αδύναμο σουτ του Μαγιαμπέλα.

26′ Aπαντά στις ευκαιρίες η Ανόρθωση, απειλεί εκ νέου από στατική φάση. Σέντρα του Κίκο, κεφαλιά του Χαρογιάν δεν βρήκε στόχο ο Αρμένιος από πολύ καλή θέση.

29′ ΓΚΟΛ για τον Άρη, 1-0 με τον Καζού! Ο Μπαμπίκα πέρασε σαν σταματημένο τον Κίκο, έκανε παράλληλη σέντρα, η μπάλα πέρασε μπροστά από Αντωνιάδη, Παϊσίνιο, Χαρογιάν και Μηνά Αντωνίου, πριν ο Καζού στείλει με κοντινό πλασέ στα δίχτυα του Κεραυνού.

34′ Απειλεί ξανά από τη δεξιά πλευρά όπως επιτίθεται (την αριστερή της Ανόρθωσης) με τον Μπαμπίκα να κάνει παράλληλη σέντρα και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στην άμυνα της «Κυρίας». Ο Χαρογιάν έδωσε ύψος στην μπάλα στην προσπάθειά του να απομακρύνει και ο Κεραυνός τη μάζεψε.

37′ Τρίτη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο παιχνίδι, ξανά από στατική φάση, με τον Κίκο να εκτελεί κόρνερ και τον Σάμπο να αστοχεί με κεφαλιά.

38′ Αγγίζει την ισοφάριση η Ανόρθωση, όμως στο δυνατό σουτ του Αρτυματά η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Μπράουν και έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάνα, ο οποίος ήταν εκτός θέσης, καθώς είχε κάνει έξοδο και απομάκρυνε την μπάλα στο κόρνερ του Κίκο.

41′ Ο Γουαρίς βρέθηκε φάτσα με την ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βανά. Σέντρα ακριβείας του Αντωνιάδη, ο Γουαρίς έκανε κεφαλιά ψαράκι αλλά αστόχησε.

44′ Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι για σπρώξιμο στον Αντωνιάδη. Μακρινό το πλάνο της επαναληπτικής προβολής δεν φαίνεται να υπήρχε παράβαση.

45+1′ Άστοχο σουτ του Σόκε μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ανόρθωσης.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης προηγείται 1-0 με γκολ του Καζού στο 29′ σε μια φάση που εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια στην αμυντική γραμμή της «Κυρίας». Από πέντε τελικές προσπάθειες κατέγραψαν οι δύο ομάδες, όμως των κυανόλευκων ήταν πολύ πιο ξεκάθαρες με σημαντικότερη αυτή του Γουαρίς, ο οποίος στο 41’ αστόχησε με κεφαλιά ψαράκι από πλεονεκτική θέση.

46′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στρούσκι και Πηλέας στις θέσεις των Μαγιαμπέλα και Καζού. Για λόγους τακτική η αλλαγή του Μαγιαμπέλα, ο Καζού ένιωσε ενόχληση και αποχώρησε προληπτικά.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

48′ ΓΚΟΛ για τον Άρη, 2-0 με τον Μπαμπίκα! Ο δημιουργός του πρώτου τέρματος έγινε σκόρερ με σουτ από πλάγια θέση, μετά από γρήγορη εναλλαγή της μπάλας με τον Γκομίς. Παίρνει τεράστιο προβάδισμα για «διπλό» η ομάδα της Λεμεσού.

54′ Ο Κίκο απομάκρυνε την μπάλα σε πλάγιο, μετά από κακό διώξιμο του Αντωνιάδη.

58′ Η Ανόρθωση δεν έχει πετύχει ποτέ δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη σεζόν. Μετρά τρεις ήττες και μια ισοπαλία σε τέσσερις απόπειρες.

59′ Εντυπωσιακό γυριστό ψαλίδι του Ουάρντα μετά από σέντρα του Αρτυματά, ο Βανά ήταν σε ετοιμότητα και άναψε κόκκινο στον Αιγύπτιο που φλέρταρε με το πρώτο γκολ του στο πρωτάθλημα.

69′ Κεφαλιά του Σόκε από πλάγια θέση η μπάλα έξω.

73′ Ράντονιτς και Χρυσοστόμου στις θέσεις των Παϊσίνιο και Αρτυματά. Τα παίζει όλα για όλα ο Μουνιόθ.

76′ Σουτ του Μπένγκστον ο Κεραυνός απέκρουσε σε κόρνερ.

84′ Η Ανόρθωση με εξαίρεση το γυριστό σουτ του Ουάρντα δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Βανά. Ο Άρης διατηρεί με ευκολία το υπέρ του προβάδισμα.

90+3′ Σουτ του Γιαμπλόνσκι η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κεραυνού.