Η ματσάρα που έγινε… σούπα και ο συμβιβασμός! (video)

Κερδισμένοι θεωρούνται οι Πολεμιδιώτες, οι οποίοι αύξησαν τη διαφορά στους 13 βαθμούς από τη 12η Δόξα και στους 9 από τον 11ο Άρη...

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Καρμιώτισσα και Εθνικός Άχνας συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2 (25’ Βαττής, 34’ Μπάρμπαρο / 8’, 37’ Ζελάγια) στο ΓΣΖ, με τους μπλε ασφαλώς να νιώθουν μεγάλη πίκρα, διότι όχι μόνο έχασαν πολύ σπουδαιότερες ευκαιρίες για τη νίκη στο τέλος του ματς, αλλά δεν κατάφεραν να ανέβουν μόνοι στην 6η θέση της βαθμολογίας (παρέμειναν 8οι με 28 βαθμούς). Κερδισμένοι θεωρούνται οι Πολεμιδιώτες, οι οποίοι αύξησαν τη διαφορά στους 13 βαθμούς από τη 12η Δόξα και στους 9 από τον 11ο Άρη.

Πραγματικά σπουδαίο παιχνίδι με τέσσερα γκολ είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε στο πρώτο ημίχρονο, όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες είχαν εξ αρχής επιθετικές διαθέσεις και εύκολα αντιλαμβάνονταν οποιοσδήποτε πως το πρώτο γκολ ήταν θέμα χρόνου. Έτσι κι έγινε λοιπόν, με την Άχνα να βρίσκει πρώτη το δρόμο προς τα δίχτυα με το… πρώτο βιολί της, τον Ζελάγια, ο οποίος μετά από σπουδαία μπαλιά του Κυπριανού πίσω από το κέντρο στο 8’, έφυγε στην πλάτη της άμυνας των ερυθρόμαυρων, μπήκε στην περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Ντραγκόγιβιτρς ανοίγοντας το σκορ.

Όπως αναμενόταν, η Καρμιώτισσα επιδίωξε να αντιδράσει και όχι μόνο απείλησε, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 25’. Μετά από σέντρα του Σταύρου, ο Βαττής με την πλάτη και με τη βοήθεια της τύχης και ενός αμυνομένου των μπλε, ισοφάρισε σε 1-1, ενώ εννέα λεπτά αργότερα (34’) η ομάδα των Πολεμιδιών έφερε τα κάτω-πάνω με γκολάρα του Μπάρμπαρο. Μετά από μακρινή μπαλιά του Σταύρου, ο Αργεντινός εξτρέμ απέφυγε όμορφα τον Ενέσκου, και με άπιαστο βολέ από πλάγια εντός περιοχής, διαμόρφωσε το 2-1 για την ομάδα του.

Οι πανηγυρισμοί από πλευράς των γηπεδούχων κράτησαν μόνο λίγα λεπτά, μιας και στο 37’, ο Ζελάγια με κεφαλιά από κοντά μετά από φάουλ του Πινσέλι, ισοφάρισε σε 2-2 πετυχαίνοντας και δεύτερο προσωπικό γκολ. Αξίζει να αναφερθεί πως ορθώς ακυρώθηκε ένα γκολ του Χατζηβασίλη στο 39’ κι ένα του Ενέσκου στο 44’.

Στην επανάληψη, η ματσάρα του πρώτου ημιχρόνου μετατράπηκε σε… νερόβραστο παιχνίδι χωρίς κάποιο γκολ. Ωστόσο, υπήρχαν πολύ καλές φάσεις για γκολ, όλες από πλευράς Εθνικού, με τους παίκτες του Γιώτη Εγκωμίτη να τραβάνε τα μαλλιά τους που δεν μπόρεσαν να σκοράρουν για Τρίτη φορά και να πάρουν ένα πέρα για πέρα σπουδαίο τρίποντο.

*Λανθασμένα δεν σφυρίχτηκε πέναλτι υπέρ των μπλε για χέρι του Σταύρου έπειτα από σουτ που επιχείρησε ο Κυπριανού και η μπάλα είχε πορεία προς την εστία του Ντραγκόγιεβιτς.

Καρμιώτισσα (Λιάσος Λουκά): Ντραγκόγιεβιτς, Σάλιακας, Λογκόμπ, Όστοϊτς (46’ Α. Χριστοφή), Βοσκονιάν, Σταύρου (69’ Μανογιάν), Αντάμοβιτς, Αρότσα, Βαττής, Πόλιανετς, Μπάρμπαρο (61’ Πάσεκ).

Εθνικός Άχνας (Γιώτης Εγκωμίτης*): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού (90’ + 1 Γκαβρίλα), Ντόβπνια, Στόιτσεφ, Φιλίποφ, Κιπιάνι (68’ Παπαγεωργίου), Ενέσκου, Πινσέλι, Χατζηβασίλης, Σικάρσκι, Ζελάγια.

*Είχε την ευθύνη ο Εγκωμίτης, λόγω τιμωρίας του Βάλντας Ιβανάουσκας!

Σκόρερ: 25’ Βαττής, 34’ Μπάρμπαρο / 8’, 37’ Ζελάγια.

Κίτρινες: Βοσκανιάν / Κιπιάνι (6η), Πινσέλι (4η).