aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Διεθνή Αθλητικά Νέα | Διεθνή Ποδοσφαιρικά ΝέαCONFERENCE LEAGUEΚαϊράτ – Ομόνοια 0-0: Αλμάτι όπως Θεσσαλονίκη (vid & pics)

Καϊράτ – Ομόνοια 0-0: Αλμάτι όπως Θεσσαλονίκη (vid & pics)

Με εκτός έδρας ισοπαλία, όπως και στην παρθενική της εμφάνιση σε αγώνα ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης κόντρα στον ΠΑΟΚ (1-1) την περσινή σεζόν, άρχισε το οδοιπορικό της στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ η Ομόνοια.

Οι πρωταθλητές Κύπρου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 με την Καϊράτ στο Αλμάτι του Καζακστάν και δικαιούνται να ατενίζουν με αισιοδοξία το μέλλον τους στη νεοσύστατη διοργάνωση. 18 χρόνια μετά τη νίκη με 2-1 επί της Ίρτις Πάβλονταρ (με γκολ των Ράουφμαν και Νικόλα Γεωργίου) για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ το «τριφύλλι» επέστρεψε στο Καζακστάν και πήρε τον πρώτο της βαθμό στον 8ο όμιλο του Κόνφερενς Λιγκ.

Η Ομόνοια επιστρέφει στην Κύπρο έχοντας στις αποσκευές της και €166.000 (μπόνους ισοπαλίας) όμως θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κερδίσει. Η Καϊράτ σε καμία περίπτωση δεν ήταν φόβητρο, αντιθέτως ήταν στα μέτρα των πρασίνων που έφτιαξαν αρκετές ευκαιρίες, όμως εμφάνισαν και πάλι πρόβλημα δυστοκίας.

Η επιλογή του Χένινγκ Μπεργκ να παρατάξει την ομάδα του με τριάδα στην άμυνα και τους Ψάλτη – Λέσγιακς σε ρόλο φουλ – μπακ συνδυάστηκε με την πρώτη απαραβίαστη εστία της Ομόνοιας σε εκτός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι τη φετινή σεζόν και μόλις δεύτερη συνολικά.

Γρήγορος ρυθμός και 16 τελικές προσπάθειες μπροστά στις δύο εστίες αλλά δίχως γκολ ήταν το σκηνικό στο πρώτο ημίχρονο. Η Καϊράτ άρχισε με διάθεση να πιέσει την Ομόνοια και στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε την εστία του Φαμπιάνο. Στο 10’ οι Καζάκοι είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Καντέ και αφού ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας άγγιξε με τα ακροδάχτυλα την μπάλα, ενώ στο 13’ και πάλι ο πρώην άσος της ΑΕΚ Λάρνακας με δυνατό σουτ στη κίνηση δεν βρήκε στόχο για εκατοστά.

Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο οι πρωταθλητές Κύπρου κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, πήραν την κατοχή της μπάλας και με κινητήριο μοχλό τον ορεξάτο Γιάν Λέτσιακς έφτασαν αρκετές φορές κοντά στο γκολ. Ο Ψάλτης σε δύο περιπτώσεις (17’ και 21’) παραλίγο να δώσει προβάδισμα στην Ομόνοια, ενώ τα σουτ των Παπουλή (30’) και Μπασιρού (32’) δεν βρήκαν στόχο.

Εννέα τελικές προσπάθειες κατέγραψε η στατική της ΟΥΕΦΑ για την Καϊράτ (δύο στον στόχο) και εφτά για την Ομόνοια (τρεις στον στόχο). Το ποσοστό κατοχής της μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ της Ομόνοιας, με 63% έναντι 37% των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι φάσεις που καταγράφηκαν ήταν πολύ λιγότερες, όμως και πάλι υπήρχαν οι ευκαιρίες και οι προϋποθέσεις για να σκοράρει η Ομόνοια. Στο 67’ ο Λοΐζου άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο μέσα στην περιοχή της Καϊράτ με μια εκπληκτική ντρίμπλα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του ήταν πάνω στον Ποκατίλοφ. Λίγο ενωρίτερα, στο 61’ ο Φαμπιάνο έκανε σωτήρια απόκρουση σε τετ α τετ με τον Βάγκνερ Λαβ.

Καϊράτ (Κουρμπάν Μπερντίεφ): Ποκατίλοφ, Ντούγκαλιτς, Αλίπ, Μπαγκνάκ, Μικάνοβιτς, Χοφγκανισιάν, Πολιάκοφ, Άλβες, Κόσοβιτς, Καντέ (63΄Σουσιενάφτσεφ), Λαβ (80′ Αλικούλοφ).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης (90+1′ Σέχου), Λανγκ, Γιούστε, Παναγιώτου, Λέσγιακς, Μπασιρού, Γκόμεθ, Παπουλής (45′ Ζαχαρίου), Ατιέμγουεν (46′ Λοΐζου), Κακουλλής.

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Κάντε, Άλβες, Μπαγκνάκ / Γιούστε.

Έναρξη αγώνα.

5′ Κακή αντίδραση της ανασταλτικής λειτουργίας της Ομόνοιας, ο Φαμπιάνο μάζεψε την μπάλα.

7′ Σουτ του Κόσοβιτς η μπάλα έξω, καμία ανησυχία για τον Φαμπιάνο.

9′ Πιέζει η Καϊράτ και ψάχνει διαδρόμος προς την εστία του Φαμπιάνο. Δεν μπορούν να κρατήσουν την μπάλα οι πράσινοι.

10′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καϊράτ, κεφαλιά του Κάντε μετά από κόρνερ ο Φαμπιάνο άγγιξε με τα ακροδάχτυλα την μπάλα η οποία κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

11′ Πρώτη καλή προσπάθεια για την Ομόνοια στο παιχνίδι, μετά από κόρνερ ο Λανγκ έκανε το σουτ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής όμως ο Ποκατίλοφ ήταν σε ετοιμότητα.

13′ Πολύ δυνατό φαλτσαριστό σουτ του Κάντε, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο.

16′ Διαγώνιο σουτ του Κακουλλή αδύναμο και άστοχο, έξω η μπάλα.

17′ Η καλύτερη στιγμή της Ομόνοιας στο παιχνίδι, σέντρα του Λέσγιακς από αριστερά, ο Ψάλτης έκανε το δυνατό σουτ η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

21′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Ντούγκαλιτς να διώχνει την μπάλα προ της γραμμής τέρματος σε προσπάθεια και πάλι του Ψάλτη ξανά έπειτα από σέντρα του Λέσγιακς.

28′ Βελτιώθηκε μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα η Ομόνοια, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και είχε καλές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

30′ Καλές προϋποθέσεις για την Ομόνοια, όμως το σουτ του Παπουλή από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν άστοχο.

32′ Σουτ του Μπασιρού εκτός περιοχής η μπάλα έξω.

37′ Απειλεί και πάλι από στατική φάση η Καϊράτ, μετά από κόρνερ ο Άλιπ έκανε την κεφαλιά η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

43′ Στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού ο Παπουλής. Δέχεται την ιατρική περίθαλψη.

45′ Αναγκαστική αλλαγή, στη θέση του Παπουλή ο Ζαχαρίου.

45+1′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Ομόνοιας ο Φαμπιάνο απέκρουσε το σουτ του Κόσοβιτς από πολύ κοντινή απόσταση, όμως ο διαιτητής καταλόγισε επιθετικό φάουλ του Σέρβου στον τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Εννέα τελικές προσπάθειες κατέγραψε η στατική της ΟΥΕΦΑ για την Καϊράτ (δύο στον στόχο) και εφτά για την Ομόνοια (τρεις στον στόχο). Ποσοστό 63% κατοχή της μπάλας είχε η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έναντι 37% των γηπεδούχων.

Στη θέση του Ατιέμγουεν ο Λοΐζου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

51′ Ο Λέσγιακς βρήκε από αριστερά τον Ζαχαρίου, υπό πίεση έκανε το σουτ η μπάλα έξω. Ο Τσέχος αριστερός μπακ της Ομόνοιας πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση.

60′ Κάθετη πάσα του Λοΐζου στον Κακουλλή, ο οποίος ενώ ήταν μόνος στην αντίθετη πλευρά ο Ζαχαρίου καθυστέρησε και έπεσε στο έδαφος χωρίς να υπάρχει αντικανονικό μαρκάρισμα του Ντούγκαλιτς.

61′ Σωτήρια απόκρουση του Φαμπιάνο σε τετ α τερ με τον Βάγκνερ Λαβ.

67′ Ο Λοΐζου άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο μέσα στην περιοχή της Καϊράτ με μια εκπληκτική ντρίμπλα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του ήταν πάνω στον Ποκατίλοφ.

78′ Έπεσε ο ρυθμός στον αγώνα, οι δύο ομάδες άρχισαν να γίνονται πιο προσεκτικές.

85′ Ο Κακουλλής προσπάθησε να βρει τον αμαρκάριστο Ζαχαρίου στην αντίθετη πλευρά, όμως οι Καζάκοι έδιωξαν την υστάτη.

86′ Βγήκαν στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, σουτ του Κόσοβιτς η μπάλα έξω.

90+4′ Σουτ του Αλικούλοφ η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Λανγκ και έφυγε έξω.