Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝΚαρμιώτισσα - Ολυμπιακός 1-0: Νίκη με Σελάγια από την άσπρη βούλα

Καρμιώτισσα – Ολυμπιακός 1-0: Νίκη με Σελάγια από την άσπρη βούλα

Η Καρμιώτισσα πήρε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τον Ολυμπιακό στον πυθμένα της βαθμολογίας. Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών επικράτησε 1-0 στο «Αμμόχωστος» και ανέβηκε στους έξι βαθμούς (όσους και το 10ο Παραλίμνι) και την 11η θέση, προσπερνώντας τον Ακρίτα.

Από την πλευρά του, ο ηττηθείς έμεινε στον έναν βαθμό και συνεχίζει να προβληματίζει στον βυθό της Α’ Κατηγορίας.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης του πρώτου ημιχρόνου. Ο Χέντρικς κλώτσησε απρόσεκτα τον Χατζηβασίλης και δόθηκε σωστά το πέναλτι για τους γηπεδούχος. Ο Σελάγια ανέλαβε την εκτέλεσή του, νίκησε τον Μολ και έγραψε το όνομά του στους σκόρερ για πρώτη φορά.

Βάσει της εικόνας έως εκείνο το σημείο, το προβάδισμα της Καρμιώτισσας ήταν δίκαιο.

Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός μπήκε βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν καλύτερος, είχε τις ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Σάλι (52’), αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στα αξιοσημείωτα του δεύτερου ημιχρόνου, η απόφαση πέναλτι για την Καρμιώτισσα και πάλι, που πήρε πίσω ο Κουμής σωστά καθώς το ριπλέι έδειξε πως η μπάλα δεν βρήκε το χέρι του Ευτυχίδη (πήγε και είδε τη φάση στο on field review).

Καρμιώτισσα (Αλεξάντερ Κάτσεκιβτς): Κνόμπλοχ, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Μαλόν (74′ Σέλουσκα), Τάντι (90’+2 Αγγελή), Οικονομίδης (75′ Χούσμπαουερ), Μπεν Σαλάμ, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Σελάγια, Χατζηβασίλης (67′ Ντούρις).

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι, Έσελινγκ, Πεχλιβάνης (67′ Σλόγκαρ), Χέντρικς (78′ Κορόμα), Ψύχας (46′ Ευτυχίδης), Νάνι, Ιωάννου (46′ Ντόσις), Γκεριέ, Σάλι (78′ Ζευκής).

Σκόρερ: Σελάγια 45’+1 (πεν.) / –

Κίτρινες: Μεντιμόρετς, Χούμποτσαν, Μπεν Σαλάμ / Γκεριέ

Στάδιο: «Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης.

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος.

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

AVAR: Δημητριάδης Μάριος.

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

1′ Το παιχνίδι άρχισε δίχως VAR ώσπου να διορθωθεί το πρόβλημα, αφού συμφώνησαν οι δύο ομάδες.

4′ Δοκάρι με σουτ του Χατζηβασίλη, το ριμπάουντ πήρε ο Ντούμπια, ο οποίος αστόχησε με νέο σουτ.

9′ Επιδιορθώθηκε το πρόβλημα και πλέον υπάρχει VAR.

45′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα. Απρόσεκτα ο Χέντρικς κλώτσησε τον Χατζηβασίλη.

45’+1 ΓΚΟΛ 1-0! Ο Σελάγια εκτέλεσε εύστοχα.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

47′ Σέντρα του Ευτυχίδη, απευθείας σουτ του Πεχλιβάνη, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

52′ Δοκάρι με σουτ του Σάλι, μετά από πολύ καλή αντεπίθεση που άρχισε με τον Ευτυχίδη να βρίσκει τον Χέντικς, αυτός βρήκε με μιας τον Καμερουνέζο, ο οποίος ήταν άτυχος.

63′ Ο Γκεριέ δεν βρήκε καλά την μπάλα από ευνοϊκή θέση και η ευκαιρία έκανε φτερά.

69′ Χαμένη ευκαιρία με σουτ του Ντούμπια.

81′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα. Η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Ευτυχίδη και μετά στο πόδι. Δεν φάνηκε χέρι στο ριπλέι.

82′ Ο Κουμής πήγε στο on field review και άλλαξε στην απόφασή του. Δεν υπάρχει πέναλτι.

90’+1 Σουτ του Κορόμα εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Κνόμπλοχ.