Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΚαρμιώτισσα – ΑΕΛ: Με Ισπανό Άη Βασίλη έπιασε κορυφή (video & pics)

Καρμιώτισσα – ΑΕΛ: Με Ισπανό Άη Βασίλη έπιασε κορυφή (video & pics)

Γαλαζοκίτρινη κορυφή και… καλή χρονιά από την ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 1-0 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν με το δεξί στη νέα χρονιά και μάλιστα ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα των Πολεμιδιών άργησε να πάρει τα πάνω της καθώς απείλησε μετά το 70’, όμως δεν κατάφερε να πάρει το βαθμολογικό όφελος (12η με 14β.). Σκόρερ για την ΑΕΛ ο Ριέρα στο 9ο λεπτό.

Το ματς…

Πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Σίτο Ριέρα ο οποίος ήταν… κίνδυνος-θάνατος για την Καρμιώτισσα. Η ΑΕΛ δημιούργησε σωρεία ευκαιριών και στο 7’ κέρδισε πέναλτι σε φάουλ πάνω στον Μάιντεβατς. Ο Ριέρα ανέλαβε την εκτέλεση, ο Τούμπας απέκρουσε ασταθώς και ο Ισπανός με δεύτερο δυνατό πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Ο 34χρονος ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ απείλησε ξανά στο 9ο λεπτό με μακρινό σουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ομάδα των Πολεμιδιών έφτασε κοντά στο γκολ της ισοφάρισης όταν ο Μπαράνοφ εντελώς ανενόχλητος από το ύψος έστειλε την μπάλα ψηλά έξω. Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να απειλούν μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, ωστόσο η δυστοκία και ο Τούμπας κράτησαν το 1-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες άργησαν να… πάρουν μπρος και οι ευκαιρίες σημειώθηκαν μετά το 60ο λεπτό. Η Καρμιώτισσα ανέβηκε, προσπάθησε να ισοφαρίσει όμως η αμυντική λειτουργία των φιλοξενουμένων κράτησε το μηδέν. Οι παίκτες του Κέρκεζ σημείωσαν επίσης καλές στιγμές με τους Γκαζαριάν και Μαέ, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε και η ΑΕΛ έφυγε από την Πάφο με πολύ σημαντικό τρίποντο.

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Τούμπας, Μπαράνοφ, Μπουμπακάρι (54′ Χατζηβασίλης), Μπαργκάν (82′ Ι.Σάσι), Πέρεζ, Καπαρτής, Φράγκος (68′ Ρομό), Σάββα, Μαλεκκίδης, Χρίστου (68′ Παχίπης), Νεοφύτου.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Κυριάκου, Κέρκεζ, Τεϊσέιρα, Αβραάμ, Αντάμοβιτς (68′ Ζντρασκόφσκι), Ριέρα (62′ Ντανίλο), Παπαφώτης (81′ Δ.Αβραάμ), Τόρες, Γκαζαριάν, Μαϊντεβάτς (68′ Μαέ).

4ος: Κωνσταντίνος Χρίστου.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Μιχάλης Αργυρού.

ΤΟ LIVE TΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη του αγώνα.

4′ Κεφαλιά του Κέρκεζ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ, απέκρουσε ο Τούμπας.

7′ Πέναλτι για την ΑΕΛ μετά από φάουλ στον Μάιντεβατς.

8′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ. Απέκρουσε το πέναλτι ο Τούμπας, όμως ο Ριέρα στην δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Κύπριο κίπερ.

9′ Σουτ του Ριέρα που μπήκε με φόρα στην περιοχή, μόλις έξω η μπάλα.

10′ Χαμένη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ανενόχλητος ο Μπαράνοφ, έστειλε την μπάλα ψηλά έξω από το ύψος του πέναλτι.

22′ Έπεσε ο ρυθμός μετά το γκολ, χωρίς φάσεις το τελευταίο 10λεπτο.

26′ Τετ-α-τετ ο Ριέρα, έχασε το κοντρόλ και η μπάλα έφτασε στον Τούμπα.

28′ Πλασέ του Ριέρα, μόλις δίπλα από την εστία της Καρμιώτισσας η μπάλα.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

60′ Χωρίς φάσεις στο δεύτερο μέρος, μέτριος ο ρυθμός.

69′ Κεφαλιά του Μαλεκκίδη, μόλις έξω η μπάλα.

71′ Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ. Κεφαλιά του Γκαζαριάν, στο δοκάρι η μπάλα.

75′ Κοντινό πλασέ του Μαέ, μόλις έξω η μπάλα μετά από παρέμβαση του Τούμπα.

90’+4 Τέλος του αγώνα.