Καρμιώτισσα – Ερμής: Λύση από την «αεροπορία» (vid)

Ο Ερμής νίκησε την Καρμιώτισσα χάρις σε κεφαλιά του Κέβιν Χολτ

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Μετά την ισοπαλία απέναντι στον ΑΠΟΕΛ (0-0), ο Ερμής πήρε το δεύτερο τρίποντό του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 1-0 και υποχρεώνοντας την Καρμιώτισσα στην πρώτη εντός έδρας ήττα της. Το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» κρίθηκε από στατική φάση στο 74’, όταν ο Κέβιν Χολτ σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο Λέμος.

Η εικόνα του ματς, στο μεγαλύτερο μέρος του, ταίριαξε στο στυλ που μας έχουν συνηθίσει οι ψεσινοί μονομάχοι στα προηγούμενα ματς. Οι γηπεδούχοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας και οι φιλοξενούμενοι πρόσεξαν περισσότερο τα μετόπισθεν και χτυπούσαν στις αντεπιθέσεις.

Είχε την κατοχή, είχε όμως και τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ. Με αποκορύφωμα το δοκάρι σε κεφαλιά του Οικονόμου (5’), ενώ από τις άλλες προσπάθειες καλύτερες ήταν τα σουτ των Χριστοφή (9’) και Χατζηβασίλη (38’) πέρασαν μόλις άουτ. Στον αντίποδα, η ομάδα του Νίκου Ανδρονίκου είχε καλύτερη στιγμή ένα δυνατό σουτ του Μέιρα (32’).

Παρόμοια ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με λιγότερες φάσεις ωστόσο. Προτού πάρει το προβάδισμα ο Ερμής, καταγράφηκαν δύο ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα. Πρώτα όταν ο Ρουσιάς επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Κυριακίδη αλλά παρενέβη σωτήρια ο Πέρεζ στο 49’ και ύστερα όταν ο Καϊκέ είπε «όχι» σε καρφωτή κεφαλιά του Ρόμο.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κυριακίδης, Χριστοφή, Οικονόμου, Πέρεζ, Μαλεκκίδης, Χρίστου (81’ Φράγκου), Ρεϊνολντς, Μ. Σασί (88’ Ευσταθίου), Χατζηβασίλης (65’ Καπαρτής), Ι. Σασί, Ρόμο.

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Μέιρα (60’ Παραγκούλκοφ), Καμπράλ (46’ Κονέ), Ντιας, Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ, Λέμος, Ρουσιάς (82’ Γαβριήλ).

Σκόρερ: 74′ Χολτ.

Κίτρινες: I.Σάσι / Καϊκέ, Παραγκούλκοφ.

Στάδιο: ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ

Διαιτητής: Ιωάννης Αναστασίου.

Α’ Βοηθός: Ιωάννης Λαζάρου.

Β’ Βοηθός: Κυριάκος Σωκράτους.