Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΙσοπαλία σαν ήττα για την Ένωση, έσωσε την παρτίδα ο Εθνικός (vid)

Ισοπαλία σαν ήττα για την Ένωση, έσωσε την παρτίδα ο Εθνικός (vid)

Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια, το Παραλίμνι δεν κατάφερε να κάμψει εντός έδρας την αντίσταση του Εθνικού. Συμβιβάστηκε στην ισοπαλία 1-1, αποτέλεσμα που ισοδυναμεί με ήττα.

Παρά το γεγονός πως μειώθηκε στους 5 βαθμούς η διαφορά από τη Νέα Σαλαμίνα, η απόσταση που χωρίζει το Παραλίμνι από τον σημερινό αντίπαλο έμεινε αναλλοίωτη (9 βαθμοί) και ως εκ τούτου, βλέπει το τρένο της παραμονής να σφυρίζει τρεις φορές. Εάν η Δόξα δεν ηττηθεί αύριο (17/5) από τον ΑΠΟΕΛ, τότε λέει ουσιαστικά… αντίο.

Η ομάδα της Άχνας είναι αήττητη για τέταρτο διαδοχικό ματς (μία νίκη, τρεις ισοπαλίες), ανοίγοντας παραλλήλως την ψαλίδα από την 11η Νέα Σαλαμίνα στους 4 βαθμούς.

Και τα δύο τέρματα του αγώνα που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, επιτεύχθηκαν στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με «κεραυνό» που έφυγε από το δεξί πόδι του Μαρκόφσκι στο 73ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» 9 λεπτά μετά, με σουτ από το ύψος της περιοχής του Μιγκελίτο.

Η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν και να χάσουν ευκαιρίες ώστε να πετύχουν περισσότερα τέρματα.

ΕΝΠ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκατσέφσκι, Μπαρμπόσα (74′ Μουλαζίμης), Κυριάκου, Λουσέρο, Μπάλαζιτς, Μπάρνι, Κολοκούδιας (66′ Γκαντό), Φελίπε, Θεωδόρου, Μαρκόφσκι, Ντένινγκ (88′ Ενγκό).

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Mπογκατίνοφ, Κυπριανού, Ταράσοβς, Ντεϊβίσον, Περατικός, Χουντόμπιακ (79′ Χαραλάμπους), Γκόρουπετς, Παπαγεωργίου (58′ Μιγκελίτο), Ουαλί (72′ Κοστόφσκι), Ζάκπα, Μ.Ηλία (58′ Μάιντεβατς).

AVAR: Εγγλέζου Νίκος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης.

Έναρξη αγώνα.

5′ Πολύ καλή ευκαιρία για την Ένωση ο Ντένινγκ βγήκε σε τετ α τετ με τον Μπογκατίνοφ, ο τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε με τα πόδια.

18′ Σουτ του Θεοδώρου ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

23′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Παπαγεωργίου ο Μαρκόφσκι έβαλε το πόδι και έδιωξε την μπάλα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

54′ Δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Ουαλί.

57′ Ο Ουαλί και πάλι πλάσαρε από κοντά αλλά ήταν άστοχος.

60′ Κόρνερ του Χουντόμπιακ, κεφαλιά του Ζάκπα πάνω από την εστία.

67′ Μπαλιά του Θεοδώρου, κεφαλιά του Ντένινγκ πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ.

68′ Σουτ του Θεοδώρου, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ.

73′ ΓΚΟΛ 1-0! Εξαιρετικό πλασέ του Μαρκόφσκι από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ παρά την προσπάθειά του.

82′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ζάκπα σέρβιρε τον Μιγκελίτο που με άψογο πλασέ νίκησε τον Γκατσέφσκι.

84′ Κεφαλιά του Περατικού έξω.

88′ Κεφαλιά του Ντένιγκ μακριά από την εστία του Μπογκατίνοφ.

90′ Πέντε λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.