aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕθνικός – Ομόνοια 0-0: Τζάμπα αναμονή 45 ημερών (vid)

Εθνικός – Ομόνοια 0-0: Τζάμπα αναμονή 45 ημερών (vid)

Αδειάζει για τα καλά η κλεψύδρα «ζωής» του Εθνικού στην Α’ Κατηγορία. Η ομάδα της Άχνας αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με αντίπαλο την Ομόνοια, σε παιχνίδι για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ που άρχισε στις 6 Μαρτίου και ολοκληρώθηκε σήμερα.

Η αναμέτρηση είχε διακοπεί στο 26’ λόγω προβλήματος στους προβολείς και συνεχίστηκε από το ίδιο σημείο, με το ίδιο φύλλο αγώνα αλλά διαφορετικούς προπονητές, διαφορετικό διαιτητή (Χριστοφόρου αντί Νεοκλέους) και την Ομόνοια να φοράει διαφορετική στολή (πράσινα αντί άσπρα).

Αποτέλεσμα που μειώνει στο ελάχιστο τις πιθανότητες των γηπεδούχων για παραμονή στην Α’ Κατηγορία, καθώς η προσφυγική ομάδα είναι στην 11η θέση στους 21 βαθμούς και στο -7 από τη Δόξα. Η αδιάφορη βαθμολογικά Ομόνοια παρέμεινε στην 8η θέση με 40 βαθμούς, ένα λιγότερο από την 7η ΑΕΛ.

Στα 15’ λεπτά που παίχθηκαν για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Ομόνοια κυριάρχησε πλήρως και με κινητήριο μοχλό τον ορεξάτο Λοΐζου απείλησε 3-4 φορές την εστία του Χριστοδούλου, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γιούστε (34’).

Ο Εθνικός ισορρόπησε την αναμέτρηση στο δεύτερο ημίχρονο, βγήκε από το «καβούκι» του και προσπάθησε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, κυρίως με ατομικές προσπάθειες του Μάζουρεκ.

Ο Τσέποβιτς χαράμισε μοναδική ευκαιρία να χαρίσει στην Ομόνοια τη νίκη, όμως με τον Χριστοδούλου στο έδαφος μετά το σουτ του Σάββα έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

H ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εθνικός (Αντρέι Ράζριτς): Χριστοδούλου, Άδωνη, Γκόρουπετς, Ταράσοφς, Πηλέας, Άμπραχαμ, Χουντόμπιακ (89′ Koυμής), Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (27′ Iωάννου, 81′ Μ. Ηλία), Ζάκπα, Ντούρις.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Σεχού, Χούμποτσαν, Γιούστε, Λέτσγιακς, Χαραλάμπους, Ντίσκερουντ, Λοβέρα (61′ Μποτεάκ), Λοϊζου (73′ Ζαχαρίου), Παπουλής (85′ Σάββα), Κακουλλής (61′ Τσέποβιτς).

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Ντούρις, Ζάκπα / Λέτσγιακς, Σέχου.

AVAR: Μαρίνου Μιχάλης.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Αντρέας.

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Έναρξη αγώνα.

2′ Πρώτη τελική στο ματς, σουτ του Άμπραχαμ, καμία ανησυχία για τον Φαμπιάνο.

5′ Mακρινό σουτ του Μάζουρεκ, ο Φαμπιάνο απέκρουσε στη δεξιά του γωνία.

6′ Τρίτη τελική προσπάθεια για τον Εθνικό, μακρινό σουτ του Χουντόμπιακ, η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Χούμποτσαν και κατέληξε στα χέρια του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα της Ομόνοιας. Οι γηπεδούχοι είναι πολύ πιο απαιτητικοί στον αγώνα.

15′ Ο Φαμπιάνο βγήκε εκτός περιοχής και έδιωξε σε άουτ την μπάλα με τα πόδια, προ του Βοϊτκόφσκι.

16′ Ξανά σε θέση βολής ο Μάζουρεκ, ήταν και πάλι άστοχος ο επιτελικός μέσος του Εθνικού.

25′ Κέρδισε μέτρα στο γήπεδο η Ομόνοια, αλλά είναι ακίνδυνη επιθετικά για την ώρα.

26′ Διακοπή στο παιχνίδι, υπάρχει πρόβλημα με τον φωτισμό του γηπέδου και ο διαιτητής διέκοψε την αναμέτρηση. Οι υπεύθυνοι του σταδίου τρέχουν να αποκαταστήσουν τη ζημιά.

– Οριστική διακοπή του αγώνα αποφάσισε ο διαιτητής Νικόλας Νεοκλέους μετά την μισάωρη προθεσμία που έδωσε στους υπεύθυνους του γηπέδου για αποκατάσταση της ζημιάς.

– Με τους ίδιους ένδεκα συνεχίζει την αναμέτρηση η Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σεχού, Χούμποτσαν, Γιούστε, Λέτσγιακς, Χαραλάμπους, Ντίσκερουντ, Λοβέρα, Λοϊζου, Παπουλής, Κακουλλής.

27′ Επαναρχίζει ο αγώνας μετά από 45 ημέρες.

29′ Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια, με τον Λοΐζου να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού, έκανε τη σέντρα με τον Κακουλλή να υποπίπτει σε επιθετικό φάουλ.

32′ Ατομική ενέργεια από τον Λοΐζου, σούταρε με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο.

34′ Δοκάρι για την Ομόνοια σε κεφαλιά του Γιούστε, μετά από σέντρα του Λοβέρα, άτυχη η Ομόνοια.

37′ Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Λέτσγιακς να αστοχεί με το δεξί σε σουτ εντός περιοχής μετά τη σέντρα του Λοΐζου.

40′ Πολύ δυνατό φάουλ του Ντούρις στον Λέτσγιακς. Πήγε επικίνδυνα με παρατεταμένες τις τάπες ο Σλοβάκος, την γλύτωσε με κίτρινη γιατί ο Τσέχος πρόλαβε και έκανε κίνηση προς τα πίσω.

43′ Κεφαλιά του Ντούρις ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

52′ Κτύπησε με το χέρι στο πρόσωπο τον Γιούστε ο Ντούρις και ενώ είναι χρεωμένος με κίτρινη κάρτα. Δεν τιμωρήθηκε από τον διαιτητή.

59′ Σουτ του Μάζουρεκ η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Χούμποτσαν και έφυγε κόρνερ.

62′ Εκτέλεση κόρνερ του Μποτεάκ, κεφαλιά του Λέτσγιακας, πολύ άστοχη.

63′ Φάουλ για την Ομόνοια σε πολύ καλό σημείο. Εκτέλεσε ο Τσέποβιτς, όμως αστόχησε.

65′ Καλό σουτ από τον Χαραλάμπους, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού η μπάλα έξω.

69′ Νέα προσπάθεια του Μάζουρεκ και σουτ υπό την πίεση του Γιούστε ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ.

73′ Aπειλεί ξανά ο Εθνικός με μακρινό σουτ του Χουντόμπιακ να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

80′ Ένταση στον πάγκο της Ομόνοιας, ο διαιτητής τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τον Ουζόχο.

90′ Τέσσερα λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90+4′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Τσέποβιτς να αστοχεί από τα δύο μέτρα μετά από σουτ του Σάββα και απόκρουση του Χριστοδούλου.

90+4′ Ευκαιρία για τον Εθνικό με το σουτ του Άμπραχαμ να μην βρίσκει στόχο.