Η «Κυρία» πήρε σπουδαίο «διπλό» (αποτελέσματα)

Η έκπληξη των πρώτων αγώνων της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Βόλεϊ Ανδρών, έγινε στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία». Η Ανόρθωση νίκησε την Ομόνοια και με δεδομένο ότι ο επαναληπτικός θα γίνει μεθαύριο στο «Θεμιστόκλειο», στη Λεμεσό, ανέβασε αισθητά τις πιθανότητες πρόκρισής της στους «4».

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και στον «τελικό» του πρωταθλήματος, με τη σημείωση ότι η Ομόνοια προηγείται στις νίκες με 2-0. Κατά γενική ομολογία, οι πράσινοι της Λευκωσίας έχουν τις καλύτερες μονάδες και το καλύτερο σύνολο στην τρέχουσα πετοσφαιρική περίοδο, αλλά χθες βράδυ για τον θεσμό του κυπέλλου δεν φόρεσαν το καλό τους κοστούμι. Σε αντίθεση με την «Κυρία» που ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική κι έφθασε στο 1-3 σετ (23 – 25, 25 – 18, 21 – 25, 20 – 25) που της επιτρέπει να αισιοδοξεί ότι θα περάσει στα ημιτελικά.
Φοβερή μάχη έγινε στη Δερύνεια όπου η αναμέτρηση της τοπικής Αναγέννησης με τον Παφιακό, κρίθηκε στη ρουλέτα του πέμπτου σετ. Τελικό σκορ 3-2 (25-22, 21-25, 23-25, 25-21, 15-13) μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους γηπεδούχους.

Ένα αποτέλεσμα που δεν μας επιτρέπει να έχουμε ασφαλή προγνωστικά για τον επαναληπτικό. Το σίγουρο είναι ότι η παφιακή ομάδα έχει τον πρώτο λόγο, αλλά οι Δερυνειώτες έχουν αποδείξει κατ’ επανάληψη ότι είναι σκληρό καρύδι και θεωρείται βέβαιο ότι θα παλέψουν για το «διπλό» πρόκρισης.

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας Ανδρών πήρε η Νέα Σαλαμίνα που κέρδισε στο «Σπύρος Κυπριανού» την ΑΕΚ Καραβά με 1-3 σετ (17-25, 17-25, 25-22, 17-25). Οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν πλεονέκτημα αλλά η ΑΕΚ Καραβά αναμένεται ότι θα παλέψει στον επαναληπτικό της Δευτέρας για την ανατροπή μέσω του χρυσού σετ, αφού ο αγώνας θα γίνει στο ίδιο γήπεδο. Με σφραγίδα ανωτερότητας ο ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 3-0 σετ (25 – 10, 25 – 14, 23 – 19) κι όπως όλα δείχνουν είναι με το… ενάμισι πόδι στους «4». Οι γαλαζοκίτρινοι δεν ανησύχησαν καθόλου, γεγονός που τους επιτρέπει να θεωρούν τον επαναληπτικό στο Παραλίμνι ως τυπική διαδικασία.

Την άνοδό της στην Α’ Κατηγορία πανηγυρίζει από χθες βράδυ η Ολυμπιάς Φρενάρους. Σαφώς ανώτερη και με πολύ περισσότερες επιλογές νίκησε χθες βράδυ την Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου με 3-0 και από τη νέα σεζόν θα παίζει στα σαλόνια των «μεγάλων».