Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΕθνικός-Νέα Σαλαμίνα 2-2: «Χ» με ανάμικτα συναισθήματα

Εθνικός-Νέα Σαλαμίνα 2-2: «Χ» με ανάμικτα συναισθήματα

Σπουδαίο παιχνίδι στο Δασάκι με ανάμικτα συναισθήματα μετά το 2-2 ανάμεσα σε Εθνικό και Νέα Σαλαμίνα.

Οι μεν γηπεδούχοι είναι βαθμολογικά περισσότερο κερδισμένοι από το «Χ», έπιασαν τη Δόξα στους 42 βαθμούς, αλλά είδαν το τρίποντο να φεύγει μέσα από τα χέρια τους μετά το προβάδισμα δύο τερμάτων που πήραν. Οι δε φιλοξενούμενοι επέστρεψαν μετά από ένα ματς που έμοιαζε χαμένο, έσωσαν τον έναν βαθμό, αλλά και πάλι παραμένουν τρεις βαθμούς μακριά από τον αντίπαλό τους, που υπερέχει μάλιστα στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Οι μπλε προηγήθηκαν με τους Γκόρουμπετς και Μάιντεβατς, ενώ οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν με τους Ντανίλο και Κρεάν.

Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό χάρις σε όμορφο πλασέ του Γκόρουμπετς. Οι μπλε πήραν ακόμα καλύτερη ψυχολογία στη συνέχεια και πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έδειχνε πως ήταν πιο κοντά να πετύχει δεύτερο τέρμα παρά να δεχτεί γκολ.

Όπως και έγινε. Στο 18’ ανατράπηκε ο Ντόλεζαλ εντός περιοχή, ο Βίτορ Φερέιρα έδωσε πέναλτι και μετά την επιβεβαίωση από το VAR, ο Μάιντεβατς στο 20’ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους από τα 11 βήματα.

Λες όμως και επέστρεψαν άλλες ομάδες από τα αποδυτήρια, για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν αισθητά και έδειχναν ικανοί να πετύχουν το τέρμα που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Στο 62’ ο Πορτογάλος διαιτητής έδειξε και πάλι την άσπρη βούλα, τούτη τη φορά για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Περατικός ανέτρεψε τον Οσέι και στο 64’ ο Ντανίλο μείωσε στο ένα τέρμα.

Οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν ακόμη περισσότερο πως δεν ήταν χαμένοι στο ματς. Άσκησαν πίεση και δικαιώθηκαν στο 82’, όταν ο Κρεάν με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά αξιοποίησε τη σέντρα του Τσουκαλά και έφερε το ματς στα ίσα.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού, Περατικός, Ταράσοφς, Γκόρουμπετς (77′ Χριστοφή), Κ. Ηλία, Χουντόμπιακ, Ουάλι (77′ Ντεϊβίσον), Ζάκπα, Μάιντεβατς (65′ Μ. Ηλία), Ντόλεζαλ (65′ Παπαγεωργίου).

Νέα Σαλαμίνα (Κωνσταντίνος Μηνά): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Χριστοφόρου, Καμισοκό, Νικολάου, Τσμοβς (81′ Βάγκνερ), Τσουκαλάς, Κρεάν, Σανκό (46′ Μουστιβάρ), Οσέι (81′ Σιαθάς), Ντανίλο.

Σκόρερ: Γκόρουμπετς 5′, Μάιντεβατς 20′ πεν. / Ντανίλο 64′ πεν., Κρεάν 82′

Κίτρινες: Περατικός, Κυπριανού / Σανκό

Στάδιο: Εθνικού Άχνας.

Διαιτητής: Φέρναντες Φερέιρα Βίτορ Ζόρζε (Πορτογαλία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος.

4ος Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης.

VAR: Καρβάλιο Νόμπρε Αντόνιο Εμάνουελ (Πορτογαλία).

AVAR: Χριστοδούλου Κυριάκος.

Παρατηρητής: Νικολαΐδης Χρίστος.

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

4′ Σουτ του Ντανίλο, η μπάλα άουτ.

5′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ντόλεζαλ μπήκε στην περιοχή, ο Τσμοβς έβαλε την κόντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Γκόρουμπετς, ο οποίος με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ.

18′ Πέναλτι για τον Εθνικό. Ο Ντόλεζαλ ανατράπηκε από τον Τσμοβς. Η φάση εξετάζεται από το VAR.

19′ Ισχύει η απόφαση του διαιτητή.

20′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μάιντεβατς εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

22′ Παραλίγο αυτογκόλ από τον Ταράσοφς, η μπάλα κόρνερ.

45′ Κεφαλιά του Ντανίλο, η μπάλα άουτ.

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

61′ Σουτ του Ντανίλο, απομάκρυνε την μπάλα η άμυνα του Εθνικού.

62′ Ο Περατικός ανέτρεψε τον Οσέι στην περιοχή, πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα καταλογίζει ο διαιτητής.

64′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ντανίλο εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε για τη Νέα Σαλαμίνα.

82′ ΓΚΟΛ 2-2! Ο Τσουκαλάς σέντραρε και ο Κρεάν με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

89′ Δύσκολη απόκρουση του Μπογκατίνοφ μετά από καλό σουτ του Μουστιβάρ.