aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕθνικός - Ομόνοια 0-2: Στο Δάσος… μύρισε «τριφύλλι»

Εθνικός – Ομόνοια 0-2: Στο Δάσος… μύρισε «τριφύλλι»

Εμφάνιση πρωταθλήτριας για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα από την Ομόνοια. Οι πράσινοι ήταν καταιγιστικοί κατά διαστήματα και επικράτησαν με 2-0 του Εθνικού στο Δασάκι για την ένατη αγωνιστική. Λοΐζος Λοΐζου (46′) και Φώτης Παπουλής (54′) οι σκόρερ των φιλοξενουμένων.

Νίκη ηρεμίας, ψυχολογίας αλλά κυρίως βαθμολογικής ανάσας, για το «τριφύλλι» που ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού και πλησίασε στο πάνω διάζωμα του βαθμολογικού πίνακα. Ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα της Λευκωσίας, σε σύνολο οκτώ αγώνων, και πλέον με δέκα βαθμούς ανέβηκε στην ένατη θέση, προσπερνώντας την ΠΑΕΕΚ. Επόμενος αντίπαλος για την Ομόνοια είναι ο Άρης στις 21 Νοεμβρίου, για τη δέκατη αγωνιστική.

Έβδομη ήττα για τον Εθνικό σε σύνολο εννέα αναμετρήσεων. Με δύο μόλις βαθμούς παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας και στο -6 από την ΠΑΕΕΚ. Επόμενο ματς της προσφυγικής ομάδας στις 20 Νοεμβρίου στο «Στέλιος Κυριακίδης» με αντίπαλο την Πάφος FC, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής.

Δυνατά από το πρώτο λεπτό και με επιθετική διάθεση μπήκαν οι δύο ομάδες. Η Ομόνοια είχε στον έλεγχο της την κατοχή της μπάλας, με τον Εθνικό να γίνεται πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και να απειλεί. Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό, γίνονταν όλο και πιο πιεστικοί και έκλεισαν τους γηπεδούχους στην περιοχής τους.

Από το 35ο περίπου λεπτό και έπειτα η πίεση των πρασίνων έγινε ασφυκτική, «κατασκήνωσαν» στην περιοχή της προσφυγικής ομάδας και δημιούργησαν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Χαρακτηριστικό ήταν ότι η στατιστική υπηρεσία κατέγραψε ένδεκα τελικές προσπάθειες για τους ποδοσφαιριστές του Χένινγκ Μπεργκ στο πρώτο ημίχρονο. Τα «χαλούσαν» όμως στο τελείωμα των φάσεων, ήταν άστοχοι και έτσι το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος των πρώτων 45 λεπτών.

Ότι δεν πέτυχε σε 45 ολόκληρα λεπτά η Ομόνοια το πέτυχε στα 27 πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου. Με το πρώτο φετινό γκολ του Λοΐζου Λοΐζου στο πρωτάθλημα προηγήθηκε με 0-1 στο 46′. Ο Τζιωνής πέρασε σαν σταματημένο τον Κυπριανού, γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι με τον Λοΐζου να αποφεύγει με προσποίηση τον Άδωνη και να την στέλνει στα δίχτυα.

Έξι λεπτά αργότερα (52’) ο Τολεμές έχασε το… άχαστο. Σε κενή εστία, μετά από λάθος του Παναγή, ο Γάλλος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα και να φέρει το ματς στα ίσα. Δύο λεπτά μετά (54’) ο Παπουλής «τιμώρησε» την προσφυγική ομάδα, μετά από γύρισμα του Τσέποβιτς και με εξουδετερωμένο τον Μπογκατίνοφ, διαμόρφωσε το 0-2.

Στη συνέχεια οι πράσινοι κατέβασαν ρυθμό, έκαναν διαχείριση του υπέρ τους αποτελέσματος, το οποίο κράτησαν τελικά με σχετική ευκολία, αφού δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα, πέραν του δοκαριού του Ασούμπρε στο 90+6’. Το 0-2 που διαμορφώθηκε στο 54’ ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοβ, Κυπριανού (90′ Γκόρουπετς), Άδωνη, Περατικός, Ταράσοβς, Πηλέας (66′ Ιωάννου), Κ. Ηλία (76′ Ντόλεζαλ), Ασούμπρε, Ελουντού (46′ Κουμή), Μ. Ηλία, Τολεμές (66′ Αμντουλάγιεφ).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παναγή, Σέχου, Γιούστε, Λανγκ, Λέτσγιακς, Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Λοΐζου, Τζιωνή, Παπουλή, Τσέποβιτς.

Σκόρερ: – / Λοίζου 46′, Παπουλής 54′

Κίτρινες: Ταράσοβς, Άδωνη, Ιωάννου / Ντίσκερουντ.

AVAR: Γεωργίου Χαράλαμπος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος.

-Διαβάστε εδώ την ανακοίνωση που εξέδωσε η Ομόνοια σχετικά με ποδοσφαιριστές που έμειναν εκτός του σημερινού αγώνα.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, για τον Εθνικό. Ο Μ. Ηλία βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή και έκανε το σουτ, την τελευταία στιγμή έβαλε την κόντρα ο Γιούστε και έσωσε.

4′ Πρώτη πολύ καλή στιγμή και για την Ομόνοια. Ατομική ενέργεια του Τζιωνή από πλάγια θέση στην περιοχή, έκανε το σουτ, έδιωξε με δυσκολία ο Μπογκατίνοφ.

7′ Βρήκε ωραία στην περιοχή τον Τσέποβιτς ο Ντίσκερουντ, αυτός γύρισε ωραία, από τις κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Λοίζου που δεν τελείωσε τη φάση όπως θα ήθελε.

9′ Έφυγε στην αντεπίθεση ο Μ. Ηλία, καθυστέρησε και τον έκλεισε τελικά ο Γιούστε, πρόλαβε όμως και έστρωσε στον Τολεμές, που από το ύψος της περιοχής έκανε το συρτό σουτ. Στην αγκαλιά του Παναγή.

13′ Κεφαλιά του Γιούστε μετά από εκτέλεση κόρνερ, άστοχη.

18′ Εκτός περιοχής σουτ του Τζιωνή, άουτ.

-Ανεβάζει ρυθμό η Ομόνοια, κλείνει σιγά σιγά στα καρέ του τον Εθνικό.

22′ Αδύναμη κεφαλιά του Τσέποβιτς, μπλοκάρει ο Μπογκατίνοφ.

23′ Συρτό σουτ του Παπουλή, μάζεψε ξανά ο Μπογκατίνοφ.

-66% η κατοχής υπέρ της Ομόνοιας, στο 34% για τον Εθνικό.

32′ Πρόλαβε τον Τσέποβιτς ο Άδωνη και απομάκρυνε σε κόρνερ τη σέντρα του Λοίζου.

33′ Κεφαλιά του Γιούστε στο πρώτο δοκάρι, μετά την εκτέλεση του Τζιωνή, άουτ.

38′ Πολύ μεγάλη φάση για την Ομόνοια, πάτησε ο Ντίσκερουντ στην περιοχή. Ο Παπουλής ευνοήθηκε από τις κόντρες και έκανε το σουτ από καλή θέση, έδιωξε με δυσκολία ο Μπογκατίνοφ.

39′ Νέα μεγάλη χαμένη φάση για τους πράσινους. Ο Τσέποβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Μπογκατίνοφ που τον νίκησε και έδιωξε σε κόρνερ.

40′ Μια ακόμα καλή φάση για την Ομόνοια, ο Παπουλής από καλή θέση, λίγο πλάγια έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

42′ Ο Παπουλής στην περιοχή, πέρασε από έναν αντίπαλο και έκανε το σουτ από καλή θέση, πάνω από τα δοκάρια.

43′ Ατομική ενέργεια του Λοίζου, σούταρε από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω.

-Καταιγιστική η Ομόνοια τα τελευταία λεπτά, τα χαλάει όμως στην τελική προσπάθεια.

45′ Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

-Ένδεκα τελικές προσπάθειες για την Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο (τέσσερις στον στόχο). Τρεις για τον Εθνικό, δύο στον στόχο.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Κουμή αντί του Ελουντού.

46′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια, με τον Λοίζου. Μπήκε στην περιοχή, ο Τζιωνής και γύρισε στον συμπαίκτη του, αυτός με το δεξί τελείωσε ιδανικά και με το πρώτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ!

52′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό, μετά από λάθος του Παναγή, έκλεψε ο Μ. Ηλία. Η μπάλα κατέληξε στον Τολεμές που σε κενή εστία από κοντά ήταν άστοχος.

-Ο Χένινγκ Μπεργκ έστειλε τον προπονητή τερματοφυλάκων Ανδρέα Λουγκρίδη να μεταφέρει στον Παναγή «να μην εναπαλάβει τέτοιο λάθος και να απομακρύνει πιο νωρίς».

54′ ΓΚΟΛ 0-2 Προβάδισμα δύο τερμάτων παίρνει η Ομόνοια, με τον Παπουλή. Ο Λοίζου έδωσε στον Τσέποβιτς, που γύρισε από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι που ήταν ο Ελλαδίτης και σε κενή εστία ήταν εύστοχος.

65′ Κίτρινη κάρτα στον Ντίσκερουντ για φάουλ στον Κουμή.

66′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Ιωάννου αντί Πηλέα και Αμπντουλάγιεφ αντί Τολεμές.

67′ Φωνάζει για πέναλτι ο Εθνικός για χέρι του Λανγκ στην περιοχή. Καμία παράβαση σύμφωνα με τον διαιτητή. Η επαναληπτική προβολή τον δικαιώνει, αφού η μπάλα φαίνεται να βρίσκει στο στήθος του Ούγγρου. Κίτρινη κάρτα στον Ταράσοβς για διαμαρτυρίες.

69′ Ωραίο σουτ του Αμπντουλάγιεφ από το ύψος της περιοχής, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παναγή.

69′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Κουμή εκτός περιοχής έκανε το σουτ, έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Άδωνη για φάουλ στον Παπουλή.

76′ Αλλαγή για τον Εθνικό, Ντόλεζαλ αντί Κ. Ηλία.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Ιωάννου.

-Έγινε και αυτό, έπσασε το σημαία του βοηθού. Την αντικατέστησαν και συνεχίζουμε.

82′ Σουτ του Περατικού από καλή θέση, άουτ.

84′ Σουτ του Τσέποβιτς, κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

85′ Σκοράρει ο Λέτσγιακς. Από κοντά και σε κενή εστία ο Τσέχος δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει. Ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ στον Τσέχο, μετά από έλεγχο του VAR. Εξαιρετικά δύσκολη η φάση.

90′ Γκόρουπετς στη θέση του Κυπριανού.

90+6′ Σουτ του Ασούμπρε, στο δοκάρι.