Η Δόξα… σκόραρε, η ΑΕΛ κέρδισε με σούπερ Βοζίνια! (vid & pics)

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 1-0 της Δόξας με αυτογκόλ του Ντερβίτ. Πρόσωπο του αγώνα ο Βοζίνια, έπαιξε για 40’ με παίκτη λιγότερο και χωρίς τον Χατζηλούκα στον πάγκο η ομάδα της Κατωκοπιάς

Δια ποδός Ντερβίτ ήρθε η δεύτερη νίκη της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα. Ο αμυντικός της Δόξας στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα έπειτα από κεφαλιά του Αβραάμ σε σέντρα του Γερολέμου έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίκτυα του Γκρεμσλ στο 71’.

To 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την Δόξα να αγωνίζεται με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μέσκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 53’, μία απόφαση που έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες του Λούκα Χατζηλούκα, ο οποίος ζήτησε από τον διαιτητή Ροβέρτο Κώστα να τον αποβάλει (!) κάτι που έπραξε. Έτσι, ο Κύπριος τεχνικός έγινε ο πρώτος προπονητής που αποβάλλεται, με βάση τους νέους κανονισμούς.

Η ΑΕΛ πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα και έφτασε τους εφτά βαθμούς, ενώ η Δόξα έμεινε καθηλωμένη στην προτελευταία θέση με μόλις δύο βαθμούς και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ, Βοζίνια, ο οποίος κράτησε απαραβίαστη την εστία του με εκπληκτικές αποκρούσεις.

Λιγοστές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΛ να έχει τον έλεγχο του αγώνα, «ροντέο» στην επανάληψη με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και την Δόξα να χάνει κραυγαλέες ευκαιρίες παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν αριθμητικό μειονέκτημα.

Στάδιο: ΤΣΙΡΕΙΟ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Α. Τεϊσέιρα, Ν. Τεϊσέιρα, Ζούνιορ, Γουίλερ, Γκαθτανιάγα (58′ Γκαζαριάν), Ζντραφκοφσκι, Αβραάμ, Αντωνίου (60′ Τόρες), Γερολέμου, Χουράδο (71′ Μάε).

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Αλεξάνδρου, Μπόλιεβιτς (76′ Φιντέλις), Τραιτσέφσκι (83′ Μπραμπίγια), Μέσκα, Λουίς Κάρλος (62′ Καρλίτος), Ασαμόα, Καρλάο.

Σκόρερ: 71′ Nτερβίτ (αυτογκόλ)

Κίτρινες: Ζούνιορ, Γκαζαριάν / Τραιτσέφσκι, Μέσκα, Ντερβίτ

Αποβολές: Μέσκα (2η κίτρινη), Χατζηλούκας

Διαιτητής: Ροβέρτος Κώστα

Α’ Βοηθός: Νίκος Καλησπέρας