aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΚαρμιώτισσα από τα… παλιά υπέταξε την Ένωση (vid)

Καρμιώτισσα από τα… παλιά υπέταξε την Ένωση (vid)

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Καρμιώτισσα από τα… παλιά απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών θύμισε σε όλους την ομάδα του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος και επέστρεψε στις νίκες μετά τις Δεκεμβρίου και ένδεκα παιχνίδια, με σκορ 3-2. Πρώτη νίκη για τους γηπεδούχους στο 2021 μετά από τέσσερις σερί ήττες. Με πρωταγωνιστές τους Ρομό και Χατζηβασίλη, που πέτυχαν από δύο γκολ, η ομάδα του Γιαννάκη Ποντικού ανέβηκε στους 21 βαθμούς και το -8 από την 10η θέση και τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ παρέμεινε στην τελευταία θέση.

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η ΕΝΠ στο «Στέλιος Κυριακίδης». Οι βυσσινί εν τη απουσία του προπονητή τους, δεν ήταν καλοί και μοιραία γνώρισαν την 15η φετινή τους ήττα για το πρωτάθλημα. Η ομάδα του Παραλιμνίου, έμεινε στους 27 βαθμούς, την 11η θέση και το -2 από την… ασφαλή ζώνη.

Πιο δυνατά στο παιχνίδι μπήκε η Καρμιώτισσα, η οποία από το ξεκίνημα έδειξε διάθεση να επιτεθεί. Οι γηπεδούχοι από νωρίς, μόλις στο 5’ απείλησαν με τον Χατζηβασίλη, μετά από σέντρα του Ρομό. Το δύσκολο στην κίνηση σουτ που επιχείρησε ο κύπριος ποδοσφαιριστής χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και κατέληξε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα όμως (8’), μετά από λάθος του Γκατσέφσκι, κλέψιμο και ασίστ πάρε – βάλε του Μ.Σάσι, με τον Ρομό η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών άνοιξε το σκορ. Οι βυσσινί από το σημείο εκείνο και έπειτα ανέλαβαν δράση, πίεσαν και ουσιαστικά στην πρώτη τους ευκαιρία κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Στο 22’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λουσέρο ο Ρομό, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Το… αίμα του πίσω πήρε ο Βενεζουελάνος στο 34’. Ο Μ.Σάσι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ρομό πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε εκ νέου τον Γκατσέφσκι. Στο 42’ η ΕΝΠ έφτασε κοντά στο να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα με τον Θεοδώρου, που μόλις είχε περάσει εντός αγωνιστικού χώρου, να πλασάρει από καλή θέση και να αστοχεί για λίγο.

Οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος ήταν πιο απειλητικοί στο ξεκίνημα. Στο 47’ ο Μάριος Χριστοφόρου έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Ενγκό στον Ευσταθίου. Δύο λεπτά αργότερα όμως, μετά την παρέμβαση του VAR υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 77’ εξαργύρωσαν την υπεροχή τους, με την εξαιρετική λόμπα του Χατζηβασίλη μετά από ωραία κάθετη πάσα του Ι.Σάσι. Η ΕΝΠ ακολούθως πήρε μέτρα στο γήπεδο αλλά η αντίδραση ήρθε αργα. Στο 90’ συγκεκριμένα με το πολύ όμορφο εκτός περιοχής βολέ του Φελίπε οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν. Τα κενά που άφησαν στην άμυνα όμως, εκμεταλλεύτηκαν Ρομό και Χατζηβασίλης στο 90+4’. Οι δύο τους βγήκαν στην κόντρα επίθεση, ο Βενεζουελάνος κουβάλησε την μπάλα στην περιοχή των βυσσινί και την κατάλληλη στιγμή έδωσε έτοιμο γκολ στον Χατζηβασίλη. Αυτός πέρασε και τον Γκατσέφσκι και… τελείωσε το ματς.

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός): Κίττος, Στυλιανού, Ευσταθίου, Πέρεζ, Χριστοφή, Χρίστου, Ρέινολντς, Μ. Σάσι (67′ Ντουάρτε), Ι. Σάσι (79′ Χέρσκοβιτς), Χατζηβασίλης (90+5′ Παχίπης), Ρομό.

ΕΝΠ (Λούκας Οικονόμου): Γκατσέφσκι, Κοτσώνης, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Ιρέπ (40′ Θεοδώρου), Κοσμά (66′ Μαρκόφσκι), Μπάρνι, Φελίπε, Λουσέρο, Γκαντό, Ενγκό.

Σκόρερ: Ρομό 8′, 34′, Χατζηβασίλης 77′, 90+4′ / Ρομό 22′ (αυτ.), Φελίπε 90′

Κίτρινες: Χρίστου / Λουσέρο, Θεοδώρου

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης».

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος.

4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος.

VAR: Δημητρίου Βασίλης.

AVAR: Γεωργίου Παύλος.

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, από σέντρα του Ρομό, ο Χατζηβασίλης έκανε με δυσκολία το σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού πριν φύγει άουτ.

8′ ΓΚΟΛ Ανοίγει το σκορ η Καρμιώτισσα με τον Ρομό, μετά από κλέψιμο και ασίστ πάρε – βάλε του M.Σάσι.

22′ ΓΚΟΛ Από το φάουλ του Λουσέρο, ο Ρομό έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Φέρνει το παιχνίδι στα ίσα η ΕΝΠ.

34′ ΓΚΟΛ Ξανά με τον Ρομό η Καρμιώτισσα μπροστά στο σκορ. Από εκτέλεση κόρνερ του Μ.Σάσι, ο Βενεζουελάνος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε εκ νέου τον Γκατσέφσκι.

40′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Θεοδώρου στη θέση του Ίρεπ.

42′ Με το που μπήκε στο ματς ο Θεοδώρου έφτασε κοντά στο γκολ. Από την ωραία κάθετη πάσα του Ενγκό, βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, έκανε το σουτ που όμως έφυγε λίγο έξω.

ΕΝΑΞΡΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

47′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα, το κέρδισε ο Ευσταθίου από τον Ενγκό.

49′ Παίρνει πίσω την απόφαση του ο Χριστοφόρου, μετά από παρέμβαση του VAR για οφσάιντ.

54′ Καλή κεφαλιά του Ρομό, σταθερά ο Γκατσέφκι.

60′ Κίτρινη στον Χρίστου, πρώτη στο ματς.

64′ Κίτρινη κάρτα και στον Λουσέρο για φάουλ στον Μ.Σάσι.

66′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Μαρκόφσκι αντί Κοσμά.

67′ Αλλαγή και για την Καρμιώτισσα, αναγκαστική, Ντουάρτε στη θέση του Μ.Σάσι.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Θεοδώρου.

77′ ΓΚΟΛ Προβάδισμα δύο γκολ για την Καρμιώτισσα με εξαρετική λόμπα του Χατζηβασίλη, μετά από πολύ ωραία πάσα του Ι.Σάσι.

79′ Χέρσκοβιτς στη θέση του Ι.Σάσι.

80′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία της ΕΝΠ, διπλό όχι του Κίττου.

90′ ΓΚΟΛ Με εξαιρετικό εκτός περιοχής βολέ του Φελίπε η ΕΝΠ μειώνει το σκορ σε 3-2.

90+4′ ΓΚΟΛ Ρομό και Χατζηβασίλης έφυγαν στην κόντρα, ο Βενεζουελάνος κουβάλησε την μπάλα και την κατάλληλη στιγμή έδωσε έτοιμο γκολ στον Χατζηβασίλη, που πέρασε και τον Γκατσέφσκι πριν… τελειώσει το ματς.

90+5′ Παχίπης στη θέση του Χατζηβασίλη.