aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑνόρθωση – ΑΕΚ 1-2: Κιτρινοπράσινος πολιορκητικός κριός τίτλου! (vid)

Ανόρθωση – ΑΕΚ 1-2: Κιτρινοπράσινος πολιορκητικός κριός τίτλου! (vid)

ΑΕΚ έτοιμη για όλα! Οι κιτρινοπράσινοι επικράτησαν με 2-1 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, υποχρέωσαν την ομάδα της Αμμοχώστου στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα της και έπεισαν και τον πλέον δύσπιστο για τις τεράστιες εφετινές δυνατότητές τους. Ιβάν Τρισκόφσκι με πέναλτι (35’) και Ματ Ντάρμπισαϊρ (49’) ήταν οι σκόρερ της ΑΕΚ για το τεράστιο «διπλό» που την διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας με 17 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Απόλλωνα.

Η ομάδα του Νταβίδ Καταλά έφθασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, κάτι που πέτυχε τελευταία φορά δυόμιση χρόνια πριν και συγκεκριμένα τον Μάρτιο του 2019. Οι Λαρνακείς άφησαν στο -11 (!) την Ανόρθωση (έχει παιχνίδι λιγότερο) που συνεχίζει να προβληματίζει και δέχθηκε την τέταρτη ήττα της σε έξι παιχνίδια!

Η «Κυρία» πλήρωσε για άλλη μια φορά την τραγική ανασταλτική λειτουργία της, δεχόμενη τέρμα σε 12ο από τα 13 παιχνίδια της, ενώ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί τις πολλές (για τα δεδομένα τις δυσκολίας του αγώνα) ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 2-1 με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου στο 90+4’ και φώναξαν για γκολ στο σουτ του Ελλαδίτη στο 78’ όταν η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην κάθοδό της ενδεχομένως να πέρασε τη γραμμή τέρματος. Προβλήθηκε μόνο ένα μακρινό πλάνο από την Cablenet και δεν ξεκαθαρίζει εάν ήταν γκολ ή όχι.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε βυθισμένη στη ζώνη του υποβιβασμού (11η θέση) με μόλις έξι βαθμούς και παρόλο που διανύουμε τα αρχικά στάδια της σεζόν ο στόχος της κατάκτησης του πρωταθλήματος άρχισε να ξεθωριάζει.

Ένα γκολ μακριά από την ισοφάριση του τρομερού ρεκόρ των Ράουφμαν, Βασκονσέλος και Παϊσάο βρίσκεται ο Ιβάν Τρισκόφσκι. Ο αρχηγός της ΑΕΚ βρήκε δίχτυα στο παιχνίδι με την Ανόρθωση έφθασε τα οκτώ στο τρέχον πρωτάθλημα με την υποσημείωση πως σκόραρε και στις εφτά αγωνιστικές.

Μάλιστα, αν προσθέσουμε το γκολ του στην τελευταία αγωνιστική του περσινού πρωταθλήματος ο Σκοπιανός βλέπει δίχτυα για οκτώ διαδοχικές αγωνιστικές. Επομένως εάν ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ΑΕΚ σκοράρει στο παιχνίδι με τον Εθνικό στην «Αρένα» για την 8η αγωνιστική θα ισοφαρίσει το ρεκόρ όλων των εποχών, που έχουν οι Ράουφμαν, Βασκονσέλος και Παϊσάο, οι οποίοι σταμάτησαν στα εννιά σερί ματς.

Παράλληλα, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο παιχνίδι με την Ανόρθωση ο Τρισκόφσκι έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει στις πρώτες εφτά αγωνιστικές του πρωταθλήματος από το 1985 (έως εκεί φτάνει το αρχείο μας) έως σήμερα!

Τον καταλογισμό του πέναλτι αμφισβήτησε έντονα ο Παύλος Κορρέα, στον οποίο χρεώθηκε η παράβαση στον Εσπινόσα από τον Νικόλα Νεοκλέους. Ο αμυντικός της Ανόρθωσης αμφισβήτησε την απόφαση του διαιτητή, καλώντας τον να πάει στο VAR, ενώ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν αποβολή του, καθώς ήταν χρεωμένος με κίτρινη κάρτα. Ο Πορτογάλος VARίστας, Έλντερ Αζεβέδο δεν έκανε παρέμβαση προφανώς γιατί δεν διαπίστωσε εξόφθαλμο λάθος του διαιτητή κι έτσι ο Ιβάν Τρισκόφσκι βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Γκιόργκι Λόρια από τα ένδεκα βήματα.

Ο Ακοράν βρέθηκε στην περιοχή, πάσαρε στον Άγγλο φορ, ο οποίος αμαρκάριστος σαν σε προπόνηση γύρισε και σούταρε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια που τα είχε δικαίως με τους αμυντικούς της ομάδας του. Η Ανόρθωση έχασε φοβερή ευκαιρία με τον Κατσαράβα στο 64′, με τον Γεωργιανό να σημαδεύει τον Γκαρσία μετά την άστοχη έξοδο του Τούμπα. Στο 78’… άγγιξε το γκολ με το δοκάρι του Χριστοδουλόπουλου, ο οποίος μείωσε σε 2-1 με πέναλτι, που καταλογίστηκε ορθά για χέρι του Τόμοβιτς.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Καλτσάς (46′ Ντέλετιτς), Κορρέα (46′ Ιωάννου), Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (46′ Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα (60′ Κατσαράβα), Λάφερτι (73′ Χριστοφή).

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Τούμπας, Γκαρσία, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Ακοράν (64′ Φαράζ), Μάμας (85′ Γκονσάλες), Λέντες, Εσπινόσα (72′ Γκιούρσκο), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊρ (72′ Ρόμο).

Σκόρερ: Χριστοδουλόπουλος 90+4′ / Τρισκόφσκι (πέναλτι) 35′, Ντάρμπισαϊρ 49′

Κίτρινες: Λάφερτι, Χουσμπάουερ, Κορρέα, Ντέλετιτς / Τούμπας, Ροσάλες, Mάμας.

AVAR: Εγγλέζου Νίκος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

Στον αγωνιστικό χώρο οι οι δύο ομάδες.

Στη 2η θέση η ΑΕΚ με 14 βαθμούς, στο -1 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα. 10η η Ανόρθωση με 6.

Έναρξη αγώνα.

2′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, η Ανόρθωση κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα, σουτ του Χουσμπάουερ η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τούμπα.

3′ Διακοπή στο παιχνίδι, πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Ροσάλες, αλλά συνεχίζει.

4′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, σέντρα του Ροσάλες ο Τρισκόφσκι βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Λόρια με τα πόδια έσωσε την εστία της Ανόρθωσης.

10′ Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στον αγώνα. Καλός ρυθμός με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το παιχνίδι τους.

14′ Κίτρινη στον Λάφερτι γιατί έβαλε τον αγκώνα στο πρόσωπο του Λουίς Γκουστάβο. Αυστηρή η απόφαση του Νικόλα Νεοκλέους, αλλά στο πλαίσιο του κανονισμού.

16′ Φάουλ του Καλτσά, η μπάλα έφυγε κόρνερ καθώς μετά την κεφαλιά του Κορρέα κτύπησε σε κεφάλι αμυντικού, αλλά καταλογίστηκε ελεύθερο για την ΑΕΚ.

16′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, σέντρα ακριβείας του Ροσάλες ο Εσπινόσα δεν κατάφερε να βρει στόχο αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι.

19′ Σέντρα του Χούσμπαουερ, κεφαλιά του Ουάρντα η μπάλα κτύπησε στον Τόμοβιτς και έφυγε κόρνερ.

20′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Καλτσάς ήταν ο αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Κίτρινη στον Τούμπα, ο οποίος ζήτησε φάουλ σε σπρώξιμο του Ουάρντα στον Μάμα στην αρχή της φάσης.

22′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, ο Λάφερτι έκανε μακρινό σουτ η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τούμπα.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Χουσμπάουερ για φάουλ στον Λουίς Γκουστάβο. Σωστή η απόφαση, αλλά προηγήθηκε φάουλ του Τόμοβιτς στον Αρτυματά που δεν καταλογίστηκε και προκάλεσε διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Ανόρθωσης.

28′ O Xoυσμπάουερ είχε την ευκαιρία να απειλήσει μετά από διώξιμο της μπάλας από τον Τούμπα σε φάουλ του Καλτσά, αλλά βρήκε πολύ άτσαλα την μπάλα που δεν είχε καν κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

29′ Σουτ του Ακοράν, ο Κορρέα έκανε σωτήρια περάμβαση με τάκλιν και έδιωξε σε κόρνερ.

30′ Κίτρινη στον Κορρέα για φάουλ στον Τόμοβιτς, λίγο έξω από την περιοχή του Λόρια και πλάγια αριστερά.

32′ Φοβερή ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Καλτσάς ευνοήθηκε από τις κόντρες μετά από του σουτ του Χουσμπάουερ, αλλά δεν ήταν αποφασιστικός στο τελείωμά του και έστειλε την μπάλα παράλληλα της εστίας.

33′ Πέναλτι για την ΑΕΚ σε ανατροπή του Εσπινόσα από τον Κορρέα. Διαμαρτυρίες από τον Κύπριο αμυντικό ότι δεν βρήκε τον αντίπαλο, φωνές από τους φιλοξενούμενους για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Ανόρθωσης.

35′ Δεν έγινε παρέμβαση από το VAR, επομένως δεν διαπιστώθηκε λάθος του διαιτητή στον καταλογισμό του πέναλτι.

35′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι! Ο Σκοπιανός με τη βοήθεια του δοκαριού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έφθασε τα οκτώ τέρματα.

39′ Σέντρα του Καλτσά, άστοχη κεφαλιά του Λάφερτι αν και είχε την ευκαιρία να σκοράρει.

41′ Σουτ του Γκαρσία, ο Λόρια απέκρουσε εύκολα.

42′ Κίτρινη κάρτα στον Ροσάλες για φάουλ στον Ουάρντα.

45+2′ O Oυάρντα βρτέθηκε σε πολύ καλή θέση μετά το φάουλ του Καλτσά, αλλά έκανε άστοχη κεφαλιά.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46′ Τρεις αλλαγές από τον Κετσπάγια, οι Χριστοδουλόπουλος, Ιωάννου και Ντέλετιτς στις θέσεις των Πόποβιτς, Κορρέα και Καλτσά.

49′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ματ Ντάρμπισαϊρ, 2-0 για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν μπήκε στην περιοχή πάσαρε στον Ντάρμπισαϊρ, ο οποίος ανενόχλητος γύρισε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια. Συνεχίζει να μπάζει η άμυνα της Ανόρθωσης.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Ραφαήλ Μάμα για φάουλ στον Ουάρντα.

59′ Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Χριστοδουλόπουλο. Και οι δύο προσπάθειες του Ελλαδίτη σταμάτησαν σε σώματα παικτών της ΑΕΚ.

60′ Στη θέση του Ουάρντα ο Κατσαράβα. Πάντως, ο Αιγύπτιος ήταν ο πιο κινητικός παίκτης της Ανόρθωσης.

64′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία από τον Κατσαράβα! Ο Τούμπας έκανε άστοχη έξοδο, ο Γεωργιανός βρέθηκε σε ανυπεράσπιστη εστία όμως σημαδεψε το πόδι του Γκαρσία!

66′ Σουτ του Τρισκόφσκι εκτός περιοχής, ο Αντωνιάδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα κόρνερ.

78′ Δοκάρι για την Ανόρθωση με μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ζητούν γκολ οι της Ανόρθωσης στην κάθοδο της μπάλας. Δόθηκε μόνο ένα μακρινό πλάνο από την Cablenet δεν μπορούμε να πάρουμε ξεκάθαρη θέση.

79′ Έγινε έλεγχος από το VAR και δόθηκε εντολή στο διαιτητή να συνεχιστεί το παιχνίδι.

90′ Ο Λόρια είπε όχι στο Ρόμο που βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Γεωργιανό τερματοφύλακα.

90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+1′ Πέναλτι για την Ανόρθωση για χέρι του Τόμοβιτς σε σέντρα του Ντέλετιτς. Άξιο απορίας γιατί δεν τιμωρήθηκε ο παίκτης της ΑΕΚ, καθώς ήταν σε απόσταση ενός μέτρου από τη γραμμή τέρματος και παραμόνευε εκεί ο Χριστοφή.

90+4′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου.